Բաքվի ռազմական շքերթը վիրավորանք էր ոչ միայն Հայաստանի, այլև Ռուսաստանի համար. «Լազարյան ակումբ»
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաքվում դեկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցած ռազմական շքերթը վիրավորանք էր ոչ միայն Հայաստանի և հայ ժողովրդի, այլ նաև նրա դաշնակից Ռուսաստանի Դաշնության համար: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարություն է տարածել «Լազարյան ակումբ»-ի խորհուրդը:
«Ոսկորների վրա պարերը», որոնք դեկտեմբերի 10-ին Բաքվում կազմակերպել էին, այն անվանելով «Հաղթանակի շքերթ», սադրանք էր Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից, և Հայաստանի ու հայ ժողովրդի հրապարակային նվաստացում: Բայց ոչ միայն: Ռուսաստանն ու Հայաստանը դաշնակիցներ են: Ռուսաստանի եւ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունների ներկայացուցիչներին միավորող միջազգային «Լազարյան ակումբ»-ի խորհուրդը համոզված է, որ ագրեսիվ բովանդակություն ունեցող շքերթի կազմակերպիչները վիրավորանք են հասցրել ոչ միայն Հայաստանին, այլև Ռուսաստանին: Այդ կապակցությամբ հատկապես սրբապղծություն է Ադրբեջանի նախագահի հնչեցրած արտահայտությունը, ով զուգահեռներ էր անցկացրել 1945 թվականի ֆաշիզմի դեմ Մեծ Հաղթանակի հետ: Կարծում ենք, որ նման պատմական զուգահեռները կեղծ են, վիրավորական և ավելին ՝ հանցավոր»,- ասված է «Լազարյան ակումբ»-ի խորհրդի հայտարարության մեջ:
Ըստ խորհրդի` Բաքվում կայացած շքերթը նշանակում է ոչ այլ ինչ է, քան Թուրքիայի նեոօսմանական նկրտումների լեգիտիմացում և տարածաշրջանի պատմությունն ի շահ այդ գաղափարի վերաշարադրելու փորձ:
«Դա հրապարակավ արտահայտվել է թուրք առաջնորդ պարոն Էրդողանի ներկայությամբ այդ միջոցառման ժամանակ, Էնվեր փաշայի բացահայտ հիացմունքով, ով եղել է Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչ, ինչպես նաև ծափահարությունների ներքո 1918 թվականի թուրքական ինտերվենտների համազգեստով զինվորականների անցումով»,- ասված է հայտարարության մեջ:
«Լազարյան ակումբ»-ի խորհուրդը նշում է, որ Հայաստանը պետք է հետևություններ անի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի ծանր դասերից, միավորվի` կորուստների և հիասթափությունների դառնությունը հաղթահարելու համար: Խորհուրդը համոզված է, որ միայն հայ ժողովուրդն իրավունք ունի որոշելու իր ճակատագիրը:
«Որքան արագ հայ հասարակությունը գտնի օրինական լուծում և համաձայնության գա, այնքան արագ իրական քայլեր կձեռնարկվեն Հայաստանի պաշտպանունակության, տնտեսության վերականգնման և հայ ժողովրդի ոգու վերածննդի ուղղությամբ»,- ասված է «Լազարյան ակումբ»-ի խորհրդի հայտարարության մեջ:

Парад победы в Баку – оскорбление не только Армении, но и России: Лазаревский клуб
Военный парад в Баку 10 декабря стал оскорблением не только Армении, армянского народа, но и его союзника - Российской Федерации. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении Совета международного «Лазаревского клуба».
«Пляски на костях», которые устроили в Баку 10 декабря, назвав это «парадом победы», являются провокацией со стороны Азербайджана и Турции, публичным унижением Армении и армянского народа.
Но не только. Россия и Армения – союзники. Совет международного «Лазаревского клуба», объединяющего представителей гражданских обществ России и Армении, убежден, что своим вызывающим агрессивным жестом устроители торжества нанесли оскорбление не только Армении, но и России. В этой связи особенно кощунственно прозвучали отсылки президента Азербайджана к Великой Победе над фашизмом 1945 года. Полагаем, что подобные исторические параллели лживы, оскорбительны и более того – преступны», - говорится в заявлении.
Отмечается, что шествие в Баку означает и нечто особенное – легитимизацию неоосманских претензий Турции и попытку переписать в угоду ей историю региона.
«Публично это выразилось в присутствии на мероприятии турецкого лидера господина Эрдогана, его открытом восхищении Энвер-пашой – главным организатором геноцида армян в Османской империи и аплодисментах прохождению азербайджанских частей, обряженных в форму турецких интервентов Кавказа в 1918 году», - отмечается в заявлении.
Совет международного «Лазаревского клуба» отмечает, что Армении необходимо сделать выводы из тяжелых уроков Карабаха, объединиться, чтобы преодолеть горечь потерь и разочарований. Члены Совета убеждены, что только армянский народ вправе решать свою судьбу.
«Чем быстрее армянское общество найдет законное решение и придет к согласию, тем быстрее будут приняты реальные меры по восстановлению обороноспособности, экономики Армении и возрождению духа армянского народа», - говорится в заявлении.