Արցախ-Ադրբեջան երկկողմ բանակցություններ. 1993 թ. հուլիսի 28-ի զինադադարի համաձայնագիրը
Մինչև 1994թ. մայիսի հրադադարի հաստատումը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև ստորագրվել է զինադադարի մի քանի երկկողմ համաձայնագիր: Այդ պայմանավորվածությունները, ինչպես նաև հրադադարի պայմանագրի կնքումը հնարավոր է եղել միայն Լեռնային Ղարաբաղի անմիջական մասնակցության շնորհիվ: Այս համատեքստում հետաքրքրական է վերհիշել մասնավորապես 1993թ. հուլիսի 28-ի զինադադարի համաձայնության ձեռքբերումը. բանակցությունները տեղի են ունեցել Մարտակերտի մոտակայքում Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև:
1993թ. հուլիսին՝ Ակնայի (Աղդամ) շրջանի հայկական ուժերի վերահսկողության տակ անցնելուց հետո, ադրբեջանական կողմը իր կրած հերթական պարտության արդյունքում ստիպված էր զինադադար հաստատելու ուղղությամբ ջանքեր ներդնել: 1993թ. հուլիսի 25-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիևը նամակ է գրել Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության նախարարությանը՝ բանակի հրամանատար Սամվել Բաբայանին՝ համաձայնության դեպքում եռօրյա ժամկետով կրակը դադարեցնելու  և այդ ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպում կազմակերպելու առաջարկով (տե՛ս դիմումը):
1993 թ. հուլիսի 28-ին Մարտակերտի մոտակայքում տեղի է ունեցել Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հանդիպումը (տեսանյութ, տե՛ս նաև հանդիպման պայմանավորվածության մասին Սաֆար Աբիևի՝ Սամվել Բաբայանին հղած դիմումը): ԼՂՀ կողմից մասնակցում էին պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը, արտաքին գործերի նախարար Արկադի Ղուկասյանը, ազգային անվտանգության գլխավոր վարչության նախագահ Կամո Աբրահամյանը, ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Ալեքսանդր Աղասարյանը և Արսեն Մելիք-Շահնազարովը՝ որպես քարտուղար: Ադրբեջանական կողմը ներկայացնում էին պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սաֆար Աբիևը, պետական նախարար Ի. Ալիևը, Ռազմագերիների և պատանդների հարցերով պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ի. Քյազիմովը, ԱԳՆ ներկայացուցիչ Թոֆիգ Զուլֆուգարովը, քարտուղար Ն. Թալիբովը:
Հանդիպման ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղը ադրբեջանական կողմին է փոխանցել ռազմական գործողությունների սահմանափակումը երկարաձգելու մասին համաձայնագրի տեքստը՝ ստորագրված պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի կողմից, որը Սաֆար Աբիևը ստորագրել է հաջորդ օրը և ֆաքսով ուղարկել Ստեփանակերտ (տե՛ս համաձայնագիրը): Ձեռքբերված զինադադարի պայմանավորվածությունը պահպանվել է մինչև օգոստոսի 5-ը, երբ հակամարտության գոտու ողջ երկայնքով իրականացված խոշոր կուտակումներից հետո ադրբեջանական բանակը լայնածավալ հարձակման է անցել ռազմաճակատի հարավային, հարավարևելյան և արևելյան ուղղություններով: Ադրբեջանը, փաստացիորեն, զինադադարները օգտագործել է իր ուժերի վերախմբավորման նպատակով:
Առանձնակի հետաքրքրություն է ներկայացնում 1993թ. սեպտեմբերի 3-ին Հեյդար Ալիևը կողմից ստորագրված Ադրբեջանի Գերագույն խորհրդի փոխնախագահ Աֆիյադդին Ջալիլովի անունով լիազորագիրը, որով նա լիազորվում է բանակցել  Ադրրեջանի և ԼՂՀ-ի [НКР] ղեկավարների հանդիպման հարցի շուրջ:
Հատկանշական է, որ այժմ Ադրբեջանում որպես «համազգային առաջնորդ» ճանաչվող Հեյդար Ալիևը 1993թ. սեպտեմբերի 10-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ (որպես Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնակատար) խոստովանել է, որ զինադադարի հարցով իրենք հանդիպել են «անմիջականորեն Լեռնային Ղարաբաղում իշխող ուժերի» հետ: Հեյդար Ալիևը հավելել է, որ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների և ԼՂ հայերի սեպտեմբերի 11-ին նախատեսված հանդիպման (կայացել է սեպտեմբերի 12-13-ին) նպատակն է «կրակի ամբողջական դադարեցման ձեռքբերումը և խաղաղության բանակցությունների համար հնարավորությունների ստեղծումը»:
Փաստորեն թե՛ կրակի դադարեցման և թե՛ խաղաղության բանակցությունների հնարավորության առումներով Ադրբեջանը ներկայացնող պաշտոնյաները բանակցություններ են վարել, ինչպես մասնավորապես Հեյդար Ալիևն է անվանում, «ԼՂ իշխող ուժերի» հետ: Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև զինադադարի հարցում վերոնշյալ բանակցությունները ցույց են տալիս, որ ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում ընթացող ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում նույնպես ծայրաստիճան կարևոր է հակամարտության հիմնական կողմ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անմիջական մասնակցությունը:

Двухсторонние переговоры между Арцахом и Азербайджаном. Соглашение о перемирии 28 июля 1993 года
До подписания соглашения о прекращении огня в 1994 году между Нагорным Карабахом и Азербайджаном было подписано несколько соглашений о перемирии. Эти договоренности, а также соглашение о прекращении огня, были подписаны лишь благодаря непосредственному участию Нагорного Карабаха. В этом контексте интересно вспомнить о достижении договоренности о перемирии от 28 июля 1993 года. Переговоры между представителями Нагорного Карабаха и Азербайджана прошли в окрестностях Мардакерта.
В июле 1993 года район Акна (Агдам) перешел под контроль Армии Обороны Нагорного Карабаха, в результате очередного поражения азербайджанская сторона была вынуждена предпринять усилия по установлению перемирия. 25 июля 1993 года министр обороны Азербайджана Сафар Абиев написал письмо министерству обороны Нагорного Карабаха, лично командующему армией Самвелу Бабаяну с предложением заключить перемирие на 3 дня и в то же время организовать встречу между руководителями Нагорного Карабаха и Азербайджана (обращение).
28 июля 1993 года в окрестностях Мардакерта прошла встреча между представителями Нагорного Карабаха и Азербайджана (кадры встречи, обращение Абиева к Бабаяну). Нагорно-Карабахскую Республику представляли министр обороны Серж Саргсян, министр иностранных дел Аркадий Гукасян, председатель Главного управления национальной безопасности Камо Абраамян, замминистра внутренних дел Александр Агасарян и Арсен Мелик-Шахназаров, в качестве секретаря. С азербайджанской стороны участвовали и.о. министра обороны Сафар Абиев, госминистр И. Алиев, заместитель председателя Государственного комитета по вопросам пленных и беженцев И. Кязимов, представитель МИД Тофиг Зульфугаров и секретарь Н.Талыбов.
Во время встречи представители Нагорного Карабаха передали азербайджанской стороне текст соглашения о временном прекращении боевых действий, который был подписан министром обороны Сержем Саргсяном. Сафар Абиев подписал соглашение на следующий день и отправил его факсом в Степанакерт (соглашение). Достигнутое перемирие сохранилось до 5-го августа, когда после сосредоточения сил азербайджанская сторона перешла в наступление по всему фронту, в южном, юго-восточном и восточном направлениях. Фактически Азербайджан использовал перемирие для перегруппировки своих сил.
Особый интерес представляет приказ Гейдара Алиева от 3 сентября 1993 года, которым заместитель председателя Верховного Совета Азербайджана Афиаддин Джалилов был уполномочен вести переговоры об организации встречи руководителей НКР и Азербайджана.
Примечательно, что «общенациональный лидер» Азербайджана Гейдар Алиев 10 сентября 1993 года, во время пресс-конференции, будучи исполняющим обязанности президента Азербайджана, заявил, что по вопросу перемирия они встречались «непосредственно с правящими в Нагорном Карабахе силами». Гейдар Алиев также добавил, что целью встречи представителей Азербайджана и Нагорного Карабаха 11 сентября (встреча прошла 12 и 13 сентября — прим.) было «достижение полного прекращения огня и создание возможностей для мирных переговоров».
В итоге оказывается, что и в случае прекращения огня, и в случае мирных переговоров должностные лица Азербайджана вели переговоры с «правящими в Нагорном Карабахе силами», как отметил сам Гейдар Алиев. Вышеупомянутые переговоры о перемирии между Азербайджаном и Нагорным Карабахом еще раз показывают, насколько важно участие основной стороны конфликта — Нагорного Карабаха в мирных переговорах в рамках формата Минской группы ОБСЕ.