Ամերիկացիների գրեթե կեսը հանդես Է գալիս Թրամփի պաշտոնազրման օգտին. հարցախույզ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացիների գրեթե կեսը կարծում Է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը պետք Է հեռացվի զբաղեցրած պաշտոնից: Այդ մասին են վկայում հուլիսի 3-ին հրապարակված հետազոտության տվյալները, որը կատարել Է Gallup սոցիոլոգիական ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մասնագետները նշում են, որ հարցման մասնակիցների 45 տոկոսը պաշտպանում Է ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում շատ դեմոկրատների առաջարկությունն իմպիչմենտ հայտարարել պետության ղեկավարին: Ըստ որում հարցման մասնակիցների 53 տոկոսը կարծում Է, որ Թրամփին պետք չԷ հեռացնել այդ պաշտոնից:
Հարցման արդյունքներում դիտվում Է կտրուկ սահմանազատում կուսակցական հատկանիշով: Այսպես, Հանրապետական կուսակցության կողմնակիցների 7 տոկոսը եւ Դեմոկրատական կուսակցության կողմնակիցնրեի 81 տոկոսը կարծում Է, որ Ամերիկայի ղեկավարին անհրաժեշտ Է իմպիչմենտ հայտարարել:
Հարցմանը, որը կատարվել հունիսի 19-ից մինչեւ 30-ը, մասնակցել Է 1018 չափահաս ամերիկացի: Ավելի վաղ Հանրապետական կուսակցության առաջնորդները բազմիցս հայտարարել են, որ թույլ չեն տա իմպիչմենտ հայտարարել Թրամփին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Опрос: почти половина американцев выступает за импичмент Трампа
Почти половина американцев считает, что президент США Дональд Трамп должен быть отстранен от занимаемой должности. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом свидетельствуют опубликованные в среду данные исследования, проведенного социологической службой Gallup.
Специалисты отмечают, что 45% респондентов поддерживают предложение многих демократов в Конгрессе США объявить главе государства импичмент. При этом 53% опрошенных считают, что Трампа не нужно отстранять от этой должности.
В результатах опроса наблюдается резкое размежевание по партийному признаку. Так, 7% сторонников Республиканской партии и 81% сторонников Демократической партии полагают, что американскому лидеру следует объявить импичмент.
В опросе, который проводился с 19 по 30 июня, приняли участие 1018 совершеннолетних американцев.
Ранее лидеры Республиканской партии неоднократно заявляли, что не позволят объявить импичмент Трампу.