Երևանում կանցկացվի «Ֆրանկոֆոնիայի մեղեդիներ» խորագրով համերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ֆրանկոֆոնիայի մեղեդիներ» խորագրով համերգին ելույթ կունենան Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր Ռոբերտ Մլքեյան) և Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյան):
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ֆրանկոֆոնիայի օրերի շրջանակում կազմակերպված համերգային երեկոն կկայանա մարտի 31-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը:
Դիրիժոր Ռոբերտ Մլքեյանի ղեկավարությամբ նվագախմբի և երգչախմբի հետ որպես մենակատարներ ելույթ կունենան Նաիրա Հովհաննիսյանը (մեցցո սոպրանո), Սուսաննա Աբրահամյանը (մեցցո սոպրանո), Թերեզա Ոսկանյանը (երգեհոն):
Ծրագրում Կլոդ Դեբյուսիի, Մորիս Դյուրուֆլեի, Օլիվեր Մեսսիանի, Գաբրիել Ֆորեի, Ֆրանսիս Պուլենկի ստեղծագործություններն են:
«Ֆրանկոֆոնիա» տերմինը առաջին անգամ օգտագործվել է 1880 թվականին` ֆրանսիացի աշխարհագրագետ Օնեսիմ Րեկլուի կողմից։ Այդ տերմինը նա օգտագործել է նկարագրելու համար այն մարդկանց և երկրները, որոնք խոսում են ֆրանսերեն:

В Ереване состоится концерт “Мелодии Франкофонии”
На концерте “Мелодии Франкофонии” выступят Государственный камерный хор Армении (художественный руководитель и дирижер Роберт Млкеян) и Государственный камерный оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Ваан Мартиросян).
Как передает «Арменпресс», концертный вечер, организованный в рамках Дней Франкофонии, состоится в Доме камерной музыки им. Комитаса 31 марта.
С оркестром и хором, под руководством дирижера Роберта Млкеяна, выступят Наиры Ованнисян (меццо сопрано), Сусанна Абраамян (меццо сопрано), Тереза Восканян (орган).
В программе позвучат произведения Клода Дебюсси, Мориса Дюрюфле, Оливье Мессиана, Габриэля Форе, Франсиса Пуленка.
Термин “Франкофония” впервые был использован в 1880 году французским географом Онезимом Реклю. Он его применил по отношению к народам и странам, которые говорят на французском языке.