Ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչումը կարևոր է բոլորիս համար. Լատվիայի խորհրդարանի պատգամավորի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցեղասպանության ոգեկոչումը կարևոր է ոչ միայն հայերի, այլև բոլոր նրանց համար, ովքեր ցանկանում են տեսնել աշխարհն առանց 20-րդ դարի դաժանությունների կրկնության։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին Հայոց ցեղասպանության105-րդ տարելիցի առթիվ իր ուղերձում նշել է Լատվիայի խորհրդարանում Հայաստանի ԱԺ­-իհետ հարաբերությունների խթանման խմբի (բարեկամության խմբի) ղեկավար Մարիա Գոլուբևան: Պատգամավորը տեսաուղերձը հրապարակել է «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում:
«Այս շաբաթ աշխարհը հարգանքի տուրք է մատուցում հայ ժողովրդի նահատակների հիշատակին, ովքեր զոհը դարձան Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում Օսմանյան կայսրությունում իրականացված վայրագությունների։ Ցեղասպանության ոգեկոչումը կարևոր է ոչ միայն հայերի, այլ նաև մեզ բոլորիս համար, ովքեր ցանկանում են տեսնել աշխարհն առանց 20-րդ դարի դաժանությունների կրկնության։ Երբ մենք վառ ենք պահում անցյալի ողբերգական էջերի հիշողությունները, մենք դա անում ենք նաև որպես դաս մեզ, մեր ազգերի և ամբողջ աշխարհի համար, որպեսզի խուսափենք ատելության, անհանդուրժողականության և անարդարության խոսքի ցանկացած դրսևորումից»,-նշել է նա:
Օսմանյան կայսրության կողմից 1915թ. հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրագործությունն էր: Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը: Օսմանյան կառավարության իրականացրած Հայոց ցեղասպանության փաստը հիմնավորվել, ճանաչվել ու հաստատվել է ականատեսների վկայություններով, օրենքներով, բանաձևերով և բազմաթիվ նահանգների ու միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների որոշումներով: Լատվիան դեռ չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:

‘Commemoration of Armenian Genocide is important to all of us’ – Latvian MP issues message
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. The commemoration of the genocide is important not only for Armenians but to all of us who would like to see a world in which the violence of the 20th century should never repeat, Marija Golubeva, Chairman of the Group for promoting cooperation with the Parliament of Armenia (Friendship group) in the Latvian Parliament, said in her message on Facebook on the occasion of the 105th anniversary of the Armenian Genocide.
“This week the world commemorates the Armenian people who fell victim to atrocities perpetrated under the Ottoman Empire during World War I. The commemoration of the genocide is important not only for Armenians but to all of us who would like to see a world in which the violence of the 20th century should never repeat. When we keep the memory of past tragedies, we do it also as a lesson for ourselves, our nations, and for the world to ensure that any rhetoric of hatred, intolerance, and injustice should be avoided”, Marija Golubeva said.
The fact of the Armenian Genocide by the Ottoman government has been documented, recognized, and affirmed in the form of media and eyewitness reports, laws, resolutions, and statements by many states and international organizations. Latvia, however, has not yet recognized the Armenian Genocide.