Հայաստանում քրդական համայնքը Թուրքիայից պահանջում է թույլ տալ փաստաբաններին տեսակցել Օջալանին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանում քրդական համայնքը փետրվարի 29-ին ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց ցույց անցկացրեց: Համայնքը միջազգային ատյաններին կոչ է անում թուրքական իշխանություններից պահանջել թույլ տալ փաստաբաններին տեսակցել Թուրքիայում Քրդական աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանին և տեղեկանալ նրա առողջական վիճակի մասին:
«Փետրվարի 27-ին թուրքական իշխանությունները լուր են տարածել, որ Էմրալիկղզում, որտեղ 21 տարի է բանտարկված է քուրդ ժողովրդի առաջնորդ ԱբդուլլահՕջալանը, հրդեհ է բռնկվել: Նրանք այսքանով ավարտել են իրենց հայտարարությունը և այլ տեղեկություն չեն հաղորդել մեր առաջնորդի առողջության, նրա վիճակի մասին: Ամբողջ աշխարհի քուրդ ժողովուրդը ոտքի է կանգնել: Մենք կասկածի ենք ենթարկում թուրքական իշխանությունների սուտ, ստոր, բիրտ քաղաքականությունը, որովհետև նրանք առաջ էլ մի քանի անգամ հայտարարություն են տարածել, իբր Օջալանը հիվանդ է, որ կզում երկրաշարժ է եղել, և երբ մենք ոտքի կանգնեցինք, պարզվեց, որ այդ հայտարարությունները սուտ են: Այժմ կասկածում ենք արդյոք մեր առաջնորդին ինչ-որ բան պատահե՞լ է, թե ոչ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`շեշտեց ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, Հայաստանի քրդական համայնքի ղեկավար Կնյազ Հասանովը:
Նա ընդգծեց, որ ցանկանում են աշխարհին ասել, որ թուրքական իշխանություններից պահանջում են թույլ տալ Օջալանի փաստաբաններին, նրա մտերիմներին ու հարազատներին այցելել Օջալանին` տեսնել, թե ինչ վիճակում է նա ու այդ մասին հայտնել բոլոր քրդերին:
Նույնն են պահանջում Թուրքիայում, Սիրիայում, Իրանում, Իրաքում, եվրոպական մի շարք երկրներում ապրող քրդեր:
Համայնքի ներկայացուցիչները նշեցին, որ չեն դադարեցնելու ցույցերը և շարունակեցին հնչեցնել «Կեցցե’ Օջալանը», «Կեցցե’ մեր առաջնորդ ապոն» վանկարկումները:
Աբդուլլահ Օջալանը եղել է քրդական ազատագրական շարժման ղեկավար։ Հանդիսանում է նաև Քրդական բանվորական կուսակցության նախագահը, այժմ դատապարտված է ցմահ ազատազրկման թուրքական Էմրալի կղզում:

Kurdish community of Armenia rallies and demands Turkey to allow lawyers’ visit to imprisoned Öcalan
YEREVAN, FEBRUARY 29, ARMENPRESS. The Kurdish community of Armenia rallied outside the UN office in Yerevan on February 29th, calling on international bodies to demand Turkish authorities to allow the lawyers of PKK leader Abdullah Öcalan to visit him in prison.
“On February 27 the Turkish authorities said that a fire erupted on the island of Imrali, where the leader of the Kurdish people Abdullah Öcalan is imprisoned for 21 years. They [Turkish authorities] did not give other details and did not convey information about the health and condition of our leader. The entire Kurdish people around the world have stood up. We are questioning the Turkish authorities’ false, wicked and brute policy because in the past they also made statements claiming Ocalan was sick, or there was an earthquake on the island, and when we rose up it turned out these statements were false. Now we doubt whether or not something has happened to our leader,” said Knyaz Hasanov, the head of the Kurdish community of Armenia and Member of Parliament from the ruling My Step faction.
Hasanov emphasized that they want to tell the world that they are demanding from the Turkish authorities to allow Ocalan’s lawyers and family to visit him and see his condition.
Kurds living in Turkey itself, in Syria, Iran, Iraq and across Europe are also making the same demands.
The demonstrators said they won’t halt the rallies, and chanted “Long live Ocalan”, “Long live our leader”, “Long live our leader Apo” – Apo is short for both Abdullah and "uncle" in Kurdish.