Աշխարհում ռազմական գործողությունների դադարեցման կոչին միացել է 70 պետություն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կորոնավիրուսի համաճարակով պայմանավորված՝ աշխարհում ռազմական գործողությունների դադարեցման կոչին միացել է 70 պետություն։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, ճեպազրույցի ընթացքում այս մասին հայտնել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը։
«Մինչ օրս կոչին միացել են 70 պետություն, տարածաշրջանային գործընկերներ, հասարակական գործիչներ և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ», - ասել է Գուտերեշը:
Նա նշել է, որ համաճարակին հաջորդելու են սոցիալական, տնտեսական և քաղաքական խորը հետևանքներ, այդ թվում ` միջազգային խաղաղության և անվտանգության հետ կապված:
Մարտի վերջին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը համաշխարհային հրադադարի կոչ է արել՝ պայմանավորաշ աշխարհում կորոնավիրուսի տարածման հետ։ Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը «Թվիթեր»-ի իր էջում գրել էր, որ Հայաստանն աջակցում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի կոչին։

70 countries join call for global ceasefire
YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS. 70 countries have joint the call for global ceasefire conditioned by the coronavirus crisis, ARMENPRESS reports UN Secretary General António Guterres said in a briefing.
''So far 70 countries, regional partners, public figures and civil society organizations have joint the call'', he said.
He noted that the pandemic will be followed by deep social, economic and political consequences, including related with international peace and security.
In late March UN Secretary General António Guterres called for global ceasefire conditioned by the spread of coronavirus. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan tweeted that Armenia joins the call of the IN Secretary-General.