Իր ժողովրդի անվտանգությունն Իրանի զինված ուժերի կարմիր գիծն է. Հեյդարի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի բանակի ցամաքային ուժերի հրամանատար Քիոմարս Հեյդարին երկու անգամ այցելել է Խոդաֆարինի շրջան և Արաքս գետի առափնյա հատվածներ և արձանագրել, որ Իրանի սահմաններին մինչև օրս որևէ վտանգ չի սպառնում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Հեյդարին ասել է իրանական «Irna» գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Մենք այնտեղ ծառայություն ենք իրականացնում: Ամբողջությամբ դիտարկում ենք նաև սահմանից այն կողմ տեղի ունեցող զարգացումները: Ուժերը, որը պետք էր տեղակայել, տեղակայել ենք և եթե պետք է լինի կամրապնդենք»,- նշել է Հեյդարին:
Իրանի բանակի ցամաքային ուժերի հրամանատարն ընդգծել է, որ իր ժողովրդի անվտանգությունը Իրանի զինված ուժերի կարմիր գիծն է, իսկ մյուս կարմիր գիծը այն է, որ Իրանը չի հանդուրժելու տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականությունում որևէ փոփոխություն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը նոյեմբերի 3-ին տեղեկացրել է, որ ադրբեջանական կողմը հրետանային կրակ է վարել հայկական ստորաբաժանումների ուղղությամբ: Արկերից մի քանիսն ընկել են Իրանի տարածք: Սեպտեմբերի 247-ից Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունների ընթացքում մի քանի անգամ արդեն Իրանի տարածքում ադրբեջանական արկեր, անգամ իսրայելական արտադրության անօդաչու թռչող սարքեր են ընկել:

Безопасность нашего народа - красная линия Вооруженных сил Ирана: генерал Гейдари
Командующий сухопутными силами Армии Ирана Киюмарс Гейдари уже дважды посещал район Ходаферина и береговые участки реки Аракс и констатировал, что границам Ирана пока ничего не угрожает. Как сообщает Арменпресс, об этом Гейдари заявил в интервью иранскому агентству “Irna”
“Мы дежурим там, полностью учитываем события, происходящие за границей. Мы развернули силы, которые должны были быть развернуты, при необходимости мы их усилим”, - сказал Гейдари.
Командующий сухопутными войсками иранской армии подчеркнул, что безопасность народа - это красная линия иранских вооруженных сил, а другая красная линия заключается в том, что Иран не потерпит каких-либо изменений в геополитике региона.
В Минобороны Армении 3 ноября сообщили, азербайджанская сторона из артиллерии обстреляла армянские части. Часть снарядов упала на территорию Ирана. В ходе боевых действий, с 27 сентября развязанных Азербайджаном против Арцаха, на территорию Ирана уже несколько раз падали азербайджанские снаряды и даже израильские БПЛА.