Իշխան Սաղաթելյանը բացառել է որևէ ձևաչափով բանավեճը Նիկոլ Փաշինյանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» դաշինքը որևէ ձևաչափով չի պատրաստվում բանավիճել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցին ասաց ՀՅԴ գերագույն մարմնի անդամ, Դաշինքի անդամ Իշխան Սաղաթելյանը:
«Մենք իրենց հետ բանավիճելու հարց չունենք: Գնանք ինչի՞ շուրջ բանավիճենք»,- նշեց Սաղաթելյանը: Նա ընդգծեց, որ իրենց քաղաքական ուժի օրակարգում Նիկոլ Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելու հարցն է:
Անդրադառնալով անցնող շաբաթվա կարևոր քաղաքական իրադարձություններին՝ Սաղաթելյանը հիշեցրեց, որ ընտրություններին մասնակցող դերակատար ուժերից շատերը հստակ հայտարարել են, որ հետընտրական շրջանում որևէ պարագայում, որևէ ձևաչափով չեն պատրաստվում համագործակցել գործող իշխանությունների հետ:
Խոսելով քննադատության մասին, թե թշնամին մտել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածք, իսկ քաղաքական ուժերը ընտրարշավով են զբաղված, Սաղաթելյանն ասաց. «Եկեք հասկանանք՝ ընդդիմությունն ինչ կարող էր անել ու չի արել։ Երկրի պաշպանության գործը պետության ու բանակի բացառիկ իրավունքն է։ Մենք՝ իբրև ընդդիմություն, ոչ կարող ենք երկրի անվտանգությունը պաշտպանել, ոչ ռազմաքաղաքական որոշումներ ընդունել, ոչ էլ պետության անունից բանակցություններ անել:
Երբ ասում են՝ ինչո՞ւ եք մասնակցում ընտրություններին, պետք է հարցնենք՝ իսկ ո՞րն է հակառակը: Եթե չմասնակցենք ընտրության կամ ընտրարշավին, ի՞նչ պետք է լինի: Երբ մենք փողոցում պայքարում էինք, շատ ուժեր ասում էին, որ խնդիրը պետք է լուծվի ընտրությունների միջոցով, այլ ոչ թե փողոցում։ Հիմա գնում ենք ընտրությունների, ասում են՝ ընտրություններին մասնակցելով չի որոշվի ելքը․ բա ելքը ո՞րն է, թողնենք մնա՞ն»:
Անդրադառնալով հետընտրական հնարավոր սցենարներին՝ Սաղաթելյանը նշեց, որ իրենք պատրաստ են ցանկացած զարգացումների:

Сагателян исключил участие в дебатах с Пашиняном в каком-либо формате
Блок «Армения» не собирается идти на дебаты с исполняющим обязанности премьер-министра Армении, лидером партии «Гражданский договор» Николом Пашиняном. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге с журналистами заявил член высшего органа АРФД, член блока Ишхан Сагателян.
«Нам не о чем с ними дебатировать. О чем мы должны вести дебаты?» - сказал Сагателян. Он подчеркнул, что вопрос отстранения Никола Пашиняна от власти стоит на повестке дня их политической силы.
Касаясь важных политических событий прошедшей недели, Сагателян напомнил, что многие силы, участвующие в выборах, четко заявили, что в послевыборный период они не собираются никоим образом сотрудничать с действующей властью.
Говоря о критике, что противник вторгся на суверенную территорию Армении, а политические силы вовлечены в избирательную кампанию, Сагателян сказал: «Давайте разберемся, что могла, но не сделала оппозиция. Защита страны - исключительное право государства и армии. Мы, как оппозиция, не можем ни защищать безопасность страны, ни принимать военно-политические решения, ни вести переговоры от имени государства.
Когда говорят, почему мы участвуем в выборах, мы должны спросить, а какова альтернатива? Что произойдет, если мы не будем участвовать в выборах или избирательной кампании? Когда мы боролись на улице, многие силы говорили, что проблему нужно решать путем выборов, а не на улице. Сейчас идем на выборы, говорят, что участие в выборах не определит исход ситуации․ А каков же выход?»
Касаясь возможных поствыборных сценариев, Сагателян отметил, что они готовы к любому развитию событий.