Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստը հետաձգվեց մինչև հունիսի 15-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (Շենգավիթի նստավայր), նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, մայիսի 25-ին հետաձգեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով քննությունը մինչև հունիսի 15-ը։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդարգություն է տարածել Քոչարյանի պաշտպանական թիմը:
ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը տեղեկացրել է, որ մայիսի 24-ից մինչև հունիսի 9-ը ներառյալ գտնվելու է արձակուրդում և միջնորդել է հետաձգել այսօրվա դատական նիստը։
Բացի այդ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը նույնպես տեղեկացրել է իր արձակուրդ մեկնելու մասին։ Դատավորը նշեց, որ Վարդևանյանի արձակուրդ մեկնելը խնդիր չի առաջացնելու, քանի որ Քոչարյանն ունի նաև այլ պաշտպաններ։
Դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը առարկեց` նշելով, որ պաշտպանների արձակուրդ մեկնելու մասին նրանք տեղեկանում են հենց դատական նիստի օրը։ Ի պատասխան սրան` Վարդևանյանը հայտարարեց, որ արձակուրդից օգտվելու իրավունք ունեն բոլորը և դրա մեջ որևէ արտառոց բան չկա։ Ժամանակին դատավոր Աննա Դանիբեկյանը նույնպես մեկնել է արձակուրդ։
Հաշվի առնելով, որ Էրիկ Ալեքսանյանի բացակայությամբ դատական նիստը չի կարող տեղի ունենալ, այսօրվա նիստը հետաձգվեց և նշանակվեց հունիսի 15-ին՝ ժամը 13:00-ին:

Судебное заседание по делу Роберта Кочаряна отложено до 15 июня
Адвокат бывшего вице-премьера Армении Армена Геворкяна Эрик Алексанян сообщил, что с 24 мая по 9 июня он будет в отпуске и ходатайствовал о переносе сегодняшнего судебного заседания.
Кроме того, защитник второго президента Армении Роберта Кочаряна Арам Вардеванян также сообщил о своем уходе в отпуск. Судья отметил, что уход Вардеваняна в отпуск не вызовет проблем, поскольку у Кочаряна есть и другие защитники.
Прокурор Геворг Багдасарян возразил, отметив, что об уходе в отпуск защитников они узнают в день судебного заседания. В ответ на это Вардеванян заявил, что право пользования отпуском имеют все, и в этом нет ничего необычного. В свое время судья Анна Данибекян также отправлялась в отпуск.
Учитывая, что в отсутствие Эрика Алексаняна судебное заседание не может состояться, сегодняшнее заседание было отложено. Оно назначено на 15 июня в 13:00.