ԱՄՆ-ն լրացուցիչ 725 մլն դոլարի ռազմական աջակցություն է տրամադրում Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միացյալ Նահանգները Ուկրաինային հավելյալ 725 մլն ԱՄՆ դոլարի ռազմական աջակցություն կտրամադրեն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել Սպիտակ տունը։
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հանդես հայտնել է, որ օգնությունն իր մեջ ներառում է լրացուցիչ սպառազինություն, զինամթերք և սարքավորումներ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության պաշարներից: Այդպիսով, ԱՄՆ կողմից Ուկրաինային տրամադրված աջակցության ընդհանուր ծավալը կազմում է 18,3 մլրդ ԱՄՆ դոլար։
The Washington Post-ը նշում է, որ օգնության նոր փաթեթն իր մեջ ներառում է ամերիկյան արտադրության Բարձր շարժունակության հրթիռահրետանային համակարգը՝ HIMARS: Պարբերականը հայտում է, որ ԱՄՆ-ն արդեն Ուկրաինային ուղարկել է 20 HIMARS համակարգ և խոստացել է առաջիկա տարիներին տրամադրել ևս 18-ը։

YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. US President Joe Biden has ordered to allocate additional military aid of up to $725 million to Ukraine, TASS reports citing the statement of the White House.
The document said that Biden "delegated to the Secretary of State <...> to direct the drawdown of up to $725 million in defense articles and services of the Department of Defense, and military education and training, to provide assistance to Ukraine”.
This new package includes over 200 Humvees (HMMWVs), ammunition for HIMARS rocket systems, anti-tank weapons, artillery shells.
The Pentagon specified that Washington had committed to provide Kiev with a total of $18.2 billion worth of weapons since January 2021.