ԵՄ-ն բարձր է գնահատում արդարադատության ոլորտում Հայաստանի արձանագրած առաջընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական Միությունը բարձր է գնահատում արդարադատության ոլորտում Հայաստանի արձանագրած առաջընթացը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովում Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակության ղեկավար Անդրյուս Կուբիլիուսի և վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Գայանե Աբրահամյանի համատեղ հայտարարության մեջ:
Հայաստանի կողմից համապարփակ բարեփոխումների հաջող իրականացումն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են օրենքի գերակայությունը, արդարադատությունը և կոռուպցիայի դեմ պայքարը, նոր խթաններ կստեղծի Եվրոպական ինտեգրման հավակնոտ ուղու և հաջորդ տասնամյակում Հայաստանի և ԵՄ-ի կողմից ձեռնարկվելիք հաջորդ քայլերի համար: Այս կապակցությամբ մենք ողջունում ենք Հայաստանի հանձնառությունը բարեփոխումների իրականացմանը։ Եվրոպական Միությունը բարեփոխումների առանցքային գործընկերն է և խոշորագույն դոնորը Հայաստանում: ԵՄ-ն իր ամենամյա միջին օգնությունը 40 միլիոն եվրոյից ավելացրել է մինչև 65 միլիոն եվրո:
Հայտարարության մեջ անդրադարձ է կատարվում նաև Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին, նշելով, որ այն վերաճում է Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ընդլայնված և ռազմավարական առումով ամրապնդված գործընկերության:

Европейский союз высоко оценивает прогресс Армении в сфере юстиции. Как передает «Арменпресс», об этом говорится в совместном заявлении главы делегации Европарламента в ПА “Евронест” Андрюса Кубилиуса и главы армянской делегации в ПА Гаяне Абрамян.
Успешное осуществление Арменией всеобъемлющих реформ в таких сферах, как верховенство закона, правосудие и борьба с коррупцией, создаст новые стимулы для амбициозного пути европейской интеграции и следующих шагов, которые предпримут Арменией и ЕС в следующем десятилетии. В связи с этим ЕС приветствует обязательство Армении осуществлять реформы. Европейский Союз является ключевым партнером Армении в проведении реформ и ее крупнейшим донором. ЕС увеличил свою ежегодную среднюю помощь с 40 млн евро до 65 млн евро.
В заявлении также говорится о подписанном между Арменией и Европейским Союзом Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, отмечено, что оно перерастает в расширенное и стратегическое партнерство между Арменией и ЕС.