ՀՀ-ում իրանական կապիտալի մասնակցությամբ գործում է 5 հազարից ավելի ընկերություն. Իրանը ՀՀ-ի արտաքին գործընկերների առաջին հնգյակում է
ՀՀ-ում իրանական կապիտալի մասնակցությամբ գործում է 5 հազարից ավելի
ընկերություն. Իրանը ՀՀ-ի արտաքին գործընկերների առաջին հնգյակում է
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են անկախության առաջին իսկ օրերից, երբ 1991թ. դեկտեմբերի 25-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը պաշտոնապես ճանաչեց Հայաստանի անկախությունը: 1992թ. փետրվարի 9-ին Թեհրանում ստորագրվել է հռչակագիր` Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու վերաբերյալ: Նույն օրը ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև հարաբերությունների սկզբունքների եւ նպատակների մասին հռչակագիրը, որով կողմերը հավաստում էին բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու իրենց մտադրությունը: 1992թ. ապրիլին Երեւանում տեղի է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության բացման հանդիսավոր արարողությունը: 1992թ. դեկտեմբերին Թեհրանում բացվել է Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը:
Այս ընթացքում երկու երկրների միջև տարբեր մակարդակներով մոտ երեք տասնյակ փոխադարձ այցելություններ են կատարվել: Նախագահի մակարդակով վերջին այցելությունը Իրանից եղել է 2016թ. դեկտեմբերին, երբ Հայաստան էր ժամանել ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանին: 2017թ. օգոստոսին էլ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն էր այցելել Իրան: 1992-2018թթ. ընթացքում ՀՀ-ի և ԻԻՀ-ի միջև կնքվել է ավելի քան 180 փաստաթուղթ:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հանդիպումը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2018 թվականի սեպտեմբերին Նյու Յորքում հանդիպում էր ունեցել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ: Զրուցակիցները քննարկել էին հայ-իրանական հարաբերությունների օրակարգային տարբեր հարցեր: Զրուցակիցները կարևորել էին տնտեսական համագործակցության զարգացումը և նշել, որ այն զգալիորեն զիջում է երկկողմ քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին: Նրանք անհրաժեշտ են համարել գործուն քայլերի ձեռնարկումը` առևտրատնտեսական կապերի խթանման, առկա ներուժի իրացման նպատակով:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել էր, որ հայ-իրանական հարաբերություններն ունեն առանձնահատուկ բնույթ և պետք է դրանք շարունակեն զարգանալ բարեկամական ամուր կապերի հիմքի վրա:
Իր հերթին, Հասան Ռոհանին նշել էր, որ երկու երկրների միջև առկա է վստահության բարձր մակարդակ: Իրանի նախագահի խոսքով` հայ համայնքն իր երկրում ունի կարևոր դերակատարություն և մեծ հարգանք է վայելում իրանցիների շրջանում: Խոսելով տնտեսական փոխգործակցության մասին` Հասան Ռոհանին համոզմունք է հայտնել, որ Եվրասիական տնտեսական միության հետ ստորագրված ազատ առևտրի գոտու ձևավորմանը միտված համաձայնագիրը ևս հնարավորություն կտա ավելի խորացնել հայ-իրանական տնտեսական գործակցությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Հասան Ռոհանին անդրադարձել էին տարբեր, այդ թվում` Էներգետիկայի, ճանապարհաշինության ոլորտներում համագործակցությանը, լոգիստիկ պայմանների բարելավմանը վերաբերող հարցերի:
Հասան Ռոհանին վարչապետ Փաշինյանին հրավիրել էր Իրան և համոզմունք հայտնել, որ այցը հնարավորություն կընձեռի առավել ընդգրկուն քննարկելու երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու ուղիները: Փաշինյանի այցը Իրան կմեկնարկի փետրվարի 27-ին:
Իրականացված ծրագրեր
Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր երկու երկրները իրականացրել են մի շարք ծրագրեր տարբեր ուղղություններով: Դրանք են՝ 1996 թվականին Արաքս գետի վրա Իրանը Հայաստանին կապող կամուրջի կառուցումը, 2005 թվականին՝  Պուշկինի լեռնանցքի հողմաէլեկտրակայանները, 2007 թվականին հոկտեմբերին՝  Մեղրի-Շվանիձոր-Ծավ-Դարավան ճանապարհը:  2007թվականին տեղի ունեցավ Իրան-Հայաստան գազատարի առաջին հատվածի բացումը: 2008թ. նոյեմբերին ավարտվեց գազատարի երկրորդ հատվածի շինարարությունը:
Էներգետիկ համագործակցության իրականացված ծրագրերից են Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման 1-ին և 2-րդ գծերը: 2016թ. իրականացվեց Իրանի հետ սահմանամերձ գյուղերի գազաֆիկացման ծրագիրը:
Չնայած Հայաստան-Իրան տնտեսական հարաբերությունների մակարդակը չի համապատասխանում քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին, այնուամենայնիվ կողմերը ջանքեր են գործադրում երկկողմ տնտեսական համագործակցության մեջ նոր հաջողություններ արձանագրելու ուղղությամբ, ինչպիսիք են` Հայաստան մտնող իրանական գազի ծավալների  մեծացում, հյուսիս-հարավ (Իրան, Հայաստան, Վրաստան, Ռուսաստան) էներգահամակարգերի միավորում, ՀՀ-ում հողմային էլեկտրակայանների կառուցում (50 մեգավատ ընդհանուր հզորությամբ), ազատ տնտեսական գոտիների ոլորտում համագործակցության հաստատում և այլն:
Ընթացիկ ծրագրեր
Ներկայում իրականացվում է գազ-էլեկտրաէներգիա փոխանակման ծրագիրը: Քննարկվում է ծրագրի ընդլայնման հարցը: Ընթացքի մեջ է Հայաստան-Իրան էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի կառուցումը: Այս ծրագրի իրականացումը շեշտակիորեն կմեծացնի գազի և էլեկտրաէներգիայի փոխանակման և վաճառքի ծավալները: Ընթացքում է Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու, Թուրքմենստան-Իրան-Հայաստան գազի փոխանակում ծրագրերը, Արաքս գետի վրա ՀԷԿ-ի կառուցում և այլն:
Հայաստանի անկախացումից հետո Իրանի հետ աստիճանաբար սկսեցին հաստատվել սերտ, բարիդրացիական հարաբերություններ բոլոր բնագավառներում: Արդյունավետ համագործակցություն ծավալվեց էներգետիկայի, տրանսպորտի, բնապահպանության, առողջապահության, գյուղատնտեսության, գիտության, կրթության, մշակույթի բնագավառներում, ինչպես նաեւ միջմարզային գործակցության ոլորտում:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունից «Արմենպրես»-ին փոխանցած տվյալների համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում 2019 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ գրանցված է իրանական կապիտալի մասնակցությամբ  5 հազար 301 ընկերություն, գլխավորապես` անհատ ձեռնարկատերեր, ինչը կազմում է ՀՀ-ում գրանցված օտարերկրյա ընկերությունների (այդ թվում` ԱՁ) ընդհանուր քանակի 36.6 տոկոսը: Հայաստանում իրանական կապիտալով խոշոր ընկերությունները ներկայացնում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, մշակող արդյունաբերության, շինարարության և անշարժ գույքի, առևտրի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, տրանսպորտի ոլորտները:
Առևտրաշրջանառություն
Հայաստանի Հանրապետության առևտրաշրջանառությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ 2018 թվականին կազմել է 363.62 մլն. ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 40.5 տոկոսով, 2017 թվականին կազմել է 258.8 մլն.ԱՄՆ դոլար: 2018 թվականին արտահանումը Հայաստանի Հանրապետությունից Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կազմել է 94.2 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 12 տոկոսով, 2017 թվականին կազմել է 84.1 մլն.ԱՄՆ դոլար, իսկ ներմուծումը, ըստ ծագման երկրի հատկանիշի, 2018 թվականին կազմել է 269.42 մլն ԱՄՆ դոլար,ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 54.2 տոկոսով, 2017 թվականին կազմել է 174.7 մլն.ԱՄՆ դոլար:
Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության առևտրաշրջանառության վերջին 3 տարիների դինամիկայի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ վերջին 2 տարիներին առևտրաշրջանառության աճ է գրանցվել:
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին առևտրի հիմնական գործընկերների ցանկում 2017 թվականին զբաղեցրել է 6-րդ տեղը,  իսկ 2018 թվականին՝ 5-րդ:
Հարկ է նշել, որ 2018 թվականի հունվար-հունիսին Հայաստանի Հանրապետությունից Իրանի Իսլամական Հանրապետություն արտահանված առավել բարձր մաքսային արժեք ունեցող և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճ ապահոված ապրանքներն են՝ էլեկտրաէներգիա, քուղեր` ճայթեցնող, ինֆուզորային հողեր:
2018 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին Հայաստանի Հանրապետություն Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ներմուծված առավել բարձր մաքսային արժեք ունեցող և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճ ապահոված ապրանքներն են՝բնական և հեղուկ գազ, էթիլենի պոլիմերներ, կոքս, բիտում և նավթամթերքի վերամշակումից այլ մնացորդ, երեսպատման սալիկներ, ցեմենտ:
Զբոսաշրջություն
Վերջին տարիներին ակտիվություն է նկատվել Իրանից Հայաստան զբոսաշրջային այցելությունների ոլորտում: 2014 թվականից սկսած, 2017 թվականն էլ ներառյալ Իրանից Հայաստան այցելությունները դինամիկ կերպով աճել են: 2014 թվականին Իրանից Հայաստան եղել է 116 հազար 324 այցելու, 2015 թվականին՝ 144 հազար 160, 2016 թվականին՝ 188 հազար 851, 2017 թվականին՝ 220 հազար 147: Արդեն 2018 թվականին նվազում է գրանցվել, այցելուների թիվը կազմել է 160 հազար 645: Զբոսաշրջության կոմիտեից փոխանցում են, որ թվի նվազումը կապված է Իրանի տնտեսական վիճակի հետ:
Միաժամանակ պետք է նշել, որ Հայաստանում արդեն իսկ զբոսաշրջային սեզոնը երկարաձգվել է և ակտիվ զբոսաշրջային սեզոնը մեկնարկվում է մարտ ամսից ապրիլ ամսվա փոխարեն, հիմնականում շնորհիվ Իրանից Հայաստան այցելությունների: Վերջիններս մարտ ամսին տոնում են իրենց ամանորը (Նովրուզը) և նախընտրում են այն անցկացնել Հայաստանում:
Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև  զբոսաշրջության բնագավառում համագործակցության շրջանակում 2016թ. հունիսի 5-ին ստորագրվել է «ՀՀ և ԻԻՀ Կառավարության միջև քաղաքացիների առանց մուտքի արտոնագրի այցելությունների մասին փոխըմբռնման հուշագիր»-ը, որը վավերացվել է ՀՀ ԱԺ կողմից 2016թ. հունիսի 17-ին: 2016 թվականի դեկտեմբերի 21-ին ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակութային ժառանգության, ձեռարվեստի և զբոսաշրջության կազմակերպության միջև զբոսաշրջության բնագավառում համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագիրը:
Համագործակցության շրջանակներում իրականացված միջոցառումներն ուղղված  են Հայաստանի և Իրանի միջև զբոսաշրջության բնագավառում հետագա համագործակցության ամրապնդմանը, երկու երկրների միջև զբոսաշրջային այցելությունների աճի ապահովմանը և ՀՀ և ԻԻՀ տարածաշրջանային զբոսաշրջային միասնական արդյունքի ձևավորման և միջազգային շուկայում պատշաճ ներկայացմանը: Մասնավորապես, իրականացվել է հայկական և իրանական զբոսաշրջային օպերատորների և մասնագիտացված լրագրողների համար ճանաչողական այցի կազմակերպում, ինչը բխում է ՀՀ և ԻԻՀ միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի արձանագրությունից:

Over 5000 companies with Iranian capital operate in Armenia: Iran in top five foreign partners of Armenia
Over 5000 companies with Iranian capital operate in Armenia: Iran in top five foreign partners
YEREVAN, FEBRUARY 26, ARMENPRESS. The diplomatic relations between Armenia and Iran have been established since the first days of the independence when on December 25, 1991 the Islamic Republic of Armenia has officially recognized the independence of Armenia. A declaration on the establishment of diplomatic ties between Armenia and Iran has been signed in Tehran on February 9, 1992. On the same day the declaration on the principles and goals of the relations between Armenia and Iran has been signed according to which the sides were reaffirming their plan to establish friendly relations. The official opening ceremony of the Iranian Embassy in Yerevan was held in April 1992, and the opening of the Armenian Embassy in Tehran took place in December 1992.
During this period nearly three dozen mutual visits have taken place between the two states at different levels. The last visit from Iran at the presidential level took place in December 2016 when Iranian President Hassan Rouhani arrived in Armenia. In August 2017 then President of Armenia Serzh Sargsyan visited Iran. During 1992-2018 more than 180 documents have been signed between Armenia and Iran.
The meeting of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Iranian President Hassan Rouhani
Armenian PM Nikol Pashinyan met with Hassan Rouhani in New York in September 2018. At the meeting they discussed various issues of the Armenian-Iranian relations agenda. The officials attached importance to the development of the economic cooperation. They emphasized the need to take practical steps to boost the commercial ties and utilize the existing potential.
Nikol Pashinyan stated that the Armenian-Iranian relations have a unique nature and they should continue developing based on firm friendly ties.
In his turn, the Iranian President said there is a high level of trust between the two countries. According to him, the Armenian community plays a key role in his country and enjoys a great respect among the Iranian people. As for the economic partnership, Hassan Rouhani expressed confidence that the agreement on forming a free trade zone signed with the Eurasian Economic Union (EAEU) will enable to further deepen the Armenian-Iranian economic cooperation.
Nikol Pashinyan and Hassan Rouhani also touched upon the cooperation in different sectors, including energy, road construction, as well as issues relating to the improvement of logistic conditions.
Hassan Rouhani invited Pashinyan to Iran and expressed confidence that the visit will enable to more comprehensively discuss the ways of enlarging the bilateral cooperation. The Armenian PM will visit Iran on February 27.
Programs carried out so far
Since the establishment of diplomatic relations the two countries have implemented a number of programs in different directions. Those are the construction of a bridge on River Araks connecting Iran to Armenia n 1996, the thermal power plants at the Pushkin Pass in 2005, the Meghri-Shvanidzor-Tsav-Daravan road in October 2007. The opening of the first section of the Iran-Armenia gas pipeline took place in 2007. The construction of the second section completed in November 2008.
Although the level of the Armenia-Iran economic relations is not in accordance with that of the political relations, the sides are making efforts to record new achievements in the bilateral economic partnership, such as increasing the Iranian gas volumes supplied to Armenia, uniting the north-south (Iran, Armenia, Georgia, Russia) energy systems, construction of thermal power plants in Armenia with a 50MW total capacity, establishment of cooperation in the field of free economic zones and etc.
Ongoing programs
At the moment the gas-electricity exchange program is being implemented. The issue of expanding the program is being discussed. The construction of the third Armenia-Iran power line is in process. The implementation of this program will greatly increase the exchange and sales volumes of gas and electricity. The Meghri free economic zone, Turkmenistan-Iran-Armenia gas exchange programs, the construction of hydropower plants on the River Araks and etc. are in process.
Economic indicators
Following Armenia’s independence, close, friendly relations have gradually been established with Iran in all areas. A productive cooperation has been set up in the fields of energy, transportation, nature protection, healthcare, agriculture, science, education, culture and inter-regional partnership.
According to the data provided by the Armenian ministry of economic development and investments, 5301 companies with an Iranian capital, mainly individual entrepreneurs, are registered in Armenia as of January 1, 2019: this number comprises 36.6% of the total number of foreign companies registered in Armenia. The major companies with the Iranian capital in Armenia are representing the fields of IT, processing industry, construction and real estate, trade, agriculture, tourism and transport.
Trade turnover
Armenia’s trade turnover with Iran in 2018 comprised 363.62 million USD which increased by 40.5% against 2017 (258.8 million USD). The export from Armenia to Iran in 2018 comprised 94.2 million USD, which increased by 12% against 2017 (84.1 million USD). The import comprised 269.42 million USD, which increased by 54.2% against 2017 (174.7 million USD).
The study of the dynamic of the Armenia-Iran trade turnover over the past three years shows that an increase in trade turnover has been registered in the last two years.
Iran was ranked 6th in the list of Armenia’s main foreign trade partners in 2017, whereas in 2018 it was the 5th in the list.
In recent years activeness is noticed in the visits of Iranian tourists to Armenia. Starting from 2014, including 2017, the tourist visits from Iran to Armenia have dynamically increased. 116.324 Iranian tourists visited Armenia in 2014, 144.160 in 2015, 188.851 in 2016 and 220.147 in 2017. A decline was recorded in 2018, the number of visitors comprised 160.645. Armenia’s Tourism Committee informed that the decline is connected with the economic situation of Iran.
At the same time it’s worth stating that the tourism season in Armenia has already been extended and the active tourism season launches in March instead of April, mainly due to the Iranian tourist visits. Iranians celebrate their New Year – Novruz, in March and prefer to spend their holidays in Armenia.
On June 5, 2016, Armenia and Iran signed a Memorandum of Understanding on the visits of the citizens without visa which has been ratified by the Armenian Parliament on June 17, 2016. On December 21, 2016, Armenia’s ministry of economic development and investments and Iran’s Cultural Heritage, Handcraft and Tourism Organization have signed a MoU on the cooperation in the tourism sector.
The actions taken within the frames of the cooperation aim at further strengthening the Armenia-Iran tourism partnership, increasing the number of tourist visits between the two countries, forming a joint regional tourism result and properly presenting it in the international market. In particular, a cognitive visit for the Armenian and Iranian tour operators and specialized journalists has been organized which derives from the protocol of the Armenia-Iran joint inter-governmental commission.