42 հազարից ավելի մարդիկ են իրենց տները լքել Տրիպոլիի շրջանում շարունակվող մարտերի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 42 հազարից ավելի մարդիկ են հարկադրված եղել լքել իրենց տները զինված հակամարտության պատճառով, որն ապրիլի 4-ին սկսվել Է Տրիպոլիի շրջանում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 30-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարել Է ՄԱԿ-ի փախստականների գործերի գերագույն կոմիսարի վարչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Չառլի Յակսլին:
«Անհամաչափ գնդակոծությունները եւ ծանր սպառազինության օգտագործումը հանգեցնում են ավերածությունների եւ վերաբնակման: Այս ամսին ավելի վաղ հակամարտության սկսվելուց ի վեր 42 հազարից ավելի մարդիկ են հարկադրված եղել լքել իրենց տները»,-հայտարարել Է նա:
Ավելի վաղ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հայտնել Է, որ Տրիպոլիի շրջանում շարունակվող մարտերի պատճառով Լիբիայում տուժել Է 1997 մարդ (345-ը զոհվել Է, 1625-ը՝ վիրավորվել), նրանցից 22 զոհվածներ եւ 74 վիրավորներ քաղաքացիական բնակչությունից են, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Более 42 тысяч человек покинули свои дома из-за боев в районе Триполи
Свыше 42 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома из-за вооруженного конфликта, который начался в районе Триполи 4 апреля, заявил на брифинге во вторник официальный представитель Управления ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) Чарли Яксли, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Непропорциональные обстрелы и использование тяжелого вооружения приводят к разрушениям и переселениям. Свыше 42 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома с начала конфликта ранее в этом месяце", - заявил он.
Ранее Всемирная организация здравоохранения заявила о том, что из-за боев в районе Триполи в Ливии пострадали 1997 человек (345 погибло, 1625 ранено),из них 22 погибших и 74 раненых среди гражданского населения.