ՀՀ կառավարությունը բանակցություններ է սկսել Youtube-ի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը բանակցություններ է սկսել Youtube-ի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հոկտեմբերի 7-ին Երևանում ընթացող Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովի (WCIT-2019) շրջանակում կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը բանակցում է Youtube-ի, և այլ մեծ կազմակերպությունների հետ, որոնց համար Հայաստանում տեղայնացում չունենք»,- ասաց Ավինյանը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը 2019թ. մարտի 12-ին հայտնել էր, որ ՀՀ կառավարությունն աշխատանքային խումբ կստեղծի օնլայն տեղեկատվական հարթակների` YouTube-ի, Google-ի հայաֆիկացման հնարավորությունն ուսումնասիրելու ու դրան աջակցելու համար։ Տեղեկատվական հարթակների հայաֆիկացումը հնարավորություն կտա հայ օգտատերերին գումար աշխատել, նշելով, որ իրենք Հայաստանից են, իսկ երկիրը ճանաչելի կդարձնի տեղեկատվական քարտեզի վրա:

Правительство Армении начало переговоры с Youtube
Министерство высокотехнологичной промышленности Армении начало переговоры с Youtube. Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции в рамках проходящего в Ереване Всемирного форума информационных технологий “WCIT 2019” сказал вице-премьер Армении Тигран Авинян.
“Министерство высокотехнологичной промышленности ведет переговоры с Youtube и другими крупными организациями, которые в Армении не имеют локализации”, - сказал Авинян.
Министр высокотехнологичной промышленности РА Акоп Аршакян 12 марта 2019 г. сообщал, что правительство Армении создаст рабочую группу для изучения и поддержки возможностей арменификации онлайн-информационных платформ YouTube и Google.
Арменификация информационных платформ армянским пользователям, отмечающим, что они из Армении, даст возможность зарабатывать деньги, а страну сделает узнаваемой на информационной карте.