Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստական աշխատանքները չեն դադարել. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստական աշխատանքները չեն դադարել՝ չնայած ներկա էսկալացիային և լարվածությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նա հիշեցրել է, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևը սեպտեմբերի 8-9-ը այցելել է Բաքու, իսկ սեպտեմբերի 13-14-ը` Երևան:
«Բանակցությունների հիմնական թեման եղել է խաղաղության պայմանագրի նախագծի քննարկումը: Մենք վստահեցնում ենք, որ համապատասխան ջանքերը կշարունակվեն»,-ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով` հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած վերջին լարվածության հետ կապված Ռուսաստանի դիրքորոշումը ներկայացված է ԱԳՆ սեպտեմբերի 13-ի հայտարարության մեջ: «Մենք կոչ ենք անում կողմերին զսպվածություն դրսևորել և խնդիրները լուծել քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով` այդ թվում հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման եռակողմ հանձնաժողովի շրջանակներում»,-նշել է նա՝ հնարավոր համարելով, որ տարածաշրջանում իրավիճակի սրման հարցն ուշադրության կենտրոնում կլինի նաև ՇՀԿ գագաթնաժողովի շրջանակներում, որի ընթացքում նախատեսվում է Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը:
«Մեր զինվորականները սերտ կապի մեջ են երկու կողմերի հետ՝ կայուն հրադադարի հասնելու և ադրբեջանական ու հայկական զորքերին իրենց սկզբնական դիրքերը վերադարձնելու ուղղությամբ»,-ասել է Զախարովան։

Preparations for peace treaty between Armenia and Azerbaijan not stopped – Russian foreign ministry spox
YEREVAN, SEPTEMBER 15, ARMENPERSS. The preparation works for a peace treaty between Armenia and Azerbaijan have not stopped despite the current escalation and tension, Russian Foreign Ministry Spokeswoman Maria Zakharova said at a press briefing.
She reminded that the Russian foreign minister’s special representative on fostering the normalization of the relations Armenia and Azerbaijan, Igor Khovaev, visited Yerevan and Baku these days.
“The main topic of the talks has been the discussion of the draft peace treaty. We assure that the respective efforts will continue”, Zakharova said.
She said that Russia’s position over the latest tension on the Armenian-Azerbaijani border is presented in the Foreign Ministry’s September 13 statement. “We call on the sides to show restraint and solve the problems with political and diplomatic means, including within the frames of the trilateral commission on the Armenian-Azerbaijani border delimitation”, she said and didn’t rule out that the issue of the escalation of the situation in the region maybe in the spotlight also during the ongoing summit of Shanghai Cooperation Organization (SCO) in Uzbekistan, where the leaders of Russia and Azerbaijan are expected to meet.
“Our military is in close contact with both sides aimed at achieving a stable ceasefire and returning the Azerbaijani and Armenian troops to their initial positions”, Zakharova stated.