Բոլորի համար հստակ է, որ ապաշրջափակման դեպքում Հայաստանի տարածքում սահմաններն ամբողջությամբ վերահսկելու է հայկական կողմը․ Արմեն Գրիգորյան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը կարծում է, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման գործընթացում ներգրավված բոլոր գործընկերների համար հստակ է դարձել, որ ապաշրջափակման դեպքում Հայաստանի տարածքում սահմանային վերահսկողությունն ամբողջությամբ իրականացնելու են հայկական ծառայությունները։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Արմեն Գրիգորյանն այս մասին ասել է Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցի ժամանակ։ «Ապաշրջափակման մասով մի կարևոր բան կա։ Կարծում եմ այլևս հստակ է բոլոր ներգրավված գործընկերների համար, որ սահմանների վերահսկողությունն ամբողջովին իրականացնելու է հայկական կողմը։ Հայաստանի դիրքորոշումն այս հարցում շատ հստակ է»,- ասել է Գրիգորյանը։
Գրիգորյանը մանրամասնեց, որ ապաշրջափակման հարցում երեք հիմնական սկզբունք կա, որոնց հայկական կողմը հետևում է։ Խոսքը Հայաստանի տարածքով անցնող ճանապարհների նկատմամբ սուվերենության և իրավազորության մասին է։ Հայաստանը կարևորում է նաև փոխադարձության սկզբունքը, այսինքն՝ Հայաստանն էլ պետք է Ադրբեջանի տարածքով տեղաշարժի հնարավորություն ստանա։
Գրիգորյանի խոսքով՝ ապաշրջափակումը կարող է տեղի ունենալ այս սկզբունքների շրջանակում։ «Գիտեք, որ երկար ժամանակ Հայաստանի վրա տարբեր ձևերով ճնշումներ էին գործադրվում այս սկզբունքներից դուրս որևէ լուծում գտնելու համար։ Ներկայումս ավելի հստակ է դարձել, որ Հայաստանն այդ քայլին չի գնալու»,- ասել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։
Նա հավելել է, որ 2022 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի նպատակներից մեկը Հայաստանի վրա ռազմական ճանապարհով ճնշում գործադրելն էր, որպեսզի վերջինս ապաշրջափակման հարցում իր դիրքորոշումը փոխի, սակայն Հայաստանը հաստատակամ է այս հարցում։

Armenia to exercise full border control on its side in case of unblocking, says Secretary of Security Council
YEREVAN, JUNE 5, ARMENPRESS. Armenian authorities will be in charge of border control on their territory in case of unblocking, the Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan has said, adding that this has become clear for all partners involved in the regional connections’ unblocking process.
“There’s one important thing in terms of unblocking. I think it has become clear for all partners involved that border control will be fully carried out by the Armenian side. Armenia’s position in this issue is very clear,” Grigoryan told Public Television in an interview.
Grigoryan noted three main principles in the unblocking process – the sovereignty and jurisdiction over roads passing through Armenia’s territory and reciprocity – i.e., Armenia should also receive the opportunity of movement through Azerbaijani territory.
The Secretary of the Security Council said that unblocking can take place as part of these principles. “You know that Armenia was being pressured for a long time to find a solution outside of these principles. Now it has become clearer that Armenia will not take that step,” Grigoryan said, adding that one of the goals pursued by Azerbaijan during its attack on Armenia in September 2022 was to apply military pressure to achieve a change of stance by Armenia in the unblocking issue. However, Armenia is resolute in this matter, Grigoryan said.