Փաշինյանը պարզաբանել է, թե ինչու է ժամանակին արել «Արցախը Հայաստան է, և վերջ» հայտարարությունը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում Կառավարության ծրագիրը ներկայացնելու ելույթի ժամանակ անդրադարձել է 2019 թվականին իր արած հայտարարությանը՝ «Արցախը Հայաստան է, և վերջ»։
Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանել է, թե ինչու է այդ ժամանակ նման հայտարարություն արել՝ շեշտելով, որ ցանկանում է այս թեման մեկընդմիշտ ամփոփել։
«Քավ լիցի, չեմ մոռացել, որ արել եմ այդ հայտարարությունը, բայց վերջին տարիներին տասնյակ անգամներ անդրադարձած լինելով այս թեմային, ուզում եմ ամփոփել մեկընդմիշտ: Հայաստանյան ավագ և միջին սերնդի քաղաքական ծագումնաբանությունը հանդիսացած Ղարաբաղյան շարժմանը և Ղարաբաղը Հայաստան տեսնելու գաղափարին անմնացորդ նվիրումն է, որ ինձ ու իմ գործընկերներին համարձակություն է տվել առաջ գնալ, բացել վարագույրը և տեսնել, թե ինչ կա Ղարաբաղի շարժման հետևում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ 35 տարի Հայաստանը բացարձակապես ոչինչ չի խնայել Ղարաբաղի համար։
«Մեր կառավարությունը ոչինչ չի խնայել Ղարաբաղի համար։ Մեր կառավարման տարիներին նախորդող նույն ժամանակահատվածի համեմատ մեկ միլիարդ դոլարից ավելի ֆինանսավորում ենք հատկացրել Ղարաբաղին։ Եվ, ի վերջո, մենք վարագույրը բացելու և տեսնելու համարձակություն ենք ունեցել, որ Ղարաբաղյան շարժումը ոչ այլ ինչ է, քան Հայաստանի պետականությունն ու ապագան զրոյացնելու նախագիծ, ու մենք ժողովրդի տված մանդատով փակել ենք այդ նախագիծը՝ Հայաստանի պետականության հարատևության համար բացելով անսահմանափակ հնարավորություններ։ Կօգտվե՞նք մենք այդ հնարավորությունից, թե՞ ոչ, ուրիշ հարց է»,-նշել է Փաշինյանը։
Նա վստահեցրել է, որ ոչ միայն Ադրբեջանում, այլև Թուրքիայում չպետք է Հայաստան փնտրել, Իրանում չպետք է Հայաստան փնտրել, Վրաստանում չպետք է Հայաստան փնտրել՝ երկու հիմնական պատճառով:
«Առաջինը, երբ Հայաստանից դուրս Հայաստան ենք փնտրում, տեսադաշտից և ուշադրությունից դուրս ենք թողնում Հայաստանի Հանրապետությունը, նրա կարիքներն ու շահերը, նրա համար հոգ տանելու մեր պատասխանատվությունը և պարտավորությունը։
Եվ երկրորդ՝ երբ մենք հայրենիք ենք փնտրում մեր չորս հարևանների միջազգային ճանաչված տարածքներում, բացում ենք այն դուռը, որով նրանք իրենց հայրենիքն են փնտրում Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքներում։ Եվ ստացվում է, որ մենք փնտրում ենք չորս տեղ, իրենք չորսով փնտրում են մի տեղ՝ մեր երկրում, մեր պետությունում, մեր հայրենիքում, ու մենք հայտնվում ենք մեկն ընդդեմ չորսի կարգավիճակում։ Երբ հայտնվում ենք մեկն ընդդեմ չորսի կարգավիճակում, անխուսափելիորեն հասկանում ենք, որ չենք կարող նման հարևանության մեջ ապրել առանց արտաքին օգնության, իսկ նա, ով գալիս է մեզ օգնելու, որ մենք մեր հարևանության մեջ կարողանանք ապրել, պարզվում է, ինքն էլ իր հայրենիքն է փնտրում այստեղ և նույնիսկ վիրավորվում է, որ մենք մեզ, մեր պետության ու անկախությանը լուրջ ենք վերաբերվում, և չենք հասկանում, որ ընդամենը տեղապահ ենք, ժամանակավոր տեղապահ և գործիք պատմական արդարության, իր պատմական արդարության վերականգնման համար»,-մանրամասնել է նա։
Փաշինյանը խոսքով՝ սոցիալ հոգեբանության պատմության այս տրամաբանության ընթացքի մեջ է, որ հայ ժողովուրդը ենթարկվել է կոտորածների ու ցեղասպանության՝ ինքն էլ չհասկանալով, թե ինչու է դա իր հետ տեղի ունենում։
«Եվ «Արցախը Հայաստանը և վերջ»-ը ծառայել է այս նպատակին, որ, ի վերջո, բացենք մեր պատմության վարագույրը, մտնենք մեր պատմության և իրականության կուլիսներ և տեսնենք, թե ինչ է կատարվում։

Pashinyan: Karabakh movement was a project to destroy Armenia’s statehood and future
Prime Minister Nikol Pashinyan has revisited his 2019 “Artsakh [Karabakh] is Armenia, period” statement, explaining to lawmakers what he meant by it and how subsequent events led him to see the Karabakh movement as a project that threatened Armenia’s very statehood and future.
Speaking in parliament during debates on the government’s 2026-2031 program, he explained why he made the statement at the time, stressing that he now wants to put the issue to rest once and for all.
“God forbid, I have not forgotten that I made that statement, but having addressed this issue dozens of times in recent years, I want to put it to rest once and for all. It was my and my colleagues’ absolute dedication to the Karabakh movement, which was the political origin of Armenia’s older and middle generations, and to the idea of seeing Karabakh as Armenia, that gave us the courage to move forward, open the curtain and see what was behind the Karabakh movement,” the prime minister said, adding that for 35 years Armenia had spared absolutely nothing for Karabakh.
“Our government spared nothing for Karabakh. During our years in government, compared with the same period preceding our administration, we allocated more than $1 billion in funding to Karabakh. And, ultimately, we had the courage to open the curtain and see that the Karabakh movement was nothing other than a project aimed at nullifying Armenia’s statehood and future, and with the mandate given by the people, we closed that project, opening unlimited opportunities for the continued existence of Armenia’s statehood. Whether we will take advantage of these opportunities is another question,” Pashinyan said.
He assured that Armenia should not be sought not only in Azerbaijan, but also in Türkiye, Iran or Georgia, for two main reasons.
“First, when we seek Armenia outside Armenia, we leave the Republic of Armenia, its needs and interests, as well as our responsibility and obligation to take care of it, outside our field of vision and attention.
“Second, when we seek our homeland in the internationally recognized territories of our four neighbors, we open the door for them to seek their homeland in the internationally recognized territory of the Republic of Armenia. And so it turns out that we are seeking in four places, while the four of them are seeking in one place—in our country, our state, our homeland—and we find ourselves in a one-against-four situation.
“When we find ourselves in a one-against-four situation, we inevitably realize that we cannot live in such a neighborhood without external assistance, while the person who comes to help us live in our neighborhood turns out to be seeking their own homeland here as well, and is even offended that we take ourselves, our state and our independence seriously and do not understand that we are merely a caretaker, a temporary caretaker and a tool for restoring historical justice—their historical justice,” he explained.
According to Pashinyan, it is within this logic of the history of social psychology that the Armenian people have been subjected to massacres and genocide without even understanding why this was happening to them.
“And ‘Artsakh is Armenia, and period’ served this purpose: to finally open the curtain of our history, enter behind the scenes of our history and reality, and see what is happening.”