ՀՀ-ում իրանական կապիտալի մասնակցությամբ գործում է 5 հազարից ավելի ընկերություն. Իրանը ՀՀ-ի արտաքին գործընկերների առաջին հնգյակում է
ՀՀ-ում իրանական կապիտալի մասնակցությամբ գործում է 5 հազարից ավելի
ընկերություն. Իրանը ՀՀ-ի արտաքին գործընկերների առաջին հնգյակում է
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են անկախության առաջին իսկ օրերից, երբ 1991թ. դեկտեմբերի 25-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը պաշտոնապես ճանաչեց Հայաստանի անկախությունը: 1992թ. փետրվարի 9-ին Թեհրանում ստորագրվել է հռչակագիր` Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու վերաբերյալ: Նույն օրը ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև հարաբերությունների սկզբունքների եւ նպատակների մասին հռչակագիրը, որով կողմերը հավաստում էին բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու իրենց մտադրությունը: 1992թ. ապրիլին Երեւանում տեղի է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության բացման հանդիսավոր արարողությունը: 1992թ. դեկտեմբերին Թեհրանում բացվել է Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը:
Այս ընթացքում երկու երկրների միջև տարբեր մակարդակներով մոտ երեք տասնյակ փոխադարձ այցելություններ են կատարվել: Նախագահի մակարդակով վերջին այցելությունը Իրանից եղել է 2016թ. դեկտեմբերին, երբ Հայաստան էր ժամանել ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանին: 2017թ. օգոստոսին էլ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն էր այցելել Իրան: 1992-2018թթ. ընթացքում ՀՀ-ի և ԻԻՀ-ի միջև կնքվել է ավելի քան 180 փաստաթուղթ:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հանդիպումը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2018 թվականի սեպտեմբերին Նյու Յորքում հանդիպում էր ունեցել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ: Զրուցակիցները քննարկել էին հայ-իրանական հարաբերությունների օրակարգային տարբեր հարցեր: Զրուցակիցները կարևորել էին տնտեսական համագործակցության զարգացումը և նշել, որ այն զգալիորեն զիջում է երկկողմ քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին: Նրանք անհրաժեշտ են համարել գործուն քայլերի ձեռնարկումը` առևտրատնտեսական կապերի խթանման, առկա ներուժի իրացման նպատակով:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել էր, որ հայ-իրանական հարաբերություններն ունեն առանձնահատուկ բնույթ և պետք է դրանք շարունակեն զարգանալ բարեկամական ամուր կապերի հիմքի վրա:
Իր հերթին, Հասան Ռոհանին նշել էր, որ երկու երկրների միջև առկա է վստահության բարձր մակարդակ: Իրանի նախագահի խոսքով` հայ համայնքն իր երկրում ունի կարևոր դերակատարություն և մեծ հարգանք է վայելում իրանցիների շրջանում: Խոսելով տնտեսական փոխգործակցության մասին` Հասան Ռոհանին համոզմունք է հայտնել, որ Եվրասիական տնտեսական միության հետ ստորագրված ազատ առևտրի գոտու ձևավորմանը միտված համաձայնագիրը ևս հնարավորություն կտա ավելի խորացնել հայ-իրանական տնտեսական գործակցությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Հասան Ռոհանին անդրադարձել էին տարբեր, այդ թվում` Էներգետիկայի, ճանապարհաշինության ոլորտներում համագործակցությանը, լոգիստիկ պայմանների բարելավմանը վերաբերող հարցերի:
Հասան Ռոհանին վարչապետ Փաշինյանին հրավիրել էր Իրան և համոզմունք հայտնել, որ այցը հնարավորություն կընձեռի առավել ընդգրկուն քննարկելու երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու ուղիները: Փաշինյանի այցը Իրան կմեկնարկի փետրվարի 27-ին:
Իրականացված ծրագրեր
Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր երկու երկրները իրականացրել են մի շարք ծրագրեր տարբեր ուղղություններով: Դրանք են՝ 1996 թվականին Արաքս գետի վրա Իրանը Հայաստանին կապող կամուրջի կառուցումը, 2005 թվականին՝  Պուշկինի լեռնանցքի հողմաէլեկտրակայանները, 2007 թվականին հոկտեմբերին՝  Մեղրի-Շվանիձոր-Ծավ-Դարավան ճանապարհը:  2007թվականին տեղի ունեցավ Իրան-Հայաստան գազատարի առաջին հատվածի բացումը: 2008թ. նոյեմբերին ավարտվեց գազատարի երկրորդ հատվածի շինարարությունը:
Էներգետիկ համագործակցության իրականացված ծրագրերից են Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման 1-ին և 2-րդ գծերը: 2016թ. իրականացվեց Իրանի հետ սահմանամերձ գյուղերի գազաֆիկացման ծրագիրը:
Չնայած Հայաստան-Իրան տնտեսական հարաբերությունների մակարդակը չի համապատասխանում քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին, այնուամենայնիվ կողմերը ջանքեր են գործադրում երկկողմ տնտեսական համագործակցության մեջ նոր հաջողություններ արձանագրելու ուղղությամբ, ինչպիսիք են` Հայաստան մտնող իրանական գազի ծավալների  մեծացում, հյուսիս-հարավ (Իրան, Հայաստան, Վրաստան, Ռուսաստան) էներգահամակարգերի միավորում, ՀՀ-ում հողմային էլեկտրակայանների կառուցում (50 մեգավատ ընդհանուր հզորությամբ), ազատ տնտեսական գոտիների ոլորտում համագործակցության հաստատում և այլն:
Ընթացիկ ծրագրեր
Ներկայում իրականացվում է գազ-էլեկտրաէներգիա փոխանակման ծրագիրը: Քննարկվում է ծրագրի ընդլայնման հարցը: Ընթացքի մեջ է Հայաստան-Իրան էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի կառուցումը: Այս ծրագրի իրականացումը շեշտակիորեն կմեծացնի գազի և էլեկտրաէներգիայի փոխանակման և վաճառքի ծավալները: Ընթացքում է Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու, Թուրքմենստան-Իրան-Հայաստան գազի փոխանակում ծրագրերը, Արաքս գետի վրա ՀԷԿ-ի կառուցում և այլն:
Հայաստանի անկախացումից հետո Իրանի հետ աստիճանաբար սկսեցին հաստատվել սերտ, բարիդրացիական հարաբերություններ բոլոր բնագավառներում: Արդյունավետ համագործակցություն ծավալվեց էներգետիկայի, տրանսպորտի, բնապահպանության, առողջապահության, գյուղատնտեսության, գիտության, կրթության, մշակույթի բնագավառներում, ինչպես նաեւ միջմարզային գործակցության ոլորտում:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունից «Արմենպրես»-ին փոխանցած տվյալների համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում 2019 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ գրանցված է իրանական կապիտալի մասնակցությամբ  5 հազար 301 ընկերություն, գլխավորապես` անհատ ձեռնարկատերեր, ինչը կազմում է ՀՀ-ում գրանցված օտարերկրյա ընկերությունների (այդ թվում` ԱՁ) ընդհանուր քանակի 36.6 տոկոսը: Հայաստանում իրանական կապիտալով խոշոր ընկերությունները ներկայացնում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, մշակող արդյունաբերության, շինարարության և անշարժ գույքի, առևտրի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, տրանսպորտի ոլորտները:
Առևտրաշրջանառություն
Հայաստանի Հանրապետության առևտրաշրջանառությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ 2018 թվականին կազմել է 363.62 մլն. ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 40.5 տոկոսով, 2017 թվականին կազմել է 258.8 մլն.ԱՄՆ դոլար: 2018 թվականին արտահանումը Հայաստանի Հանրապետությունից Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կազմել է 94.2 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 12 տոկոսով, 2017 թվականին կազմել է 84.1 մլն.ԱՄՆ դոլար, իսկ ներմուծումը, ըստ ծագման երկրի հատկանիշի, 2018 թվականին կազմել է 269.42 մլն ԱՄՆ դոլար,ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 54.2 տոկոսով, 2017 թվականին կազմել է 174.7 մլն.ԱՄՆ դոլար:
Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության առևտրաշրջանառության վերջին 3 տարիների դինամիկայի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ վերջին 2 տարիներին առևտրաշրջանառության աճ է գրանցվել:
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին առևտրի հիմնական գործընկերների ցանկում 2017 թվականին զբաղեցրել է 6-րդ տեղը,  իսկ 2018 թվականին՝ 5-րդ:
Հարկ է նշել, որ 2018 թվականի հունվար-հունիսին Հայաստանի Հանրապետությունից Իրանի Իսլամական Հանրապետություն արտահանված առավել բարձր մաքսային արժեք ունեցող և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճ ապահոված ապրանքներն են՝ էլեկտրաէներգիա, քուղեր` ճայթեցնող, ինֆուզորային հողեր:
2018 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին Հայաստանի Հանրապետություն Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ներմուծված առավել բարձր մաքսային արժեք ունեցող և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճ ապահոված ապրանքներն են՝բնական և հեղուկ գազ, էթիլենի պոլիմերներ, կոքս, բիտում և նավթամթերքի վերամշակումից այլ մնացորդ, երեսպատման սալիկներ, ցեմենտ:
Զբոսաշրջություն
Վերջին տարիներին ակտիվություն է նկատվել Իրանից Հայաստան զբոսաշրջային այցելությունների ոլորտում: 2014 թվականից սկսած, 2017 թվականն էլ ներառյալ Իրանից Հայաստան այցելությունները դինամիկ կերպով աճել են: 2014 թվականին Իրանից Հայաստան եղել է 116 հազար 324 այցելու, 2015 թվականին՝ 144 հազար 160, 2016 թվականին՝ 188 հազար 851, 2017 թվականին՝ 220 հազար 147: Արդեն 2018 թվականին նվազում է գրանցվել, այցելուների թիվը կազմել է 160 հազար 645: Զբոսաշրջության կոմիտեից փոխանցում են, որ թվի նվազումը կապված է Իրանի տնտեսական վիճակի հետ:
Միաժամանակ պետք է նշել, որ Հայաստանում արդեն իսկ զբոսաշրջային սեզոնը երկարաձգվել է և ակտիվ զբոսաշրջային սեզոնը մեկնարկվում է մարտ ամսից ապրիլ ամսվա փոխարեն, հիմնականում շնորհիվ Իրանից Հայաստան այցելությունների: Վերջիններս մարտ ամսին տոնում են իրենց ամանորը (Նովրուզը) և նախընտրում են այն անցկացնել Հայաստանում:
Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև  զբոսաշրջության բնագավառում համագործակցության շրջանակում 2016թ. հունիսի 5-ին ստորագրվել է «ՀՀ և ԻԻՀ Կառավարության միջև քաղաքացիների առանց մուտքի արտոնագրի այցելությունների մասին փոխըմբռնման հուշագիր»-ը, որը վավերացվել է ՀՀ ԱԺ կողմից 2016թ. հունիսի 17-ին: 2016 թվականի դեկտեմբերի 21-ին ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակութային ժառանգության, ձեռարվեստի և զբոսաշրջության կազմակերպության միջև զբոսաշրջության բնագավառում համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագիրը:
Համագործակցության շրջանակներում իրականացված միջոցառումներն ուղղված  են Հայաստանի և Իրանի միջև զբոսաշրջության բնագավառում հետագա համագործակցության ամրապնդմանը, երկու երկրների միջև զբոսաշրջային այցելությունների աճի ապահովմանը և ՀՀ և ԻԻՀ տարածաշրջանային զբոսաշրջային միասնական արդյունքի ձևավորման և միջազգային շուկայում պատշաճ ներկայացմանը: Մասնավորապես, իրականացվել է հայկական և իրանական զբոսաշրջային օպերատորների և մասնագիտացված լրագրողների համար ճանաչողական այցի կազմակերպում, ինչը բխում է ՀՀ և ԻԻՀ միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի արձանագրությունից:

В Армении действуют более 5000 компаний с участием иранского капитала - Иран входит в пятерку зарубежных партнеров Армении
Дипломатические отношения с Ираном были урегулированы с первых дней независимости, когда в 1991 году, 25 декабря, Исламская Республика Иран официально признала независимость Армении. 9 февраля 1992 в Тегеране была подписана декларация об установлении дипломатических отношений между Арменией и Ираном. В тот же день сторонами была подписана Декларация о принципах отношений между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран, подтверждающая их намерение установить добрососедские отношения. В апреле 1992 в Ереване состоялась торжественная церемония открытия посольства Исламской Республики Иран. В декабре 1992 в Тегеране было открыто посольство Республики Армения.
За это время между двумя странами было проведено около двух десятков взаимных визитов на разных уровнях. Последний визит президента Иран в Армению состоялся в декабре 2016 года – в Ереван прибыл президент Ирана Хасан Рохани. В августе 2017 президент Армении Серж Саргсян посетил Иран. С 1992 по 2018 гг. между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран было подписано более 180 документов.
Встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна с президентом Ирана Хасаном Роухани
Премьер-министр Армении Никол Пашинян встретился в сентябре 2018 года в Нью-Йорке с президентом Ирана Хасаном Роухани. Собеседники обсудили различные вопросы повестки дня армяно-иранских отношений. Они отметили важность развития экономического сотрудничества и заметили, что оно практически уступает уровню двусторонних политических отношений. Они посчитали необходимым предпринять эффективные шаги для активизации торгово-экономических связей и реализации своего потенциала.
Никол Пашинян подчеркнул, что армяно-иранские отношения носят особый характер и должны продолжать развиваться на основе крепких дружеских связей.
Со своей стороны Хасан Роухани отметил, что между двумя странами существует высокий уровень доверия. По словам иранского президента, армянская община играет важную роль в своей стране и пользуется большим уважением среди иранцев. Говоря об экономическом сотрудничестве, Хасан Роухани выразил уверенность, что соглашение о создании зоны свободной торговли, подписанное с Евразийским экономическим союзом, также даст возможность для дальнейшего углубления армяно-иранского экономического сотрудничества.
Никол Пашинян и Хасан Роухани затронули различные вопросы, в том числе сотрудничество в области энергетики, дорожного строительства и улучшения логистических условий.
Хасан Роухани пригласил премьер-министра Пашиняна в Иран и выразил уверенность, что визит даст возможность более всестороннего обсуждения путей расширения двустороннего сотрудничества. Визит Пашиняна в Иран начнется 27 февраля.
Реализованные проекты
С момента установления дипломатических отношений две страны реализовали ряд проектов в разных направлениях. Это строительство моста, соединяющего Иран с Арменией в 1996 году на реке Аракс, ветряных электростанций на Пушкинском перевале в 2005 году и шоссе Мегри-Шванидзор-Цав-Дараван в октябре 2007 года. В 2007 году состоялось открытие первого участка газопровода Иран-Армения. В ноябре 2008 было завершено строительство второго участка газопровода.
Одним из проектов, реализуемых в энергетическом сотрудничестве, является первая и вторая линии высоковольтной линии электропередачи Армения-Иран. В 2016 году была реализована Программа газификации приграничных сел в Иране.
Поскольку уровень экономических отношений между Арменией и Ираном не соответствует уровню политических отношений, стороны прилагают усилия для новых достижений в экономическом сотрудничестве, таких как увеличение объема иранского газа, поступающего в Армению, объединение энергосистем Север-Юг (Иран, Армения, Грузия, Россия), строительство ветропарков в Армении (общая мощность 50 МВт), налаживание сотрудничества в области свободных экономических зон и так далее.
Текущие программы
В настоящее время реализуется программа обмена газа и электроэнергии. Обсуждается проблема расширения программы. Ведется строительство третьей линии электропередачи Армения-Иран. Реализация этого проекта значительно увеличит объемы продаж и реализации газа и электроэнергии. Мегринская свободная экономическая зона, программы газообмена Туркменистан-Иран-Армения, строительство гидроэлектростанции на реке Аракс и так далее.
Экономические показатели
После обретения Арменией независимости с Ираном постепенно начали устанавливаться тесные, добрососедские отношения во всех сферах. Эффективное сотрудничество в области энергетики, транспорта, окружающей среды, здравоохранения, сельского хозяйства, науки, образования, культуры, а также в сфере межрегионального сотрудничества.
Согласно данным, предоставленным «Арменпресс» Министерством экономического развития и инвестиций РА, на 1 января 2019 года в Армении зарегистрировано 5 310 компаний с иранским капиталом, в основном частные предприниматели, что составляет 36,6% от общего числа зарегистрированные в Республике Армения иностранных компаний. Крупные компании с иранским капиталом предлагают информационные технологии, перерабатывающую промышленность, строительство и недвижимость, торговлю, сельское хозяйство, туризм и транспорт.
Товарооборот
Товарооборот Республики Армения с Исламской Республикой Иран в 2018 году составил 363,62 миллиона долларов США, увеличившись на 40,5 процента по сравнению с предыдущим годом: в 2017 году он составил 258,8 миллиона долларов США. В 2018 году экспорт из Республики Армения в Исламскую Республику Иран составил 94,2 млн долларов, увеличившись на 12 процентов по сравнению с предыдущим годом (в 2017 году - до 84,1 млн долларов), а импорт, по данным страны происхождения, составил в 2018 году 269,42 млн долларов, что на 54,2% больше по сравнению с предыдущим годом (в 2017 году он составил 174,7 млн долларов США).
Изучение динамики товарооборота между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран за последние три года показывает, что за последние два года товарооборот увеличился.
Исламская Республика Иран в 2017 году занимает 6-е место в списке основных внешнеторговых партнеров Республики Армения, а в 2018 году - 5 место.
Туризм
В последние годы ведется активная деятельность в сфере туристических поездок из Ирана в Армению. С 2014 по 2017 годы визиты из Ирана в Армению резко возросли. В 2014 году в Армении были 116 тысяч 324 посетителя из Ирана, в 2015 году - 144 тысячи 160, в 2016 году - 188 тысяч 851, в 2017 году - 220 тысяч 147. Уже в 2018 году число посетителей сократилось до 160 тысяч 645. По данным комитета по туризму, снижение связано с экономической ситуацией в Иране.
В то же время следует отметить, что туристический сезон в Армении уже продлен, и активный туристический сезон начинается с марта по апрель, в основном из-за визитов в Иран из Армении. Они празднуют Новый год в марте (Новруз) и предпочитают проводить его в Армении.
В рамках сотрудничества между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран в 2016 году, 5 июня между Правительством Республики Армения и Правительством Ирана был ратифицирован Меморандум о взаимопонимании относительно посещения граждан без визового удостоверения. 17 июня 21 декабря 2016 года был подписан Меморандум о взаимопонимании между Министерством экономического развития и инвестиций Республики Армения и Исламской Республики Иран по вопросам культурного наследия, ремесел и организации путешествий.
Мероприятия, проводимые в рамках Партнерства, направлены на укрепление дальнейшего сотрудничества в сфере туризма между Арменией и Ираном, обеспечение роста туристических визитов между двумя странами и формирование единого регионального туристического продукта РА и ИРИ и надлежащего представления на международном рынке. В частности, был организован познавательный визит для армянских и иранских туроператоров и специализированных журналистов, основанный на протоколе межправительственной комиссии РА и ИРИ.