Արայիկ Հարությունյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 11-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։
Նախագահ Հարությունյանը և Նորին Սուրբ Օծությունը քննարկել են Մայր Աթոռի հետ համագործակցության ծրագրերին, պետություն-եկեղեցի փոխհարաբերություններին և Արցախի հոգևոր կյանքին վերաբերող մի շարք հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել համավարակի տարածման կանխարգելման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին։
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Վեհափառ Հայրապետին Արցախին ցուցաբերվող մշտական աջակցության համար և մոտակա ժամանակահատվածում Մայր Աթոռ այցելելու ցանկություն հայտնել: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը գոհունակությամբ է ընդունել Արայիկ Հարությունյանի մտադրությունը և իր օրհնությունն ու բարեմաղթանքները հղել արցախահայությանը։

President of Artsakh holds phone talk with Catholicos of All Armenians Garegin II
STEPANAKERT, JUNE 11, ARMENPRESS. President of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan had a telephone conversation on June 11 with His Holiness Garegin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, the President’s Office told Armenpress.
President Harutyunyan and His Holiness Garegin II discussed the cooperation programs with the Mother See of Holy Etchmiadzin, as well as issues relating to the church-state relations and the spiritual life in Artsakh. They also touched upon the ongoing efforts aimed at preventing the spread of the pandemic.
The President of Artsakh thanked His Holiness Garegin II for the constant support provided to Artsakh and expressed a wish to visit the Mother See in the near future.