ՀՀ-ն հավակնում է դառնալ առաջին երկիրը, որտեղ նախարարները կերթևեկեն ծառայողական էլեկտրամոբիլներով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հավակնում է լինել առաջին երկիրը, որտեղ պետական մեքենաները կլիցքավորվեն էլեկտրականությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, կառավարության «Ֆեյսբուք»-ի էջում հրապարակված տեսանյութում ծրագրի մանրամասները ներկայացրել է ՀՀ բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանը:
Ծրագիրը իրականացվելու է դրամաշնորհային միջոցներով՝ Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամը տրամադրում է 700 հազար եվրո: «Կոնկրետ ծրագրով մենք նախատեսում ենք 12 մեքենա՝ կախված նախարարների քանակից, սակայն մեկ այլ ծրագրով հնարավոր է նոր համալրում լինի, որը կանդրադառնա վարչապետին, փոխվարչապետին: Օրինակ, նախագահը նույնպես հետաքրքրություն է հայտնել: Շքեղ մեքենաներ չեն լինելու, լինելու են բյուջետային, տեղաշարժվելու համար հարմարավետ մեքենաներ»,- ասել է նախարարը:
Էլեկտրամոբիլների նկատմամբ հետաքրքրության ավելացմանն ուղղված պետության ջանքերը դեռ ներմուծման մաքսատուրքից ազատման նախագիծն է ցույց տվել, որն արդեն խորհրդարանում է, ընդունման դեպքում հուլիսի 1-ից կմտնի ուժի մեջ: Տեսանյութում նշվում է, որ սրա տրամաբանական շարունակությունն է այս ծրագիրը, երբ պաշտոնյաները սեփական օրինակով ցույց կտան բնության նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքը:
Նախարար Էրիկի Գրիգորյանը ներկայացրել է էլեկտրամոբիլներ շահագործելու օգուտները: «Բազմաթիվ օգուտներ կունենանք: Մենք, օրինակ, չունենք մեր վառելիքը, բայց արտադրում ենք էլեկտրաէներգիա, իսկ սա նշանակում է, որ հնարավորություն ունենք իջեցնել էներգետիկ կախվածությունը ներմուծվող վառելիքից: Բնականաբար, առաջինը բնապահպանական մթնոլորտային օդի աղտոտվածության նվազեցումն է: Սա շատ լավ հնարավորություն է, որպեսզի երկրում զարգանա էլեկտրամոբիլների հետ կապված գիտական-տեխնոլոգիական ներուժը»,- նշում է Էրիկ Գրիգորյանը:
Նախարարը վստահ է՝ էլեկտրամոբիլների թվի ավելացմանը զուգահեռ նաև ենթակառուցվածքների խնդիրը կլուծվի. դրա համար անհրաժեշտ բոլոր նախադրյալները կան՝ դրամաշնորհային ծրագրերից մինչև բիզնես հետաքրքրություն: «Սա որպես տնտեսվարում, որպես բիզնեսի տեսակ, շատ հեռանկարային է: Նաև հաշվի առեք, որ ամեն մարդ կարող է ինքը իր համար լիցքավորիչ դնել իր տանը, սովորական վարդակից միացնել և լիցքավորել, գները շեշտակի կարող են իջնել»,- ասում է նախարարը:
Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ ՀՀ-ում էլեկտրամոբիլների թիվը մեծ չէ: Օրինակ, 2018 թվականին ներկրվել է ընդամենը 33 էլեկտրամոբիլ, ակնկալվում է, որ 2019 թվականին թիվն առնվազն կկրկնապատկվի:

Entire Cabinet to be issued electric vehicles as Armenia develops monumental environmental project
YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS. Two weeks after Minister For Nature Protection Erik Grigoryan told lawmakers that Armenia will become the first country in the world to switch the government fleet to electric cars, he opened up about the plans in an interview about the program.
The project will be implemented by grant funds, with the Global Environment Fund providing 700,000 Euros. “Under this specific program we are planning 12 cars, depending on the number of ministers, however by another project we might have supplementation, which will touch upon the Prime Minister and the Deputy Prime Minister. For example, the President has also expressed interest. These won’t be luxury cars, they will be budget, convenient for travel cars,” Grigoryan said in the interview.
In addition, in order to promote electric vehicles, there is already a bill on exempting the cars from import taxes, which is already in parliament and will come into force July 1 if adopted.
The interview mentions that the project is the logical continuation of the bill, when officials will show with heir personal example the care for nature and environmental issues.
“We will have numerous benefits”, Grigoryan says. “We, for example, don’t have our own fuel, but we produce electricity, and this means that we have the chance to reduce energy dependence from imported petroleum. Naturally, the primary benefit is the reduction of air pollution. This is a very good chance for the scientific and technological potential regarding electric vehicles to develop in the country.”
The minister is sure that the infrastructure issue will be solved simultaneously with the growth in numbers of the vehicles. He said all prerequisites for it exist, from grant programs to business interest.
“As a business type this is very promising. Also, take into account that everyone can install the charger in their homes, connect it to an ordinary switch and charge it, the cost can greatly be reduced”.
According to statistics, the number of electric cars in Armenia is currently low.
In 2018, only 33 electric cars were imported to the country. The number is expected to at least double in 2019.
According to data provided by police, only 15 of the vehicles are on the streets of Armenia, the others apparently still awaiting their future owners.