Ռոբերտ Քոչարյանի և Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը հետաձգվել է մինչև հունվարի 18-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, հետաձգել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը պետք է մասնակցի Վերաքննիչ քրեական դատարանի նիստին, որտեղ քննարկվելու է այլ գործով իր պաշտպանյալների ազատության հարցը։ Բացի այդ, պաշտպանը տեղեկացրել է, որ դեկտեմբերի 28-ից մինչև հունվարի 15-ը ներառյալ բացակայելու է ՀՀ-ից։
Լուսինե Սահակյանը նաև միջնորդել է վերանայել դատական նիստերի ժամանակացույցը՝ հաշվի առնելով, որ դատական նիստերը երբեմն համընկնում են ԱԺ նիստերի օրերի հետ, ինչը խոչընդոտում է Գևորգյանի պատգամավորական գործունեությանը։
ՀՀ երկրորդ նախագահի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը միացավ միջնորդությանը՝ նշելով, որ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված չէ, որ դատական նիստերը պետք է պարտադիր երեքշաբթի օրերին նշանակվեն։ Սակայն դատավորը նպատակահարմար չգտավ սահմանել այն ժամանակահատվածները, որոնց ընթացքում նիստեր չեն նշանակվելու, նշելով, որ սույն գործով նիստերն առանց այդ էլ բազմիցս հետաձգվել են։ Դատական նիստը հետաձգվել է մինչև 2022 թվականի հունվարի 18-ը։

Судебное заседание по делу Роберта Кочаряна и Армена Геворгяна перенесено на 18 января
Суд общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Анны Данибекян вновь отложил судебное заседание по делу второго президента РА Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера РА Армена Геворкяна.
Как передает «Арменпресс», адвокат бывшего вице-премьера Армена Геворкяна Лусине Саакян должна участвовать в заседании Апелляционного уголовного суда, на котором будет обсужден вопрос о свободе его подзащитных по другому делу. Кроме того, она сообщила, что с 28 декабря по 15 января включительно будет отсутствовать из Армении.
Лусине Саакян также ходатайствовала о пересмотре графика судебных заседаний, учитывая, что судебные заседания иногда совпадают с днями заседаний НС, что препятствует депутатской деятельности Армена Геворкяна.
Защитник второго президента Армении Ованнес Худоян присоединился к ходатайству, отметив, что уголовно-процессуальным кодексом не установлено, что судебные заседания обязательно должны назначаться по вторникам. Однако судья не сочла целесообразным определять дни, в которые заседания не будут назначаться, отметив, что заседания по этому делу уже неоднократно переносились. Судебное заседание перенесено на 18 января 2022 года.