Փելոսիի այցը հույս է տալիս, որ Հայաստանը միայնակ չէ իր պայքարում. Արմեն Գրիգորյանը՝ «Վաշինգտոն Փոստ»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի այցը հույս է տալիս, որ Հայաստանը միայնակ չէ իր պայքարում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ամերիկյան «Վաշինգտոն Փոստ» օրաթերթին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ հայտնի սյունակագիր Դեյվիդ Իգնատիուսին ներկայացնելով նախորդ շաբաթ Միացյալ Նահանգներ կատարած իր այցի նպատակները:
«Ես այստեղ եմ քննարկելու, թե ինչպես կարող ենք ամրապնդել ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունները: Հնարավոր համագործակցության ոլորտները ներառում են անվտանգությունը, էներգետիկան, դիվանագիտությունը և տնտեսական հարաբերությունները: Հարաբերությունների հիմքում լինելու է «ժողովրդավարությունն ամրապնդում է ժողովրդավարությունը» սկզբունքը», - ասել է Արմեն Գրիգորյանը:
Հոդվածի հեղինակ Դեյվիդ Իգնատիուսը իր հերթին հավելում է, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի ստորին պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի՝ սեպտեմբերի 17-ին, Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հարձակումից անմիջապես հետո Երևան կատարած այցը դարձավ կատալիզատոր ԱՄՆ-Երևան հարաբերությունների բարելավման համար:
Թե արդյոք հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ընդլայնումը կտարածվի նաև ռազմական համագործակցության վրա՝ ըստ Դեյվիդ Իգնատիուսի, առայժմ մնում է անորոշ: Ամեն դեպքում հեղինակը հիշեցնում է, որ սեպտեմբերին Պենտագոն էր այցելել Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
«Հայաստանի զինված ուժերը, որոնք Ադրբեջանի հետ վերջին պատերազմում ծանր պարտություն կրեցին, ավելի լավ մարտական պատրաստության և սպառազինության կարիք ունեն: Բայց առայժմ Միացյալ Նահանգների կողմից ռազմական աջակցության տեսանելի նշաններ չկան», - գրում է սյունակագիրը:
Իգնատիուսի խոսքով՝ քանի որ «ուկրաինական ճահճի» մեջ խորանալու պատճառով Ռուսաստանը գնալով կորցնում է Հայաստանի և Ադրբեջանի տևական հակամարտությունը կարգավորելու իր ռազմական և դիվանագիտական կարողությունները՝ Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը փորձում է լրացնել դատարկ տարածությունը՝ միջնորդական ակտիվ ջանքեր գործադրելով այդ ուղղությամբ: Դրանցից մեկը Բայդենի խորհրդական Ջեյք Սալիվանի միջնորդությամբ Արմեն Գրիգորյանի և Հիքմեթ Հաջիևի միջև Սպիտակ տանը տեղի ունեցած հանդիպումն էր, որը Սալիվանը բնութագրել էր իբրև «անմիջական և կառուցողական բանակցություններ»:
Ըստ Դեյվիդ Իգնատիուսի՝ Հայաստանի մյուս հարևանի՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հարցում նույնպես փոփոխության թույլ շողեր են առկայծում: Իգնատիուսը հիշեցնում է, որ Անկարան շարունակում է ժխտել 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունը՝ Հայոց պատմության ամենաողբերգական իրադարձությունը: Սակայն Արմեն Գրիգորյանն ասել է, որ «նորմալացման» գործընթացը Երևանի և Անկարայի միջև սկսվել է, և կողմերը սկզբունքորեն համաձայնության են հասել Հայաստան-Թուրքիա սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար բացելու սկզբունքների շուրջ:
«Մենք ակնկալում ենք, որ դա տեղի կունենա որքան հնարավոր է՝ շուտ», - ասել է Գրիգորյանը:
«Բայց, ինչպես միշտ, նման դիվանագիտական խաղերում սատանան մանրուքների մեջ է», - որպես վերջաբան հավելել է Դեյվիդ Իգնատիուսը:
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը սեպտեմբերի 26-ին այցելել էր Վաշինգտոն: Սեպտեմբերի 27-ին նա ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի նախաձեռնությամբ Սպիտակ տանը հանդիպել էր Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հետ: Գրիգորյանը հանդիպումներ էր ունեցել նաև կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնի, ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալ Լաուրա Կուպերի, Կենտրոնական հետախուզական գործակալության՝ Լենգլիում գտնվող գլխամասային գրասենյակի ներկայացուցիչների, իսկ Քարնեգի հիմնադրամում՝ ամերիկացի ներկա և նախկին պաշտոնյաների, դեսպանների, հիմնադրամի և այլ վերլուծական կենտրոնների անդամների հետ:

Pelosi’s visit inspires hope that Armenia is not alone in its struggle – Armen Grigoryan’s interview to Washington Post
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. The visit of the Speaker of the US House of Representatives, Nancy Pelosi, inspires hope that Armenia is not alone in its struggle, ARMENPRESS reports Armen Grigoryan, the secretary of the Security Council of Armenia, said in an interview with the "Washington Post", presenting the goals of his visit to the United States last week to the famous columnist David Ignatius.
"I am here to discuss how we can strengthen US-Armenia relations. Areas of possible cooperation include security, energy, diplomacy and economic relations. The principle of "democracy strengthens democracy" will be the basis of relations”, Armen Grigoryan said.
The author of the article, David Ignatius, in his turn adds that the visit of Nancy Pelosi, the speaker of the lower house of the US Congress, to Yerevan on September 17, immediately after Azerbaijan's attack on Armenia, became a catalyst for the improvement of US-Yerevan relations.
Whether the expansion of Armenian-American relations will also extend to military cooperation, according to David Ignatius, remains uncertain for now. In any case, the author reminds that Armenian Defense Minister Suren Papikyan visited the Pentagon in September.
"The armed forces of Armenia, which suffered a heavy defeat in the last war with Azerbaijan, need better combat training and weapons. But so far there are no visible signs of military support from the United States," the columnist writes.
According to Ignatius, as Russia is increasingly losing its military and diplomatic capabilities to settle the long-standing conflict between Armenia and Azerbaijan due to its deepening in the "Ukrainian quagmire", the administration of the President of the United States, Joe Biden, is trying to fill the gap by making active mediation efforts in that direction. One of them was the meeting in the White House between Armen Grigoryan and Hikmet Hajiyev, brokered by Biden’s adviser Jake Sullivan, which Sullivan described as "direct and constructive negotiations."
According to David Ignatius, there are also small glimmers of change in Armenia’s relations with Turkey. Ignatius reminds that Ankara continues to deny the Armenian Genocide of 1915, the darkest event in Armenian history. However, Armen Grigoryan said that the process of "normalization" between Yerevan and Ankara has begun, and the parties have reached an agreement in principle on the principles of opening the Armenia-Turkey border to citizens of third countries.
But Grigoryan said discussion of “normalization” with Ankara has begun, and the leaders of the two countries have agreed in principle to open their borders to transit, initially by third-country nationals.