ՀԱՊԿ-ը կարող է դեր խաղալ ռազմական դիվանագիտության դաշտում. Իվան Կոնովալով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանցի ռազմական փորձագետ, Ռազմավարական կոնյունկտուրայի կենտրոնի տնօրեն Իվան Կոնովալովի կարծիքով՝ քանի դեռ հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին երկու ամիսներին ձևավորված իրավիճակը բնութագրվում է իբրև «սահմանային կոնֆլիկտ» կամ «սահմանային թյուրիմացություն», որը չի հանգեցրել լայնածավալ ռազմական գործողությունների, խնդիրը կարելի է լուծել դիվանագիտական ճանապարհով:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Իվան Կոնովալովը անդրադարձել է նաև Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի դուրսբերմանը և դրանից բխող անվտանգության նոր մարտահրավերներին, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրների համար: Փորձագետի խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ը կարող է որոշակի դեր խաղալ այս հարցում, բայց այդ դերակատարումը պետք է դիտել ոչ թե ուղիղ ռազմական ուժի կիրառման իմաստով, այլ ռազմական դիվանագիտության դաշտում:
- Պարոն Կոնովալով, «Թալիբանի» զինյալները նորանոր տարածքներ են գրավում Աֆղանստանում այնտեղից Միացյալ Նահանգների և ՆԱՏՕ-ի զորքերի դուրսբերման գործընթացը սկսելուց հետո: Նախ, Ձեր կարծիքով՝ ինչո՞ւ ամերիկացիները որոշեցին հեռանալ Աֆղանստանից՝ երկիրը թողնելով ահաբեկչական խմբավորումներին, և երկրորդը՝ ի՞նչ դիրք պիտի գրավեն Ռուսաստանը և ՀԱՊԿ-ը Աֆղանստանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով անկայունությունը ՀԱՊԿ անդամ Տաջիկստանի սահմանին:
- Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի դուրս գալը պայմանավորված է ԱՄՆ նախագահի վարչակազմի որոշմամբ, որտեղ եկել են այն եզրակացությանը, որ արդեն անիմաստ է Աֆղանստանում մնալը, քանի որ 20 տարի առաջ հայտարարված նպատակներից որևէ մեկը չի կատարվել: Այո, հաջողվեց ոչնչացնել Ուսամա բեն Լադենին, բայց դա էլ, իմիջիայլոց, Աֆղանստանում տեղի չունեցավ: Մնացած նպատակներին չհաջողվեց հասնել, և ամերիկյան զորքերի,ինչպես և նրանց դաշնակիցների՝ այնտեղ գտնվելը որևէ իմաստ չունի: Դրա մասին դեռ Թրամփն էր ասում, որ պետք է հեռանալ Աֆղանստանից: Այժմ դա արդեն փաստ է. նրանք հեռանում են: Իսկ սա միանշանակ Միացյալ Նահանգների պարտությունն է, քանի որ այնպիսի իրավիճակ է ձևավորվում, որ ամերիկացիների հեռանալով Աֆղանստանում, բնականաբար, իշխանության վակուում է առաջանում, և այդ տարածքները զբաղեցնում են թալիբները: Բացի այդ՝ Աֆղանստանում գործում է ՌԴ-ում արգելված «Իսլամական պետություն» կազմակերպությունը: Թեև «Թալիբանը» և «Իսլամական պետությունը» թշնամական հարաբերություններ ունեն միմյանց հետ: Ուստի ամերիկացիների հեռանալուց հետո իրավիճակը մոտավորապես հետևյալ տեսքը կունենա՝ այն տարածքները, որոնք առաջ վերահսկում էր այսպես կոչված «Հյուսիսային դաշինքը», ամենայն հավանականությամբ կմնան թալիբների վերահսկողության տակ, քանի որ էթնիկապես «Թալիբանը» ներկայացնում է փուշթուներին: Կրկին տեղի կունենա երկրի բաժանում, և եթե ամերիկացիները չաջակցեն ներկայիս իշխանություններին՝ թալիբները կվերցնեն Քաբուլը: Բայց հետո այնտեղով կանցնի, այսպես ասած, բաժանարար գիծը:
Այս իրավիճակում Ռուսաստանի Դաշնության գործողությունները տրամաբանական են: Ինչպես գիտեք՝ Ռուսաստան էր այցելել «Թալիբանի» պատվիրակությունը՝ պարզելու Ռուսաստանի մոտեցումները: Ռուսաստանն էլ իր հերթին ուզում է հասկանալ՝ ի՞նչ մոտեցումներ ունեն թալիբները: Նրանք հայտարարել են, թե չեն ուզում, որ Կենտրոնական Ասիայում ինչ-որ խնդիրներ լինեն, ինչը ամենակարևոր հարցն է մեզ համար:
Այդուհանդերձ, պետք է հիշել, որ Ռուսաստան եկած պատվիրակությունը ներկայացնում է թալիբների այն երեք հիմնական խմբավորումներից մեկը, որոնք իրար հետ այնքան էլ լավ հարաբերություններ չունեն: Այդ պատվիրակությունը ներկայացնում էր թալիբների այն խմբավորումը, որի հենակայանը Կատարում է: Այնպես որ, նրանք էլ միասնական չեն, և Ռուսաստանը պետք է ուշադրությամբ մշտադիտարկի իրավիճակը և տեսնի՝ ի՞նչ տարաձայնություններ են առաջանում՝ դրանք օգտագործելով իր օգտին:
Ռուսաստանը պետք է ամեն ինչ անի իրավիճակը վերահսկողության տակ պահելու համար, դրա համար էլ կիրառվում է դիվանագիտական մեթոդը: Բայց միաժամանակ մեր դիմաց գտնվողները հիշում են, որ Տաջիկստանում է տեղակայված մեր 201-րդ հզոր ռազմակայանը, իսկ Ղրղզստանում մեր գրոհային օդուժի ռազմակայանն է: Սա շատ ուժեղ փաստարկ է: Տաջիկստանում տեղակայված ռուսական 201-րդ ռազմաբազան երաշխավորն է այն բանի, որ շարունակում է մնալ գլխավոր խաղացողը և իրավիճակի բացասական զարգացման դեպքում ուղղակիորեն մասնակցելու է այդ իրավիճակի հանգուցալուծմանը, այդ թվում ուժային մեթոդով: Բոլոր պայմանավորվածություններն, անշուշտ, ուժի մեջ են: Իրադարձությունների զարգացման այլ տրամաբանություն պարզապես չի կարող լինել:
- Այսինքն՝ խոսքը ռուսաստանյա՞ն զորքերի մասին է, ոչ թե ՀԱՊԿ-ի միջամտության:
- Դուք գիտեք, որ իրադրությունը բավական բարդ է, և ՀԱՊԿ-ի անդամ պետություններն իրավունք ունեն իրենք որոշելու մասնակցել ինչ-որ գործընթացի, թե ոչ: Այլ խոսքով՝ նման որոշումները ՀԱՊԿ-ում ընդունվում են փոխհամաձայնության (կոնսենսուսի) սկզբունքով: Բայց, նախ, Տաջիկստանն ու Ռուսաստանը երկկողմ ձևաչափով պայմանագիր ունեն փոխադարձ օգնության մասին, և երկրորդը՝ ՀԱՊԿ-ին անդամակցում են մի շարք կենտրոնասիական պետություններ, որոնք նույնպես ծայրաստիճան անհանգստացած են այս իրավիճակով, և եթե վտանգ լինի՝ նրանք էլ անկասկած ռազմական օգնություն կտրամադրեն խնդրի լուծման համար: Նրանց համար նույնպես շատ կարևոր է օգնել Ռուսաստանին մարելու «հրդեհը»:
- Այս համատեքստում ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի այն մեկնաբանությունը, որ ադրբեջանական զորքերի՝ ՀՀ տարածք ներխուժելուց հետո ստեղծված սահմանային իրավիճակը ոչ թե ռազմական ագրեսիա է Հայաստանի դեմ, այլ «սահմանային միջադեպ»:
- Այս պարագայում իրավիճակն ակնհայտ է: Քանի դեռ իրավիճակը Հայաստանում, Անդրկովկասում բնութագրում են իբրև սահմանային կոնֆլիկտ, սահմանային թյուրիմացություն, որը չհանգեցրեց զենքի լայնամասշտաբ կիրառման, խնդիրը կարելի է լուծել դիվանագիտական ճանապարհով: Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե որտեղո՞վ կանցնի «կարմիր գիծը»: Այսինքն՝ եթե իրավիճակը սկսի վտանգավոր բնույթ ստանալ՝ ՀԱՊԿ-ը, բնականաբար, կմիջամտի: Այստեղ, իհարկե, գլխավոր դերը Ռուսաստանինն է: Իսկ ՀԱՊԿ-ի հնարավոր դերակատարումը այս հարցում պետք է դիտել ռազմական դիվանագիտության դաշտում, ոչ թե ուղիղ ռազմական ուժի գործադրման իմաստով:

ОДКБ может сыграть роль на поле военной дипломатии: Иван Коновалов
Согласно Ивану Коновалову, российскому военному эксперту и директору Центра стратегической конъюнктуры, пока ситуация на армяно-азербайджанской границе, сложившаяся в последние два месяца, рассматривается как «пограничный конфликт» или «пограничное недоразумение», которое еще не привело к широкомасштабным боевым действиям, вопрос можно решить дипломатическим путем.
В беседе с Арменпресс Иван Коновалов обратился к выводу войск США из Афганистана, и к возникающим в связи с этим новым вызовам безопасности, в том числе и для стран-участниц ОДКБ. По мнению эксперта, ОДКБ может сыграть свою роль в этом вопросе, но эту роль следует рассматривать не в сфере прямой военной силы, а в сфере военной дипломатии.
- Г-н Коновалов, боевики Талибана после начала вывода из Афганистана войск США и НАТО оккупировали там и новые территории. Во-первых, как Вы думаете, почему американцы решили покинуть Афганистан, оставив страну террористическим группировкам, и во-вторых, какую позицию должна занять Россия?
- Вывод войск США из Афганистана связан с решением Администрации президента США, которая пришла к выводу, что оставаться в Афганистане бессмысленно, поскольку ни одна из целей, заявленных 20 лет назад, не была достигнута. Да, Усама бен Ладен был уничтожен, но, кстати, это произошло не в Афганистане. Остальные цели не достигнуты, присутствие американских войск, а также их союзников не имеет смысла. Еще Трамп говорил, что им следует покинуть Афганистан. Теперь это факт, они вышли. И это определенно - поражение для США, потому что ситуация такова, что когда американцы покидают Афганистан, возникает естественный вакуум власти, и эти территории оккупируются талибами. Кроме того, в Афганистане есть запрещенная в России организация Исламского государства. Талибан и Исламское государство враждебно относятся друг к другу. Так что после ухода американцев ситуация будет выглядеть примерно так: территории, ранее контролируемые так называемым «Северным альянсом», скорее всего, останутся под контролем талибов, поскольку Талибан этнически является представителем пуштунов. Страна снова будет разделена: если американцы не поддержат нынешнее правительство, талибы захватят и Кабул. И тогда там пройдет так называемая разделительная линия.
В этой ситуации действия РФ логичны. Как вам известно, делегация талибов посетила Россию, чтобы узнать подходы России. Россия, в свою очередь, хочет понять, каков подход талибов. Они заявили, что не хотят никаких проблем в Центральной Азии, что для нас является самым важным вопросом.
Однако следует помнить, что прибывшая в Россию делегация представляет одну из трех основных группировок талибов, которые друг с другом не имеют хороших отношений. Делегация представляла группу талибов, базирующуюся в Катаре. Так что они тоже не едины, и Россия всегда должна внимательно следить за ситуацией, рассматривать возникающие разногласия, используя их в своих интересах.
Россия должна делать все, чтобы держать ситуацию под контролем, для чего используются дипломатические методы. Но в то же время они помнят, что наша 201-я мощная военная база находится в Таджикистане, а наша военно-воздушная база - в Кыргызстане. Это очень веский аргумент. 201-я российская военная база в Таджикистане - гарантия того, что Россия и дальше будет оставаться крупным игроком. В случае негативного развития событий она напрямую будет задействована в урегулировании ситуации, в том числе силовым методом. Все договоренности, конечно, остаются в силе. Другой логики событий просто не может быть.
- То есть речь идет о российских войсках, а не о вмешательстве ОДКБ?
- Вы знаете, что ситуация довольно сложная, что государства-члены ОДКБ вправе сами решать, участвовать им в процессе или нет. То есть такие решения в ОДКБ принимаются по принципу консенсуса. Но, во-первых, у Таджикистана и России есть двусторонние соглашения о взаимопомощи, во-вторых, ряд государств-членов ОДКБ, которые также крайне обеспокоены данной ситуацией. Для них также очень важно помочь России потушить этот «пожар».
- В этом контексте, как бы Вы прокомментировали комментарий генсека ОДКБ Станислава Зася, что ситуация на границе, создавшаяся после вторжения в Армению азербайджанских войск, является не военной агрессией против Армении, а «пограничным инцидентом»?
- В этом случае ситуация очевидна. Пока ситуация в Армении и в Закавказье описывается как пограничный конфликт, недоразумение на границе, которое еще не привело к широкому применению оружия, проблема может быть решена дипломатическим путем. Все зависит от того, как пройдет «красная линия». Иными словами, если ситуация станет опасной, ОДКБ, естественно, вмешается. Здесь, конечно, главную роль играет Россия. И возможную роль ОДКБ в этом вопросе следует рассматривать в сфере военной дипломатии, а не в сфере применения прямой военной силы.