Խաղաղասիրությունից խոսում են ծննդատուն հրթիռակոծող մարդիկ. Իվետա Մուկուչյանի պատասխանն ադրբեջանցուն
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երգչուհի Իվետա Մուկուչյանը, ով Հայաստանի ներկայացուցիչն էր 2016 թվականին Շվեդիայում կայացած «Եվրատեսիլ»-ում, սոցիալական ցանցում հայտնել էր, որ Գերմանիայից հրավեր էր ստացել «Եվրատեսիլ-2021»-ին մասնակցելու՝ որպես տվյալ երկրի ներկայացուցիչ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Իվետա Մուկուչյանի մենեջեր Լիլիթ Հակոբյանի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ օրեր անց մամուլի ծառայությունից հեռախոսազանգ էր ստացել այն մասին, որ որոշումը փոփոխության է ենթարկվել, ինչն, ամենայն հավանականությամբ, կապված է 2016 թ. արված իր հայտնի՝ Արցախի դրոշը ծածանելու քայլի հետ, այն քայլի, որն ուղղված էր Արցախում տեղի ունեցող դեպքերի առնչությամբ միջազգային հանրության իրազեկվածության բարձրացմանը:
Այս թեմային «Ինստագրամ»-ում անդրադարձել էր «Եվրատեսիլ 2016»-ի Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Սամրան:
«Այս թեմայի առնչությամբ իր «շատ կարևոր» և Ադրբեջանին հատուկ, ինչպես միշտ ոչ փաստերով հիմնված կարծիքն է արտահայտել «Եվրատեսիլ 2016»-ի Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Սամրան՝ նշելով, որ երբ ինքն էր ներկայացնում Ադրբեջանը, իրենք ներկայանում էին ոչ որպես ագրեսոր, այլ հակառակը՝ խաղաղասեր՝ ի հակադրություն Հայաստանի: Շարունակելով անհեթեթ մտքերը՝ Սամրան նաև հավելել է, որ երբ ինքն էր պատասխանում լրագրողների հարցերին, բոլորը հիացել էին, իսկ երբ Իվետա Մուկուչյանն էր քաղաքականություն մտցրել երաժշտական մրցույթում, տվյալ փաստը միայն զայրացրել էր լրագրողներին, ովքեր բացասաբար էին արձագանքել, նույնիսկ՝ սուլել: Թերևս, երգչուհին մոռացել էր, որ այս փաստը շատ հեշտ է ստուգել որոնողական համակարգի միջոցով՝ պարզապես փնտրելով համացանցում այդ կադրերը և տեսնելով լրագրողների արձագանքը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Լիլիթ Հակոբյանը հիշեցնում է Իվետա Մուկուչյանի պատասխանը շվեդ լրագրողներից մեկի հարցին, թե ինչպես նա կմեկնաբանի դրոշը ծածանելու քայլը: Լրագրողն ընդգծել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի դրոշը համարվում է Եվրոպայի ամենաքաղաքականացված դրոշներից մեկը: «Անկեղծ ասած, ակնկալում էի այս հարցը: Չպետք է մոռանաք, որ ես ներկայացնում եմ իմ երկիրը: Այն իմ սիրտն է, իմ հոգին, իմ զգացմունքները: Պարզապես ցանկանում եմ, որ սահմաններին խաղաղություն տիրի»,-նշել էր երգչուհին: Իվետա Մուկուչյանը շեշտել էր, որ լինելով հայուհի, բայց ապրելով Գերմանիայում, ինքն իրեն միևնույն ժամանակ աշխարհի մարդ է համարում և ուզում է, որ աշխարհում տիրեն սերն ու խաղաղությունը:
«Թե որքանով են հայերը ոչ «խաղաղասեր», ակնհայտ է նաև Իվետա Մուկուչյանի պատասխանից: Զավեշտալի էր նաև այն փաստը, որ Սամրան նշել էր, թե Իվետա Մուկուչյանն անձամբ ցանկություն էր հայտնել Գերմանիան ներկայացնելու, սակայն նրան դա չի հաջողվել: Ինչպես միշտ՝ Ադրբեջանին հատուկ ձեռագիր, հայտարարություն՝ առանց փաստերի կամ ինչպես Սամրայի սիրելի նախագահ Ալիևն է ասում՝ «fake news»»,-նշված է հաղորդագրության մեջ:
Արձագանքելով Սամրայի գրառումներին՝ Իվետա Մուկուչյանը նշել է, որ իր ասած յուրաքանչյուր բառ ու քայլ իր հետևում ունի հստակ ապացույցներ և հասցեատեր:
«Խաղաղասիրությունից, մարդասիրությունից, եվրոպական արժեքներից իրենց իրավունք են վերապահում խոսել մարդիկ, որոնց համար դրանք ամփոփվում են ծննդատուն կամ եկեղեցի հրթիռակոծելով, բնակելի տարածքներ ռմբակոծելով, մարդկանց սպանելով, խաբելով ու ստելով շատերին։ Լինելով Գերմանիայում ապրող հայ և աշխարհի քաղաքացի` շատ լավ գիտեմ, թե ինչ կշիռ ունի մարդու խոսքը, և իմ ասած յուրաքանչյուր բառ ու քայլ իր հետևում հստակ ապացույցներ և հասցեատեր ունի։ «Եվրատեսիլ»-ը նաև դիմացինին, նրա հայացքներն ու մոտեցումները հարգելու բացառիկ «դաս է տալիս» աշխարհին։ Ամեն դեպքում, ինչպես երևում է, ոչ բոլորն են ունակ քաղաքակիրթ բառի իմաստն ընկալելու։ Իսկ ինչ վերաբերում է Գերմանիայի հետ հարաբերութուններին, ապա ամեն ինչ շատ լավ է, իսկ նշած պնդումներն անհիմն են»,-նշել է Իվետա Մուկուչյանը:

И кто говорит о мире?! Люди, обстреливающие ракетами роддом! Ответ Иветы Мукучян азербайджанке
Певица Ивета Мукучян, представлявшая Армению на Евровидении-2016 в Швеции, сообщила в социальных сетях, что получила приглашение от Германии участвовать в Евровидении-2021 в качестве представителя этой страны.
Как передает Арменпресс, в сообщении, распространенном Лилит Акопян - менеджером Иветы Мукучян, упоминается, что через несколько дней ей позвонили из пресс-службы и сообщили, что решение было изменено, что, скорее всего, связано со знаменитым случаем в 2016 г., когда она развернула флаг Арцаха. Этот шаг был направлен на повышение осведомленности международного сообщества о событиях в Арцахе.
Самра, представитель Азербайджана на Евровидении 2016, затронула эту тему в Instagram.
«Самра, представитель Азербайджана на Евровидении-2016, как всегда, с присущим Азербайджану принципом необоснованных заявлений, с апломбом выразила свое «очень важное» мнение – мол, в то время, в отличие от Армении она представляла Азербайджан не как агрессора, а как миролюбивую страну. Продолжая этот абсурд, Самра добавила, что, когда она отвечала на вопросы журналистов, все восхищались ею, а когда Ивета Мукучян внесла политику в музыкальный конкурс, то это только разозлило журналистов, которые отреагировали отрицательно, даже освистали. К сожалению, певица забыла, что этот факт очень легко проверить с помощью поисковой системы, просто найдя в Интернете эти кадры и увидев реакцию журналистов», - говорится в сообщении.
Лилит Акопян напоминает, что Ивета Мукучян ответила на вопрос одного из шведских журналистов, как она шаг с размахиванием арцахского флага. Журналист подчеркнул, что флаг Нагорного Карабаха считается одним из самых политизированных флагов в Европе. "Честно говоря, такой вопрос был ожидаем. Не следует забывать, что я представляю свою страну. Это мое сердце, моя душа, мои чувства. Я просто хочу мира на границах», - сказала она. Ивета Мукучян подчеркнула, что, будучи армянкой, проживающей в Германии, она считает себя человеком мира и хочет только любви и мира во всем мире.
Из ответа Иветы Мукучян видно, насколько армяне не «миролюбивы». Несуразно и то, что Самра упомянула, что Ивета Мукучян лично выразила желание представлять Германию, но ей это не удалось. «Как всегда, видим характерный для Азербайджана почерк: заявление без фактов или, как выразился любимый президент Самры Алиев, фейковые новости», - говорится в заявлении.
Отвечая Самре, Ивета Мукучян отметила, что каждое слово и каждый шаг, которые она произносит, имеют явное свидетельство адресата.
«Люди, которые обстреливают родильные дома, церкви, бомбят жилые районы, убивают людей, обманывают всех, считают себя вправе говорить о мире, гуманности и европейских ценностях?! Будучи армянкой, гражданином мира, живущим в Германии, я очень хорошо знаю значение слова, каждое слово и каждый мой шаг имеют точное подтверждение. «Евровидение» дает миру исключительный урок - уважать другого человека, его взгляды и подходы. В любом случае, как оказывается, далеко не все способны понять значение слова «цивилизованный». Что касается отношений с Германией, то здесь все очень хорошо, а все ее обвинения безосновательны», - сказала Ивета Мукучян.