ՊԵԿ-ը բացահայտել է վիճակախաղն օրենքի շրջանցմամբ կազմակերպելու դեպք. պետությանը պատճառվել է 1 միլիարդ դրամի վնաս
ՊԵԿ-ը բացահայտել է վիճակախաղն օրենքի շրջանցմամբ կազմակերպելու դեպք.
պետությանը պատճառվել է 1 միլիարդ դրամի վնաս
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության շրջանակում ձեռնարկված քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքումև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության հետ համագործակցությամբ ձեռք բերված բավարար փաստական տվյալների հիման վրա ՀՀ քաղաքացի Ս.Ա.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդհոդվածի (ապօրինի ձեռնարկատիրություն) 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր արարքի կատարման համար: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, պետությանը պատճառվել է 1 միլիարդ դրամի վնաս:
Մասնավորապես, Ս.Ա.-ն մեղադրվում է այն բանի համար, որ լինելով տոտալիզատոր տեսակի վիճակախաղի կազմակերպիչ համարվող ««Եվրոֆուտբոլ» բուքմեյքերական ընկերություն» ՍՊԸ-ի տնօրեն, 2018թ.-ի նոյեմբեր ամսից առ այսօր, չունենալով «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքի 43-րդ հոդվածով որպես լիցենզավորման ենթակա գործունեություն իրականացնելու համար նախատեսված հատուկ թույլտվություն (լիցենզիա), ինչպես նաև խուսափելով «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքի 19-րդ հոդվածով նախատեսված բազային տուրքի 500.000-ապատիկի չափով պետական տուրքի վճարումից` Երևանի Այասի փողոցի թիվ 10/1 հասցեում նշված տեսակի վիճակախաղերը, ինտերնետ շահումով խաղերի կազմակերպումը և իրականացումը «ձևակերպել է» Նիդեռլանդական Կյուրասաո կղզու «Մոլախաղերի կոմիտեի» կողմից տրված թիվ 1668/JAZ լիցենզիայի հիման վրա վիճակախաղեր և ինտերնետ շահումով խաղեր կազմակերպող և իրականացնող «Էֆուսոֆթ ՆՎ» կազմակերպության անունով, ինչի արդյունքում պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափի՝ ընդհանուր 1 միլիարդ դրամի գույքային վնաս:
Ծանուցում.Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

КГД раскрыл случай организации лотерей в обход закона: государству нанесен ущерб в размере 1 млрд драмов
КГД раскрыл случай организации лотерей в обход закона: государству нанесен ущерб в
размере 1 млрд драмов
В результате следственных и других процессуальных действий, предпринятых в рамках предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в следственном управлении Комитета по государственным доходам, и на основе достаточных фактических данных, полученных в сотрудничестве с управлением информационных технологий, гражданину РА С. А. предъявлено обвинение в совершении общественно опасного деяния, предусмотренного пунктом 1 части 3 статьи 188 УК РА (незаконное предпринимательство). Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью КГД Армении, государству нанесен ущерб в размере 1 млрд драмов.
В частности, С.А. обвиняется в том, что являясь директором ООО “Букмекерская компания “Еврофутбол””, организующей тотализатор лотерею, с ноября 2018 г. по сей день, не имея специального разрешения (лицензии) на осуществление деятельности, подлежащей лицензированию, предусмотренной статьей 43 Закона РА “О лицензировании”, а также избегая уплаты государственной пошлины в размере 500.000-кратной базовой пошлины, предусмотренной статьей 19 Закона РА “О государственной пошлине” для лотерей указанного типа,  по адресу улица Аяси 10/1 в Ереване, организовал и осуществил интернет тотализатор с выигрышем, оформив его на имя организации “Эфусофт НВ”, организующей лотереи и интернет-игры с выигрышами на основании лицензии 1668/JAZ, выданной “Комитетом азартных игр” на острове Кюрасао в Нидерландах, в результате чего государству был причинен имущественный ущерб в особо крупном размере - в 1 млрд драмов.