Ամառային զորակոչին պարտադիր զինվորական ծառայության է զորակոչվել 15 տոկոսով ավելի քաղաքացի
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2019թ. ամառային զորակոչի ընթացքում պարտադիր զինվորական ծառայության է զորակոչվել կանխատեսվածից մոտ 15 տոկոսով ավելի քաղաքացի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին Ֆեյսբուք սոցիալական ցանի իր էջում գրառում է կատարել ՊՆ խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Տոկոսը հիմնականում կապված է մեր քաղաքացիների հայրենիք վերադարձի, կամավոր ներկայանալու, ինչպես նաև այլ աշխատանքների հետ: Ընդհանուր զորակոչված զինծառայողներից շուրջ 120-ը հատուկ քննությամբ կատարված ընտրության արդյունքում զորակոչվել են տեխնոլոգիական վաշտ, արդի տեխնոլոգիաների մշակման խումբ և այլ հատուկ ստորաբաժանումներ: «Ես եմ» ծրագրով զորակոչվել է 89 քաղաքացի: «Պատիվ ունեմ» ծրագրի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ քաղաքացիաիրավական բնույթի պայմանագիր է կնքել 290 քաղաքացի: Կրթության և գիտության բնագավառում նշանակալի նվաճումներ ունեցող 196 քաղաքացու ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշումներով պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տրվել է տարկետում: Շնորհավորում ենք բոլորին և մաղթում բարի ծառայություն»,-նշել է Արծրուն Հովհաննիսյանը:

За летний призыв на обязательную военную службу призвано на 15% больше граждан
В Армении в 2019 г. в течение летнего призыва на обязательную военную службу было призвано на 15% больше, чем прогнозировалось.
Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал пресс-секретарь МО Армении Арцрун Ованнисян.
“Процент в основном связан с возвращением наших граждан на родину, добровольным представлением, а также и с другими работами. Около 120 военнослужащих, призванных в армию, в результате проверочного отбора, были призваны в технологическую роту, группу по разработке современных технологий и другие специальные подразделения. По программе “Это я” призваны 89 граждан. В рамках программы “Честь имею” Министерство обороны Армении заключило договоры с 290 гражданами. По соответствующим решениям правительства РА 196 гражданам, имеющим значительные достижения в сфере образования и науки, выдана отсрочка от призыва на обязательную военную службу. Поздравляем всех и желаем хорошей службы”, - отметил Арцрун Ованнисян.