ՀՀ-ն հավակնում է դառնալ առաջին երկիրը, որտեղ նախարարները կերթևեկեն ծառայողական էլեկտրամոբիլներով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հավակնում է լինել առաջին երկիրը, որտեղ պետական մեքենաները կլիցքավորվեն էլեկտրականությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, կառավարության «Ֆեյսբուք»-ի էջում հրապարակված տեսանյութում ծրագրի մանրամասները ներկայացրել է ՀՀ բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանը:
Ծրագիրը իրականացվելու է դրամաշնորհային միջոցներով՝ Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամը տրամադրում է 700 հազար եվրո: «Կոնկրետ ծրագրով մենք նախատեսում ենք 12 մեքենա՝ կախված նախարարների քանակից, սակայն մեկ այլ ծրագրով հնարավոր է նոր համալրում լինի, որը կանդրադառնա վարչապետին, փոխվարչապետին: Օրինակ, նախագահը նույնպես հետաքրքրություն է հայտնել: Շքեղ մեքենաներ չեն լինելու, լինելու են բյուջետային, տեղաշարժվելու համար հարմարավետ մեքենաներ»,- ասել է նախարարը:
Էլեկտրամոբիլների նկատմամբ հետաքրքրության ավելացմանն ուղղված պետության ջանքերը դեռ ներմուծման մաքսատուրքից ազատման նախագիծն է ցույց տվել, որն արդեն խորհրդարանում է, ընդունման դեպքում հուլիսի 1-ից կմտնի ուժի մեջ: Տեսանյութում նշվում է, որ սրա տրամաբանական շարունակությունն է այս ծրագիրը, երբ պաշտոնյաները սեփական օրինակով ցույց կտան բնության նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքը:
Նախարար Էրիկի Գրիգորյանը ներկայացրել է էլեկտրամոբիլներ շահագործելու օգուտները: «Բազմաթիվ օգուտներ կունենանք: Մենք, օրինակ, չունենք մեր վառելիքը, բայց արտադրում ենք էլեկտրաէներգիա, իսկ սա նշանակում է, որ հնարավորություն ունենք իջեցնել էներգետիկ կախվածությունը ներմուծվող վառելիքից: Բնականաբար, առաջինը բնապահպանական մթնոլորտային օդի աղտոտվածության նվազեցումն է: Սա շատ լավ հնարավորություն է, որպեսզի երկրում զարգանա էլեկտրամոբիլների հետ կապված գիտական-տեխնոլոգիական ներուժը»,- նշում է Էրիկ Գրիգորյանը:
Նախարարը վստահ է՝ էլեկտրամոբիլների թվի ավելացմանը զուգահեռ նաև ենթակառուցվածքների խնդիրը կլուծվի. դրա համար անհրաժեշտ բոլոր նախադրյալները կան՝ դրամաշնորհային ծրագրերից մինչև բիզնես հետաքրքրություն: «Սա որպես տնտեսվարում, որպես բիզնեսի տեսակ, շատ հեռանկարային է: Նաև հաշվի առեք, որ ամեն մարդ կարող է ինքը իր համար լիցքավորիչ դնել իր տանը, սովորական վարդակից միացնել և լիցքավորել, գները շեշտակի կարող են իջնել»,- ասում է նախարարը:
Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ ՀՀ-ում էլեկտրամոբիլների թիվը մեծ չէ: Օրինակ, 2018 թվականին ներկրվել է ընդամենը 33 էլեկտրամոբիլ, ակնկալվում է, որ 2019 թվականին թիվն առնվազն կկրկնապատկվի:

Армения претендует стать первой страной, где министры будут ездить на служебных электромобилях
Армения претендует стать первой страной, где государственные машины будут оснащены электродвигателями. Как передает «Арменпресс», подробности программы представил министр охраны природы Эрик Григорян в видеоматериале, опубликованном на странице правительства в Facebook.
Программа будет реализована на средства гранта. Глобальный экологический фонд предоставляет 700 тысяч евро. По конкретной программе мы планировали иметь 12 машин в зависимости от количества министров, однако по другой программе возможно новое дополнение, которое затронет премьер-министра, вице-премьера. Кстати, президент также выразил интерес. “Не будет роскошных машин, будут бюджетные, удобные для передвижения машины”, - сказал министр.
Усилия государства, направленные на повышение интереса к электромобилям, еще раз доказал проект об освобождении от таможенной пошлины на ввоз, который уже находится в парламенте, в случае его принятия с 1 июля вступит в силу. В видеоролике отмечается, что логическим продолжением этого является программа, в которой чиновники на собственном примере покажут заботливое отношение к природе.
Министр Эрик Григорян представил преимущества эксплуатации электромобилей. “У нас будет много преимуществ. Мы, к слову, не имеем своего топлива, но производим электроэнергию, а это означает, что у нас есть возможность снизить энергетическую зависимость от импортируемого топлива. Естественно, первое преимущество - снижение загрязнения атмосферного воздуха. И это очень хорошая возможность, для развития в стране научно-технологического потенциала, связанного с электромобилями”, - отмечает Эрик Григорян.
Министр уверен, что параллельно с увеличением числа электромобилей будет решена также ипроблема инфраструктур. “Для этого есть все необходимые предпосылки - от грантовых программ до бизнес – интереса. Это экономичный вид бизнеса, очень перспективный. Также учтите, что каждый человек сможет поставить зарядочное устройство у себя в доме, подключить и зарядить через обычную розетку, цены могут резко снизиться”, - говорит министр.
Статистика показывает, что число электромобилей в Армении невелико. Например, в 2018 году было импортировано всего 33 электромобиля, ожидается, что в 2019 году их число как минимум удвоится.