Նիկոլ Փաշինյանը բացահայտել է Սամվել Կարապետյանի «գաղտնի պլանը»
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ կիրառվող ներմուծման սահմանափակումները քաջալերված և խնդրված են Հայաստանի ընդդիմադիր որոշ շրջանակների կողմից։
Նիկոլ Փաշինյանը դա կապել է Հայաստանում իշխանափոխության հասնելու «գաղտնի պլանի» հետ, որի մասին ավելի վաղ խոսել էր «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 7-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններից հետո լրագրողներին տված ճեպազրույցներից մեկի ժամանակ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը հայտարարել էր, որ իրենք իշխանափոխության հասնելու «գաղտնի պլան» ունեն ու շարժվելու են այդ պլանով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ազգային ժողովում Կառավարության ծրագիրը ներկայացնելու ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է Ռուսաստանի հետ Հայաստանի հարաբերությունների մասին՝ ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարության նպատակը ՌԴ-ի հետ փոխշահավետ, բազմաոլորտ համագործակցությանն ուղղված երկխոսությհունն է, հավարասարակշռված և հավասարակշռման արտաքին քաղաքականության, տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման նոր պայմաններում հարաբերությունների վերափոխման, զարգացման և խորացման ուղղությամբ։
«Սա հեշտ գործընթաց չէ, բայց մենք առանց կրքեր բորբոքելու գնալու ենք այս ճանապարհով։ Բայց պետք է ասել ուղիղ՝ ներմուծման այն սահմանափակումները, որոնք Ռուսաստանը կիրրառում է Հայաստանի նկատմամբ քաջալերված և խնդրված են ընդդիմության կողմից, որոնք Ռուսաստանի որոշ շրջանակների առաջ ստանձնել են Հայաստանում իշխանափոխություն անելու հանձնարարություն և այդ շրջանակներին հավաստիացրել, որ սահմանափակումների գործադրումը կերաշխավորի իրենց հաղթանակը հունիսի 7-ի ընտրություններում։ Հայաստանյան այդ նույն շրջանակները հիմա էլ ռուսաստանյան այդ նույն շրջանակներին հավաստիացնում են, որ եթե սահմանափակոփւմները շարունակվեն և ավելի խստացվեն, իրենք փողոցային պայքարով իշխանափոխություն կանեն։ «Գաղտնի պլանը», որի մասին խոսում էր պատերազմի եռագլուխ կուսակցության առաջնորդներից մեկը, հենց սա է։ Ըստ այդ պլանի՝ իրենց հովանավորների աջակցուքյամբ պետք է այնպիսի տնտեսական սահմանափակումներ մտցվեն, որ Հայաստանում սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամ սկսվի, որպեսզի ժողովուրդը Կառավարության դեմ սոցիալական բունտ անի. սա է «գաղտնի պլանի» էությունը»,- մանրամասնել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ սա նմանօրինակ առաջին պլանը չէ, նման մի քանի պլաններ նախկինում արդեն տապալվել են։ Վարչապետը վստահ է, որ այս մեկն էլ կտապալվի.
«Որովհետև Հայաստանի ժողովուրդը իր պետականությունը, անկախությունը, ինքնիշխանությունը չի զիջի մաֆիային, և Հայաստանի տնտեսությունն էլ կշարունակի իր դինամիկ զարգացումը»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Никол Пашинян раскрывает «секретный план» Самвела Карапетяна
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что введение Россией импортных ограничений в Армению поощряется и запрашивается некоторыми оппозиционными кругами в Армении.
Никол Пашинян связал это с «секретным планом» по осуществлению смены власти в Армении, который ранее обсуждал лидер блока «Сильная Армения» Самвел Карапетян.
Напомним, что во время одного из брифингов после парламентских выборов в Армении 7 июня лидер блока «Сильная Армения» Самвел Карапетян заявил, что у них есть «секретный план» по осуществлению смены власти, и они будут действовать в соответствии с этим планом.
Как сообщает Арменпресс, в ходе представления в Национальном Собрании программы правительства Никол Пашинян рассказал об отношениях Армении с Россией, подчеркнув, что целью правительства РА является диалог, направленный на взаимовыгодное, многоотраслевое сотрудничество с Россией, сбалансированная и уравновешенная внешняя политика, а также трансформация, развитие и углубление отношений в новых условиях установления мира в регионе.
«Это непростой процесс, но мы пойдем этим путем, не разжигая страстей. Но нужно прямо сказать, что импортные ограничения, которые Россия вводит в Армению, поощряются и запрашиваются оппозицией, которая перед определенными кругами РФ взяла обязательства по осуществлению смены власти в Армении и заверила эти круги, что введение ограничений гарантирует им победу на выборах 7 июня. Эти же армянские круги теперь заверяют те же российские круги, что если ограничения продолжатся и станут более жесткими, они осуществят смену власти путем уличной борьбы. «Секретный план», о котором говорил один из лидеров партии войны, именно в этом и заключается. Согласно этому плану, при поддержке своих спонсоров, в Армении должны быть введены такие экономические ограничения, которые приведут к социально-экономическому кризису, чтобы народ поднял социальный бунт против правительства. В этом суть «секретного плана», — пояснил Пашинян.
По его словам, это не первый подобный план; несколько таких планов уже провалились. Премьер-министр уверен, что и этот провалится.
«Потому что народ Армении не уступит свою государственность, независимость, суверенитет мафии, и армянская экономика продолжит свое динамичное развитие», — подчеркнул Никол Пашинян.