Եվրանեսթում ՀԱԷԿ-ի փակման հարցը դնելու Ադրբեջանի փորձը տապալվել է. ՀՀ պատվիրակության ղեկավար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական պատվիրակության ջանքերով տապալվել են Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում Մեծամորի ատոմակայանի (Հայկական ատոմային էլեկտրակայան) փակման հարցը դնելու փորձերը։  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի գրառումով այս մասին տեղեկացրել է  Եվրանեսթ ԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանը։
Նրա գրառման մեջ նշված է. «Այսօր մեկնարկեցին Եվրանեսթ ԽՎ-ի աշխատանքները, եւ արդեն իսկ ունենք կարեւոր հաջողություններ։
Ադրբեջանական պատվիրակության կողմից հերթական հակահայկական նախաձեռնությունը, փորձերը միջազգային բանաձեւերում Մեծամորի ատոմակայանի փակման հարցը դնելու` տապալվեցին, քվեարկությունից առաջ ելույթումս ներկայացրած փաստարկներն ու նաեւ մասնավոր քննարկումները ԵՄ ու ԱլԳ երկրների պատգամավորների հետ արդյունք տվեցին ու ադրբեջանցիները միայնակ քվեարկեցին իրենց առաջարկին։
Հաջորդ կարեւոր հաջողությունն արձանագրվեց քաղաքական ու մարդու իրավունքների հանձնաժողովում, որտեղ հայաստանյան պատվիրակության կողմից ներկայացված մեր բոլոր 7 առաջարկներն ընդունվեցին։
Որոշ փոփոխություններով ընդունվեց նաեւ մեր առաջարկած թեման հաջորդ տարվա բանաձեւի աշխատանքների համար։
Այս հանձնաժողովի ընթացքում միջազգային ու տարածաշրջանային մի քանի փորձագետների կողմից ներկայացված ԱԼԳ երկրներում առկա քաղաքական, մարդու իրավունքների ու տնտեսական վիճակի մասին զեկույցների հիմնական թեման Հայաստանն ու մեր բարեփոխումների աննախադեպ ընթացքն էր, ինչպես IDEA international միջազգային կազմակերպության The Global State of Democracy 2019 տարեկան զեկույցն է շեշտում` Հայաստանը Եվրոպայում ժողովրդավարացման գործընթացում ամենամեծ առաջընթացն ապահոված երկիրն է։
Տնտեսական հանձնաժողովում եւս մեր բոլոր առաջարկներին կողմ քվեարկեցին, նաեւ միաձայն անցավ պատվիրակության անդամ, հանձնաժողովի համանախագահ Տարոն Սիմոնյանի առաջարկած թեման որպես հաջորդ տարվա բանաձեւի հիմնական թեմա։
Սոցիալական հանձնաժողովում եւս կարեւոր հաջողություն արձանագրեցինք, պատվիրակության կողմից ներկայացված առաջարկը, որը հիմնականում վերաբերում էր կրթական համակարգում այլատյացության տարածման հիմնախնդրին (հիմնականում նկատի ունենալով ադրբեջանական հայատյաց քաղաքականությունը) ընդունվեց։
Այսօր այսքանը, վաղը կգումարվի արդեն Եվրանեսթ ԽՎ-ի լիագումար նիստը, բացառիկ կարեւորություն է, երբ ներկայացնում ես լեգիտիմ ընտրություններով ձեւավորված կառավարող ուժ, նման հարթակներում շատ ավելի ուժեղ ու հիմնավոր է հնչում լեգիտիմության ու վստահության այս դիրքից ներկայացված պահանջները»։

На ПА Евронест провалена  попытка Азербайджана поднять вопрос о закрытии ААЭС
Попытки поднять вопрос о закрытии Мецаморской АЭС (Армянская АЭС) на Парламентской Ассамблее Евронест были сорваны усилиями армянской делегации.
Как  передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщила глава армянской делегации в ПА Евронест Гаяне Абрамян.
«Работа ПА Евронест началась сегодня, и у нас уже есть значительные успехи.
Очередная  антиармянская инициатива азербайджанской делегации, попытки поставить вопрос о закрытии Мецаморской АЭС в международных резолюциях потерпели неудачу, аргументы, которые я представила в своем выступлении перед голосованием, а также частные дискуссии с депутатами ЕС и Восточного партнерства, привели к тому, что азербайджанцы проголосовали в одиночку по своему предложению.
Следующий крупный успех был зафиксирован в Комитете по политическим вопросам и правам человека, где были приняты все 7 наших предложений, представленных армянской делегацией.
Также были внесены некоторые изменения в тему, которую мы предложили в следующем году.
Во время работы этого комитета основной  темой о политической, правозащитной и экономической ситуации в странах Восточного партнерства была Армения и беспрецедентный ход наших реформ, о чем свидетельствует международный доклад IDEA. В ежегодном докладе «Глобальное состояние демократии 2019» (The Global State of Democracy 2019) Армения – это страна, которая добилась наибольшего прогресса в процессе демократизации в Европе.
Все наши предложения в Экономическом комитете  были проголосованы «за»,  также все единогласно приняли тему, предложенную членом делегации, сопредседателем Комиссии Тароном Симоняном, в качестве основной темы резолюции следующего года.
У нас также был значительный успех в Социальном комитете, предложение делегации, которое в основном было сосредоточено на проблеме распространения ксенофобии в системе образования (в основном с учетом антиармянской политики Азербайджана) было принято.