ԱԺ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց ներկրվող ցեմենտի վրա 14 հազար դրամ տուրք սահմանելու մասին նախագծին
ԱԺ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց ներկրվող ցեմենտի վրա 14 հազար
դրամ տուրք սահմանելու մասին նախագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց կառավարության կողմից ներկայացվեց «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում և կից ներկայացված օրենքի նախագծում լրացում կատարելու մասին օրենքների նախագծի փաթեթին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Իրանից ներկրվող ցեմենտի վրա տուրք սահմանելու մասին նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ կքննարկվի Ազգային ժողովի լիագումար նիստում:
Կառավարությունն առաջինից երկրորդ ընթերցման ժամանակ փոփոխություն էր կատարել նախագծում: Ինչպես հանձնաժողովի նիստում ներկայացրեց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը` Իրանից ներկրվող ցեմենտի վրա առաջին ընթերցմամբ առաջարկվող 22 հազար դրամ պետական տուրքի փոխարեն առաջարկվում  է  սահմանել 14 հազար դրամ պետական տուրք: Բուռն քննարկում առաջացրած հարցի վերաբերյալ փոփոխություն չի կատարվել, կլինկերի վրա պետտուրք չի սահմանվի:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց նախագծին, այն կքննարկվի ԱԺ լիագումար նիստում:
Ապրիլի 19-ին ԱԺ-ն լիագումար նիստում ընդունել էր նախագիծը, սակայն դեմ էին քվեարկել ընդդիմադիր «Լուսավոր Հայաստան» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունները: ԼՀԿ-ն առաջարկում էր չընդունել նախագիծն ու նախաձեռնել քննարկումներ, լսումներ: ԲՀԿ-ն առաջարկում էր պետական տուրք սահմանել նաև ցեմենտի ստեղծման հումք հանդիսացող կլինկերի վրա: Նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո ստեղծվել էր աշխատանքային խումբ, որում ցեմենտ արտադրողների, կառուցապատողների հետ քննարկումներ են ընթացել:

Комиссия НС вынесла положительное заключение по проекту о введении пошлины на импортируемый цемент в размере 14 тысяч драмов
Комиссия НС вынесла положительное заключение по проекту о введении пошлины на
импортируемый цемент в размере 14 тысяч драмов
Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам дала положительное заключение по пакету законопроектов О внесении дополнения в Закон РА “О государственной пошлине” и прилагаемый законопроект. Как передает Арменпресс, законопроект о введении пошлины на импорт цемента из Ирана во втором чтении будет обсужден на пленарном заседании НС Армении.
Правительство в период с первого чтения по второе внесло изменения в проект. Как представил на заседании комиссии министр экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян, вместо предлагаемой в первом чтении госпошлины в размере 22 тыс. драмов на импортируемый из Ирана цемент предлагается установить госпошлину в размере 14 тыс. драмов. По вопросу, вызванному бурным обсуждением, изменений не произошло, на импортируемый клинкер госпошлины не установлено.
Комиссия вынесла положительное заключение по проекту, он будет обсужден на пленарном заседании НС.
19 апреля парламент Армении на пленарном заседании принял законопроект, однако оппозиционные фракции “Просвещенная Армения” и  “Процветающая Армения” проголосовалипротив. “Просвещенная Армения” предлагала не принимать проект, провести обсуждения, слушания. “Процветающая Армения” предлагала ввести госпошлину и на клинкеры, являющиеся сырьем для создания цемента. После принятия проекта в первом чтении была создана рабочая группа, в которой прошли обсуждения с производителями и застройщиками цемента.