Հայաստանը մինչև 2025 թ. իր էլեկտրաէներգիայի 30 տոկոսը կստանա վերականգնվող աղբյուրներից. Gulf News
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում Հայաստանի և Միացյալ Արաբական Էմիրությունների համագործակցությունն անցնում է գործնական փուլի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս ոլորտում էմիրաթական «Մասդար» ընկերության և «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի» միջև համաձայնագրի ստորագրումը հայտնվել է արաբական մամուլի ուշադրության կենտրոնում:
Մասնավորապես, Gulf News-ը գրում է, որ աշխարհում վերականգնվող էներգետիկայի առաջատար «Մասդար» ընկերությունը պաշտոնական համաձայնագիր է ստորագրել «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի» հետ, համաձայն որի Հայաստանում կմշակվեն 400 մեգավատ հզորությամբ արևային էներգիայի նախագծեր: Սա ենթադրում է 300-320 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ հայկական տնտեսության մեջ:
Պարբերականը նշում է, որ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի, ԱՄԷ էներգետիկայի և արդյունաբերության նախարար Սուհաիլ Ալ Մազրուեի և «Մուբադալա» ներդրումային ընկերության գործադիր տնօրեն Խալդուն Ալ Մուբարաքի ներկայությամբ նոյեմբերի 30-ին Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի տնօրեն Դավիթ Փափազյանը և Մասդարի գործադիր տնօրեն Մուհամեդ Ջամիլ Ալ Ռամահին համատեղ զարգացման համաձայնագիր են ստորագրել: Gulf News-ը մեջբերել է Մասդարի գործադիր տնօրեն Մուհամեդ Ալ Ռամահիի խոսքերն այն մասին, որ իրենց համար մեծ պատիվ է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Մուբադալայում իրենց ղեկավարության ներկայությամբ ստորագրել պայմանագիր՝ վերահաստատելու իրենց նվիրվածությունը Հայաստանին և վերականգնվող էներգետիկ նպատակների իրագործմանը: «Հայաստանը հանձնառություն է ստանձնել մինչև 2025 թվականն իր էլեկտրաէներգիայի 30 տոկոսը ստանալ վերականգնվող աղբյուրներից, այն ներուժ ունի ինտեգրելու մինչև 1000 ՄՎտ արևային էներգիա»,- գրում է Gulf News-ը
Միացյալ Արաբական Էմիրությունների պաշտոնական լրատվական գործակալությունը՝ Emirates News Agency-ն, անդրադառնալով համաձայնագրի ստորագրմանը,  նշել է, որ համատեղ նախագծով նախատեսվում է 200 ՄՎտ հզորությամբ մասշտաբային արևային ֆոտովոլտային կայաններ կառուցել Հայաստանի արևմուտքում:
Գործակալությունը հիշեցրել է, որ դեռևս 2019 թվականի հունվարին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը պաշտոնական այց էր կատարել ԱՄԷ, որտեղ «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» համաժողովի շրջանակում հանդես էր եկել իբրև գլխավոր բանախոս: «Նախագահ Սարգսյանը կվերադառնա Աբու Դաբի՝ հունվարի 11-18-ը կայանալիք «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ-2020» համաժողովի շրջանակում խոսելու «Երիտասարդությունը հանուն կայունության» ֆորումին»,- գրում է Emirates News Agency-ն:

YEREVAN, DECEMBER 2, ARMENPRESS. The cooperation between Armenia and the United Arab Emirates (UAE) in the field of renewable energy enters into a practical stage.
The signing of an agreement in this field between the UAE’s Masdar renewable energy company and the Armenian National Interest Fund (ANIF) appeared under the spotlight of the Arab media.
Gulf News reported that Masdar, one of the world’s leading renewable energy companies, has entered into a formal agreement with the Armenian National Interests Fund, ANIF, to develop solar power projects with a total capacity of 400 megawatts (MW) in Armenia, an investment of between US$300 million and US$320 million into the Armenian economy.
Mohamed Jameel Al Ramahi, Chief Executive Officer of Masdar, a Mubadala company, and David Papazian, Chief Executive Officer of ANIF, a state-owned foreign direct investment vehicle, signed a joint development agreement, JDA, at a private ceremony in Abu Dhabi on Saturday, witnessed by Armen Sarkissian, President of the Republic of Armenia, Suhail Al Mazrouei, the UAE Minister of Energy and Industry and Khaldoon Al Mubarak, Chief Executive Officer of Mubadala Investment Company.
Chief Executive Officer of Masdar Mohamed Jameel Al Ramahi said it’s a great honor to sign an agreement in the presence of the Armenian President and their leadership at Mubadala, to reaffirm their dedication to Armenia and the achievement of its renewable energy goals.
Armenia has pledged to generate 30 per cent of its electricity from renewable sources by 2025 and has the potential to integrate as much as 1,000MW of solar energy, Gulf News reported.
Emirates News Agency, the official news agency of the United Arab Emirates, also touched upon this agreement, stating that the first project planned under the JDA is a 200MW utility-scale solar photovoltaic (PV) plant in the west of Armenia that will use cutting-edge bifacial technology to produce electricity from both direct and reflected sunlight.
The news agency also reminded that back in January 2019 Armenian President Armen Sarkissian conducted a state visit to the UAE, delivering a keynote address at Abu Dhabi Sustainability Week. “President Sarkissian will return to Abu Dhabi to speak at the Youth 4 Sustainability Forum at ADSW 2020, which takes place from January 11th-18th”, the Emirates News Agency wrote.