Ժամկետային զինծառայողների սննդի ապահովման համակարգում առկա են շոշափելի փոփոխություններ. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զինված ուժերի զորամասերը պարենով ապահովելու ծրագրով արդեն պայմանագիր կա վեց ընկերության հետ, որոնք սնունդ են մատակարարում յոթ հազար մարդու: Այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Զինված ուժերին սննդի մատակարարման գործընթացի վերաբերյալ հոկտեմբերի 4-ին հրավիրված  խորհրդակցությանը: «Զինված ուժերի ժամկետային զինծառայողների սննդի ապահովման համակարգում առկա են շոշափելի փոփոխություններ, որոնք դրական արձագանք են ստացել ինչպես զինվորների, այնպես էլ հանրության շրջանում»,-գործընթացը գնահատեց վարչապետը:
Նա խորհրդակցությունը հրավիրել է քննարկելու, թե ինչպիսին է ընթացիկ իրավիճակը, ինչպես է կազմակերպվում գործընթացը, ինչպես է առաջ ընթանում, ինչ խնդիրներ են ի հայտ գալիս և ինչպես են պատասխանատուները պատկերացնում այդ խնդիրների լուծումը:
«Պետք է հասկանալ՝ այս հարաբերությունների փոփոխման արդյունքում կառավարման ինչ փոփոխություններ են տեղի ունենում, և դրանք ինչպես են ազդում ընդհանուր իրավիճակի վրա, ինչ հետևություններ են բխում այս ամենից: Կարևոր է կողմնորոշվել, թե գնային քաղաքականության առումով ինչ երկարաժամկետ պատկերացում և հաշվարկներ ունենք, և մեր այսօրվա հաշվարկներն ինչքանով են համապատասխանում նախնական պայմանավորվածություններին: Այս պահի դրությամբ մենք աշխատում ենք վեց ընկերության հետ, որոնք արդեն յոթ հազար մարդու ապահովում են սննդով այս համակարգի միջոցով»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց վարչապետ Փաշինյանը:
Նոր կարգով սննդի մատակարարումը նախարարությունից աստիճանաբար անցնում է մասնավորին: Ծրագիրն իրականացվում և՛ ՀՀ ՊՆ, և՛ Արցախի ՊԲ զորամասերում: Համակարգն ամբողջությամբ նախատեսվում է ներդնել բոլոր զորամասերում մինչեւ 2020 թվականի վերջը:

В системе обеспечения питания военнослужащих-срочников есть ощутимые изменения: Пашинян
По программе обеспечения воинских частей Вооруженных сил Армении продовольствием уже заключено соглашение с шестью компаниями, которые поставляют еду семи тысячам военнослужащих.
Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян  4 октября на совещании по вопросу поставок продовольствия Вооруженным силам. “В системе обеспечения питания военнослужащих срочной службы Вооруженных сил есть ощутимые изменения, которые получили положительный отклик как среди солдат, так и среди общественности”, - оценил процесс премьер-министр.
Он созвал совещание для обсуждения текущей ситуации в связи с питанием, организации процесса, его продвижения, возникающих проблем и представлений ответственных для решения этих проблем.
“Нужно понять, какие изменения в управлении происходят в результате изменений этих отношений, и как они влияют на общую ситуацию, какие выводы вытекают из всего этого. Важно определиться, какие долгосрочные представления и расчеты есть у нас в плане ценовой политики, и насколько наши сегодняшние расчеты соответствуют предварительным договоренностям.
На данный момент мы работаем с шестью компаниями, которые уже обеспечивают семь тысяч человек питанием посредством этой системы”, - как сообщает Арменпресс, сказал Пашинян
Согласно новому порядку поставки продовольствия от Министерства постепенно переходят к частному сектору. Программа реализуется и в воинских частях МО РА, и в армии обороны Арцаха. Систему планируется внедрить полностью во всех воинских частях до конца 2020 года.