Հայաստանը մինչև 2025 թ. իր էլեկտրաէներգիայի 30 տոկոսը կստանա վերականգնվող աղբյուրներից. Gulf News
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում Հայաստանի և Միացյալ Արաբական Էմիրությունների համագործակցությունն անցնում է գործնական փուլի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս ոլորտում էմիրաթական «Մասդար» ընկերության և «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի» միջև համաձայնագրի ստորագրումը հայտնվել է արաբական մամուլի ուշադրության կենտրոնում:
Մասնավորապես, Gulf News-ը գրում է, որ աշխարհում վերականգնվող էներգետիկայի առաջատար «Մասդար» ընկերությունը պաշտոնական համաձայնագիր է ստորագրել «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի» հետ, համաձայն որի Հայաստանում կմշակվեն 400 մեգավատ հզորությամբ արևային էներգիայի նախագծեր: Սա ենթադրում է 300-320 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ հայկական տնտեսության մեջ:
Պարբերականը նշում է, որ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի, ԱՄԷ էներգետիկայի և արդյունաբերության նախարար Սուհաիլ Ալ Մազրուեի և «Մուբադալա» ներդրումային ընկերության գործադիր տնօրեն Խալդուն Ալ Մուբարաքի ներկայությամբ նոյեմբերի 30-ին Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի տնօրեն Դավիթ Փափազյանը և Մասդարի գործադիր տնօրեն Մուհամեդ Ջամիլ Ալ Ռամահին համատեղ զարգացման համաձայնագիր են ստորագրել: Gulf News-ը մեջբերել է Մասդարի գործադիր տնօրեն Մուհամեդ Ալ Ռամահիի խոսքերն այն մասին, որ իրենց համար մեծ պատիվ է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Մուբադալայում իրենց ղեկավարության ներկայությամբ ստորագրել պայմանագիր՝ վերահաստատելու իրենց նվիրվածությունը Հայաստանին և վերականգնվող էներգետիկ նպատակների իրագործմանը: «Հայաստանը հանձնառություն է ստանձնել մինչև 2025 թվականն իր էլեկտրաէներգիայի 30 տոկոսը ստանալ վերականգնվող աղբյուրներից, այն ներուժ ունի ինտեգրելու մինչև 1000 ՄՎտ արևային էներգիա»,- գրում է Gulf News-ը
Միացյալ Արաբական Էմիրությունների պաշտոնական լրատվական գործակալությունը՝ Emirates News Agency-ն, անդրադառնալով համաձայնագրի ստորագրմանը,  նշել է, որ համատեղ նախագծով նախատեսվում է 200 ՄՎտ հզորությամբ մասշտաբային արևային ֆոտովոլտային կայաններ կառուցել Հայաստանի արևմուտքում:
Գործակալությունը հիշեցրել է, որ դեռևս 2019 թվականի հունվարին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը պաշտոնական այց էր կատարել ԱՄԷ, որտեղ «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» համաժողովի շրջանակում հանդես էր եկել իբրև գլխավոր բանախոս: «Նախագահ Սարգսյանը կվերադառնա Աբու Դաբի՝ հունվարի 11-18-ը կայանալիք «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ-2020» համաժողովի շրջանակում խոսելու «Երիտասարդությունը հանուն կայունության» ֆորումին»,- գրում է Emirates News Agency-ն:

Армения к 2025 году 30% своей электроэнергии будут получать из возобновляемых источников: Gulf News
Сотрудничество Армении и Объединенных Арабских Эмиратов в сфере возобновляемой энергетики переходит на практический этап. Как сообщает «Арменпресс», подписание соглашения между эмиратской компанией “Масдар” и “Фондом государственных интересов Армении” оказалось в центре внимания арабской прессы.
В частности, “Gulf News” пишет, что ведущая в мире компания по возобновляемой энергетике “Масдар” подписала официальное соглашение с “Фондом государственных интересов Армении”, согласно которому в Армении будут разработаны проекты солнечной энергии мощностью 400 мегаватт. Соглашение предполагает инвестиции в армянскую экономику на $ 300 - 320 млн
Издание отмечает, что в присутствии президента Армении Армена Саркисяна, министра энергетики и промышленности ОАЭ Сухаила Аль Мазруе и исполнительного директора инвестиционной компании “Мубадала” Халдуна Аль Мубарака 30 ноября директор “Фонда государственных интересов Армении” Давид Папазян и исполнительный директор “Масдара” Мухаммед Джамиль Аль Рамахи подписали Соглашение о совместном развитии. “Gulf News” процитировал слова исполнительного директора Масдара Мухаммеда Аль Рамахи о том, что для них большая честь в присутствии президента Армении Армена Саркисяна и их руководства в Мубадале подписать договор, подтверждающий их приверженность Армении и реализации возобновляемых энергетических целей. Армения взяла на себя обязательство до 2025 года получать 30% своей электроэнергии получать из возобновляемых источников, она имеет потенциал для получения солнечной энергии до 1000 МВт”, - пишет “Gulf News”.
Официальное информационное агентство Объединенных Арабских Эмиратов “Emirates News Agency”, касаясь подписания соглашения, отмечает, что совместным проектом планируется на западе Армении построить масштабные солнечные фотовольтаические станции мощностью 200 МВт.
Агентство напомнило, что еще в январе 2019 года президент Армении Армен Саркисян совершил официальный визит в ОАЭ, где в рамках форума “Неделя стабильности Абу-Даби” выступал в качестве главного спикера. “Президент Саркисян вернется в Абу-Даби, чтобы произнести речь на Форуме “Молодежь во имя стабильности”, который состоится с 11 по 18 января в рамках конференции “Неделя стабильности Абу-Даби - 2020”, - пишет “Emirates News Agency”.