Ծնելիության խրախուսումը՝ բնակարանային աջակցության ծրագրով. ովքե՞ր են լինելու շահառուները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ՀՀ: Ժողովրդագրական պատկերի բարելավման նպատակով 3 բնակարանաշինական ծրագիր կիրականացվի։ Ծնելիության խրախուսման, երիտասարդ եւ երեխաներ ունեցող ընտանիքների աջակցության նոր ծրագրերի վերաբերյալ «ՀՀ»-ին պարզաբանումներ ներկայացրեց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության ժողովրդագրության բաժնի պետ Արտակ Մարկոսյանը։
Ենթադրվում է, որ եթե ընտանիքում կա երկու երեխա, ապա պետությունը ֆինանսական աջակցություն կցուցաբերի այդ ընտանիքին՝ նրա կողմից ձեռք բերվող բնակարանի արժեքի 5 տոկոսի չափով, բայց միայն այն դեպքում, եթե բնակարանը Հայաստանի մարզերից մեկում է, այլ ոչ թե մայրաքաղաքում։ Պետությունը պատրաստ է մինչեւ 2 մլն դրամի սահմաններում միանվագ դրամական աջակցություն տրամադրել հիփոթեքային մայր գումարների մարման համար։
Այս՝ առաջին ծրագիրը նախատեսված է մարզային բնակավայրերում ապրող երիտասարդ ընտանիքների համար։ Հիփոթեքային վարկավորման միջոցով մարզում բնակվող երիտասարդ ընտանիքները, որոնք ունեն 2 երեխա, կարող են ստանալ աջակցություն բնակարանի արժեքի 5 տոկոսի չափով, բայց 1 մլն դրամից ոչ ավելի։ 3 երեխայի պարագայում աջակցության չափը կկազմի բնակարանի արժեքի 10 տոկոսը, բայց ոչ ավելի, քան 1, 5 մլն դրամը։ 4 եւ ավելի երեխաների դեպքում գումարը կկազմի մինչեւ 15 տոկոս, բայց ոչ ավելի, քան 2 մլն դրամը՝ կազմելով կանխավճարի 10 տոկոսը։ Ենթադրվում է, որ դրամական միանվագ աջակցության տրամադրման միջոցով երիտասարդ ընտանիքները կկարողանան նախնական կանխավճարի հարցը լուծել։
Երկրորդ ծրագիրը կիրականացվի կանխավճարի ապահովագրության ձեռք բերման միջոցով։ Այն ընտանիքները, որոնք կունենան կանխավճարը 10 տոկոսի չափով, ապա այդ 20 տոկոսը (երբ բանկերը սովորաբար կամ հավելյալ գույք են գրավադրում, կամ պահանջում են կանխավճարի ապահովագրություն), կվճարի պետությունը։
«Այս պարագայում կանխավճարի ապահովագրությունը պետությունն իր վրա է վերցնում։ Ապահովագրավճարը կվճարվի այնքան ժամանակ, մինչեւ վարկառուն 20 տոկոս կանխավճարի մնացորդային տոկոսները կարողանա մարել։ Ընդ որում, բնակարանի արժեքը չպետք է գերազանցի 30 մլն դրամը»,–նշեց Ա. Մարկոսյանը։
Երրորդ ծրագիրը պայմանավորված է երեխայի ծնունդով։ Եթե երիտասարդ ընտանիքն ունի հիփոթեքային վարկ կամ երբ ընտանիքում կծնվի առաջին կամ երկրորդ երեխան, ապա միանվագ աջակցությունը մարզերում կկազմի 10 տոկոս, Երեւանում՝ 5 տոկոս, բայց ոչ ավելի, քան 500 հազար դրամը։ Երրորդ եւ ավելի երեխաների դեպքում միանվագ աջակցությունը հիփոթեքային մնացորդային մայր գումարից կկազմի մինչեւ 50 տոկոս, իսկ մայրաքաղաքում՝ 25 տոկոսի չափով, բայց 2 մլն դրամից ոչ ավելի։
Արտակ Մարկոսյանի տեղեկացմամբ՝ գործելու է լրացուցիչ բաղադրիչ։ Երրորդ ծրագրի դեպքում, եթե զույգերի տարիքը չգերազանցի 50-ը, եւ, ընդ որում, երիտասարդ ընտանիքն ունենա 2 երեխա, ապա հնարավոր է, որ միանվագ աջակցության չափը հասնի 4 մլն դրամի։
«Ընտանիքը պետք է դիմի բանկ վարկավորման համար։ Եթե տվյալները բանկը կարողացավ բավարարել, արդեն գործընթացը կանցնի տարբեր ընթացակարգեր։ Մինչեւ այս ամսվա վերջ բոլոր ընթացակարգերը կհստակեցվեն ե՛ւ տարիքային սահմանափակումների, ե՛ւ այլ դրույթների վերաբերյալ»,-ասաց Ա. Մարկոսյանը։
Բնակարանային աջակցության երեք ծրագրի համար պետբյուջեից հատկացվել է 526 մլն դրամ՝ կես տարվա համար։ Նախատեսված գումարով հնարավոր կլինի՞, արդյոք, ծածկել առկա պահանջարկը հարցին Ա. Մարկոսյանը դժվարացավ պատասխանել։ Նրա հիմնավորմամբ, ծրագիրն ինչ-որ առումով պիլոտային է եւ հնարավորություն կտա 6 ամսվա կտրվածքով գնահատել առաջարկն ու պահանջարկը։
«Եթե հասկանանք ու հիմնավորենք, որ պահանջարկը մեծ է, բնականաբար, 2021-ի համար հատկացվող գումարը բյուջեի մասով ավելին կլինի։ Այս ծրագիրն իրական օգնություն է բնակարան ձեռք բերողների համար, եւ մեր նպատակն է, որ շահառուները ռիսկի տակ չընկնեն»,-ասաց նախարարության ժողովրդագրության բաժնի պետը։
Նկատենք, որ հիփոթեքային վարկավորման գործընթացը եւ վարկի հաստատումը հեշտ չեն։ Վարկը հաստատելու համար պետք է հաշվի առնվեն ընտանիքի անդամների ամսական եկամտաբերությունը, վճարունակությունը, վարկային պատմությունը եւ այլն։ Այս պարագայում բնակարանային խնդիր ունեցող ընտանեկան զույգը պետք է դեռեւս կարողանա իրական եկամուտներ ցույց տալ, այլապես բանկը կարող է հրաժարվել վարկավորել այն ընտանիքին, ում եկամտաբերությունը իրատեսական չէ ու ռիսկային է։ Ըստ Արտակ Մարկոսյանի, այդ հանգամանքն էլ խթանիչ գործոն կդառնա, որ երիտասարդ զույգերը հատկապես գյուղական համայնքներում զբաղվածություն ապահովեն. «Իրենք շահագրգիռ կլինեն, որպեսզի աշխատանք գտնեն ու կարողանան հիփոթեքով տուն ձեռք բերել»։

Поощрение рождаемости программой жилищного содействия: кто будет ее бенефициаром?
Для улучшения демографической картины будут реализованы 3 жилищно-строительные программы. Разъяснения по поводу новых программ поощрения рождаемости, содействия молодым и имеющим детей семьям, газете “ Айастани Анрапетутюн ” представил начальник отдела демографии Министерства труда и социальных вопросов РА Артак Маркосян. Предполагается, что если в семье двое детей, то государство окажет финансовое содействие этой семье в размере 5% от стоимости приобретаемой им квартиры, но только в том случае, если квартира находится в одной из областей Армении, а не в столице. Государство готово предоставить единовременную денежную помощь в размере до 2 млн драмов для погашения основных ипотечных сумм. Эта первая программа предназначена молодым семьям, проживающим в областных населенных пунктах. Молодые семьи с двумя детьми, проживающие в области посредством ипотечного кредитования, могут получить содействие в размере 5% от стоимости квартиры, но не более 1 млн драмов. В случае 3-х детей размер содействия составит 10% от стоимости квартиры, но не более 1, 5 млн драмов. В случае 4 и более детей сумма составит до 15%, но не более 2 млн драмов, составив 10% предоплаты. Предполагается, что посредством предоставления единовременной денежной помощи молодые семьи смогут решить вопрос предоплаты.
Вторая программа будет осуществлена посредством приобретения страхования предоплаты. Те семьи, у которых будет предоплата в размере 10%, то эти 20% (когда банки обычно или требуют заклада дополнительного имущества, или страхования предоплаты), выплатит государство.
“В этом случае страхование предоплаты государство берет на себя. Страховая сумма будет выплачиваться до тех пор, пока заемщик не сможет погасить остаточные проценты предоплаты в размере 20%. При этом стоимость квартиры не должна превышать 30 млн драмов”, - отметил А. Маркосян.
Третья программа обусловлена рождением ребенка. Если у молодой семьи есть ипотечный кредит или когда в семье родится первый или второй ребенок, то единовременная поддержка в областях составит 10%, в Ереване - 5%, но не более 500 тыс. драмов. В случае трех и более детей единовременная помощь составит от остаточной основной суммы ипотеки до 50%, а в столице -25%, но не более 2 млн. драмов.
По словам Артака Маркосяна, будет действовать и дополнительный компонент. В случае третьей программы, если возраст супружеских пар в сумме не превышает 50 лет, и при этом у молодой семьи двое детей, то возможно, что размер единовременной помощи достигнет 4 млн драмов.
“Семья должна обратиться в банк для кредитования. Если данные удовлетворят банк, то процесс уже пройдет по разным процедурам. До конца этого месяца все процедуры будут уточнены и по возрастным ограничениям, и по другим положениям”, - сказал А. Маркосян.
На три программы жилищного содействия из госбюджета на полгода выделено 526 млн драмов. На вопрос этой суммой можно ли будет покрыть существующий спрос, Маркосян затруднился ответить. По его словам, программа в каком-то смысле пилотная и даст возможность в разрезе 6 месяцев оценить спрос и предложение.
“Если мы поймем и сможем обосновать, что спрос велик, естественно, что сумма выделяемая из бюджета на 2021 год увеличится. Эта программа - реальная помощь тем, кто приобретает квартиры, и наша цель, чтобы бенефициары не попали под риск”, - сказал начальник отдела демографии министерства.
Заметим, что процесс ипотечного кредитования и утверждение кредита довольно непросты. Для утверждения кредита необходимо учитывать ежемесячные доходы членов семьи, платежеспособность, кредитную историю и т. д. В этом случае семейная пара с жилищными проблемами еще должна суметь показать и реальные доходы, иначе банк может отказаться от кредитования семьи, доходность которой нереальна и рискованна. По словам Артака Маркосяна, это обстоятельство станет стимулирующим фактором для того, чтобы молодые пары обеспечили занятость в сельских общинах. “Они будут заинтересованы в том, чтобы найти работу и приобрести по ипотеке квартиру ”.