Զորացրման ենթակա զինծառայողները խնդրել են դադարեցնել զորացրումը, թույլ տալ շարունակել ծառայությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երրորդ զորամիավորման բոլոր զորամասերի զորացրման ենթակա ժամկետային պարտադիր զինծառայողները միահամուռ դիմել են իրենց հրամանատարությանը` խնդրելով դադարեցնել զորացրումները և թույլատրել շարունակել ծառայությունը, քանի դեռ հակառակորդը ոտնձգությունների մտադրություն ունի: Զորացրված զինծառայողները ևս դիմել են, պատրաստակամություն հայտնել զինծառայողների կողքին կանգնելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին իր «Ֆեյսբուք»-ի էջում հայտնել է ՀՀ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
«Բազմիցս ենք ականատես եղել մեր զինծառայողների հայրենասիրության դրսևորումներին: Այսօր էլ մեր տղաները վերստին ապացուցում են իրենց անմնացորդ նվիրումը հայրենիքին և ժողովրդին: 3-րդ զորամիավորման բոլոր զորամասերի զորացրման ենթակա ժամկետային պարտադիր զինծառայողները միահամուռ դիմել են իրենց հրամանատարությանը` խնդրելով դադարեցնել զորացրումները և թույլատրել շարունակել ծառայությունը իրենց համածառայակիցների ու հրամանատարների կողքին, քանի դեռ հաղթանակի վերջակետը դրված չէ և քանի դեռ հակառակորդը ոտնձգությունների մտադրություն ունի»,- հատնել է Ստեփանյանը:
Չնայած պաշտպանության նախարարությունը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որ կամավորագրվելու անհրաժեշտություն չկա, և ՀՀ զինված ուժերը պատվով կատարում են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները, այնուամենայնիվ, միևնույն ժամանակ արդեն զորացրված նախկին զինծառայողները, ինչպես ՀՀ-ում, այնպես էլ Արցախում, և հատկապես այն զորամասերի, որոնց ուղղությամբ վերջին օրերին արձանագրվեցին ադրբեջական զինված ուժերի նախահարձակ գործողություններ, դիմում են զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության տարածքային ստորաբաժանումներ (զինկոմիսարիատներ)` հայտնելով պատրաստակամություն ու վճռականություն իրենց ծառայավայր հանդիսացող զորամասերում կանգնելու մեր զինծառայողների կողքին և պաշտպանելու երկրի սահմանը:
Հայ-ադրբեջանական սահմանին հուլիսի 19-ի լույս 20-ի գիշերը (նաև այս պահին)պահպանվել է հարաբերական անդորր։ Հակառակորդը սահմանի առանձին հատվածներում հրաձգային զինատեսակներից 9 անգամ խախտել է կրակի դադարեցման ռեժիմը` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով շուրջ 137 կրակոց:

Военнослужащие, подлежащие демобилизации, попросили оставить их продолжать службу
Все срочные военнослужащие, подлежащие демобилизации во всех войсковых частях третьего соединения, обратились к своему командованию с просьбой остановить демобилизацию и разрешить им продолжать службу до тех пор, пока не прекратятся посягательства противника. Демобилизованные военнослужащие также обратились к командованию и выразили готовность встать рядом со своими сослуживцами. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook сообщила пресс-секретарь МО Армении Шушан Степанян.
“Мы неоднократно становились свидетелями патриотизма наших военнослужащих. И сегодня наши ребята вновь доказывают свою беспредельную преданность Родине и народу. Военнослужащие срочной службы, подлежащие демобилизации во всех воинских частях 3-го воинского соединения, единодушно обратились к своему командованию с просьбой прекратить демобилизацию и разрешить продолжить службу рядом со своими сослуживцами и командирами, пока не будет поставлена конечная точка победы и пока не прекратятся посягательства противника”, - записала Шушан Степанян.
Несмотря на то, что Министерство обороны уже выступило с заявлением, что необходимости в добровольцах нет, и вооруженные силы Армении с честью выполняют поставленные перед ними боевые задачи, тем не менее, уже демобилизованные бывшие военнослужащие, как в Армении, так и в Арцахе, и особенно в тех воинских частях, в направлении которых в последние дни были зафиксированы наступательные действия азербайджанских вооруженных сил, обращаются в территориальные подразделения службы призывного и мобилизационного пополнения (военные комиссариаты), выражая готовность и решимость встать рядом с нашими военнослужащими в воинских частях, являющихся их местом службы, и защитить границы страны.
На армяно-азербайджанской границе в ночь с 19 на 20 июля и на данный момент сохраняется относительное затишье. На отдельных участках границы противник из стрелкового оружия 9 раз нарушал режим прекращения огня, произведя в направлении армянских позиций около 137 выстрелов.