Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր՝ Ֆրանսիան մշտապես աջակցել է Արցախի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանը: Հայաստանը բարձր է գնահատում բարեկամ Ֆրանսիայի շարունակական աջակցությունը մեր երկրին ու ժողովրդին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անն Լույոյի հետ ապրիլի 4-ին կայացած հանդիպմանը:
Հակոբ Արշակյանն առանձնակի ընդգծել է երկու երկրների միջպետական քաղաքական հարաբերությունների բարձր մակարդակը: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը հիշատակել է մարտի 9-ին Փարիզում կայացած Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված՝ «Հավակնություններ` Հայաստան-Ֆրանսիա» համաժողովը:
Խորհրդարանի փոխնախագահի համոզմամբ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության մասնակցությամբ այդ համաժողովի անցկացումը նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ համագործակցության զարգացմանն ու ընդլայնմանը:
ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամներ Արուսյակ Ջուլհակյանը, Ծովինար Վարդանյանը եւ Արուսյակ Մանավազյանը մանրամասներ են ներկայացրել մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական գործընթացների ու ներքաղաքական իրավիճակի մասին:

Вице-спикер Акоп Аршакян принял посла Франции в Армении
Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян 4 апреля на встрече с Чрезвычайным и Полномочным послом Французской Республики в Армении Анн Луйо заявил: “Армения высоко ценит постоянную поддержку нашей страны и народа со стороны дружественной Франции. Как сопредседатель Минской группы ОБСЕ Франция всегда выступала за мирное урегулирование Арцахской проблемы”.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, А.Аршакян особо подчеркнул высокий уровень межгосударственных политических отношений между двумя странами. В данном контексте он коснулся прошедшей 9 марта в Париже конференции “Амбиции: Армения-Франция”, посвященной 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Францией. Вице-спикер НС убежден, что проведение конференции с участием делегации во главе с премьер-министром Н.Пашиняном придаст новый импульс развитию и расширению двустороннего сотрудничества.
Члены группы дружбы НС Армения-Франция А.Джулакян, Ц.Варданян и А.Манавазян подробно представили демократические процессы и внутриполитическую ситуацию в нашей стране.