Հայաստանը բարձր է գնահատում Հնդկաստանի աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը. Հակոբ Արշակյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը մարտի 2-ին Դելիում «Ռաիսինա երկխոսություն 2023» 8-րդ համաժողովի շրջանակում ելույթ է ունեցել Հնդկաստան-Հայաստան երկխոսություն համաժողովում: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից:
«Բարձր ենք գնահատում Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը, որում ընդգծվում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից, եւ հնդկական կողմի հնչեցրած դատապարտումը՝ կապված անցյալ տարվա սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի եւ դեկտեմբերից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետ:
Բարձր ենք գնահատում նաեւ Հնդկաստանի շարունակական աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
Ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակում են մնալ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում, եւ, ի լրումն արդեն իսկ առկա դժվարությունների, ներկայումս մենք բախվում ենք Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի, որն առաջացել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման, Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելուն ուղղված Ադրբեջանի քաղաքականության, շարունակական սադրանքների, ինչպես նաեւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի ձգտումների: Պատերազմ հրահրող հռետորաբանությունը, Ադրբեջանի մաքսիմալիստական նկրտումները եւ ագրեսիվ գործողությունները խաթարում են Հարավային Կովկասում կայունության եւ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ Հայաստանի ջանքերը»,- փաստել է Հակոբ Արշակյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակը նշել է, որ Հնդկաստանը գլոբալ եւ տարածաշրջանային կայունության կարեւոր հենարան է, որն իրավամբ ձգտում է ավելի մեծ դերակատարություն ունենալ միջազգային ասպարեզներում:
Հայաստանը սատարում է Հնդկաստանին՝ բարեփոխումների ընթացիկ ծրագրի շրջանակներում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում մշտական անդամություն ստանալու հարցում:
«Հայաստանը գնահատում է Հնդկաստանի հավասարակշռված եւ կայունացնող դիրքորոշումը գլոբալ ցնցումների այս ժամանակներում: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Հնդկաստանի հաջող նախագահությունն այս ուղղությամբ վառ օրինակ է, եւ մենք հուսով ենք, որ G-20-ում եւ Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունում Հնդկաստանի շարունակական նախագահությունը նույնքան ներդրում կունենա տարածաշրջանային եւ համաշխարհային խաղաղության եւ կայունության մեջ»,- ասել է Հակոբ Արշակյանը:
Անցյալ տարի նշվել է Հայաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Անդրադառնալով պատմությանը՝ Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ հույն պատմաբան եւ քաղաքական գործիչ Քսենոփոնը գրում է հայերի մասին Հնդկաստանում դեռեւս մ.թ.ա. 430-350 թվականներին:
ԱԺ փոխնախագահի խոսքով մեր ժողովուրդների միջեւ ավանդաբար ջերմ հարաբերությունների եւ փոխադարձ աջակցության խորհրդանիշն են նաեւ Հնդկաստանի տարբեր քաղաքներում հիմնված հայկական եկեղեցիներն ու կրթամշակութային կազմակերպությունները:
«Երկու երկրների հարաբերությունները շարունակաբար ամրապնդվել են 30 տարիների ընթացքում, իսկ վերջին երեք տարիները մեր հարաբերություններում նշանավորվել են ահռելի զարգացման միտումով»,- նկատել է ԱԺ նախագահի տեղակալը:
Նա արձանագրել է երկու երկրների միջեւ ընթացող բարձր մակարդակի քաղաքական փոխգործակցությունը. 1964 թվականին Հնդկաստանի նախագահ Սարվեպալի Ռադհակրիշնանը, 1976 թվականին վարչապետ Ինդիրա Գանդին պատմական այց են կատարել Հայաստան, ինչպես նաեւ 1995 թվականին եւ 2003 թվականին Հայաստանի Հանրապետության առաջին եւ երկրորդ նախագահների այցը Հնդկաստան:
2021 թվականին Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրահմանյամ Ջայշանքարը կարեւոր այց է կատարել Հայաստան, որին հաջորդել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի այցը Հնդկաստան:
Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը նոր լիցք է հաղորդել արտաքին գերատեսչությունների միջեւ քաղաքական խորհրդակցությունների մեխանիզմին, եւ հաջողվել է կազմակերպել առեւտրի, տնտեսության, տեխնոլոգիայի, գիտության, կրթության եւ մշակույթի ոլորտներում համագործակցություն:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն արձանագրել է տնտեսական ոլորտում դրական դինամիկան. «Պետք է նշել, որ վերջին տարիներին Հայաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալներն էապես աճել են: 2020 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել է 128,5 մլն ԱՄՆ դոլար, մինչդեռ 2021 թվականին այն արդեն 216,1 մակարդակի վրա էր, իսկ 2022 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին այդ ցուցանիշը հասել է 315,4 մլն ԱՄՆ դոլարի: Սակայն այս թվերը չեն արտացոլում մեր երկկողմ առեւտրատնտեսական համագործակցության ամբողջ ներուժը, եւ մենք, այնուամենայնիվ, ակնկալում ենք ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացում»,- նշել է Հակոբ Արշակյանը:

Армения высоко ценит содействие Индии мирному урегулированию конфликта Нагорного Карабаха
Вице-спикер НС РА, руководитель группы дружбы Армения-Индия Акоп Аршакян 2 марта выступил на 8-й конференции «Диалог Раисина 2023», проходящей в Дели. «Арменпресс» сообщили об этом в Управлении по связям с общественностью и коммуникациям НС РА.
«Мы высоко ценим заявление МИД Индии, в котором подчеркивается, что азербайджанские вооруженные силы должны быть выведены с суверенной территории Республики Армения, также и осуждение, озвученное индийской стороной в связи с агрессией, развязанной Азербайджаном против Армении в сентябре прошлого года и блокадой Лачинского коридора.
Мы высоко ценим постоянную поддержку Индией мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Азербайджанские вооруженные силы остаются на суверенной территории Армении и, помимо уже существующих проблем, в настоящее время мы сталкиваемся с гуманитарным кризисом в Нагорном Карабахе, вызванным блокадой Азербайджаном Лачинского коридора, проводимой Азербайджаном политикой этнической чистки Нагорного Карабаха и продолжающимися провокациями в отношении суверенной территории Армении. Разжигающая войну риторика, максималистские амбиции Азербайджана и агрессивные действия подрывают усилия Армении по установлению стабильности и мира на Южном Кавказе», - заявил Акоп Аршакян.
Вице-спикер НС отметил, что Индия, которая справедливо стремится играть более важную роль на международных аренах, является важной опорой глобальной и региональной стабильности.
Армения поддерживает Индию в получении постоянного членства в Совете Безопасности ООН.
«Армения ценит сбалансированную и стабилизирующую позицию, проявляемую Индией в эти времена глобальных потрясений. Успешное председательство Индии в Совете Безопасности ООН является ярким примером этого, и мы надеемся, что дальнейшее председательство Индии в G-20 и в Шанхайской организации сотрудничества будет в равной степени способствовать региональному и глобальному миру и стабильности», - сказал Акоп Аршакян.
В прошлом году отмечалось 30-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Индией. Обращаясь к истории, Акоп Аршакян подчеркнул, что греческий историк и политик Ксенофонт писал об армянах в Индии еще до нашей эры, в 430-350 гг.
По словам вице-спикера НС, символом традиционно теплых отношений и взаимной поддержки между нашими народами являются и построенные в различных городах Индии армянские церкви и образовательно-культурные центры.
«Отношения между нашими странами постоянно укреплялись на протяжении 30 лет, а в последние три года отмечены тенденцией развития», - заметил вице-спикер НС.
Он отметил и продолжающееся политическое сотрудничество на высоком уровне между двумя странами. В 1964 году Армению посетил президент Индии Сарвепалли Радхакришнан, в 1976 году премьер-министр Индира Ганди совершила исторический визит в Армению, а в 1995 и 2003 годах Индию посетили первый и второй президенты Республики Армения.
В 2021 году министр иностранных дел Индии Субрахманьям Джайшанкар совершил важный визит в Армению, за которым последовал визит министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна в Индию.
Акоп Аршакян подчеркнул, что Армения дала новый заряд механизму политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами и сумела наладить сотрудничество в сферах торговли, экономики, технологий, науки, образования и культуры.
Вице-спикер НС РА отметил положительную динамику и в экономической сфере. «Следует отметить, что объем торговли между Арменией и Индией за последние годы значительно увеличился. В 2020 году этот показатель составил $ 128,5 млн долларов США, в 2021 году он уже находился на уровне 216,1, а в январе-ноябре 2022 года этот показатель достиг $ 315,4 млн долларов США. Однако эти цифры не отражают всего потенциала нашего двустороннего торгово-экономического сотрудничества, и мы ожидаем рост товарооборота», - заключил Акоп Аршакян.