Բացառիկ նշանակություն ունեցող քայլ. Արաբագետի անդրադարձը Սիրիայում հայ մասնագետների հումանիտար խմբի առաքելությանը
Բացառիկ նշանակություն ունեցող քայլ. Արաբագետի անդրադարձը Սիրիայում հայ
մասնագետների հումանիտար խմբի առաքելությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում հայ մասնագետների հումանիտար խմբի առաքելությունը բացառիկ կարևոր նշանակություն ունի: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը: Նրա խոսքով, այդ քայլի կարևորությունը հասկանալու համար  պետք է ընդգծել մի քանի կարևոր հանգամանք:
«Նախ պետք է դիտարկել Սիրիա-Հայաստան կամ հայ և սիրիացի ժողովուրդների պատմական բարեկամական հարաբերությունները: Հաջորդ կարևոր հանգամանքը Հայաստան-սիրիահայ համայնք կապն է, երրորդը՝ Հայաստանի միջազգային հեղինակությունն է, ինչը չափազանց կարևոր է»,-ասաց Արմեն Պետրոսյանը:
Արաբագետը նշեց, որ այս քայլը սիրիական հակամարտության հարցում Հայաստանի՝ բավական հավասարակշռված դիրքորոշումը նոր որակական փուլով շարունակող գործողություն է: Նա հիշեցրեց, որ դեռ 2011 թվականին, երբ սկիզբ առավ հակամարտությունը, Հայաստանի  հասարակության ուշադրությունը սևեռվեց Սիրիայի վրա, որովհետև այն բավական կարևոր երկիր է ՀՀ-ի համար:
«Սիրիան մեզ համար որպես կարևոր գործընկեր է արաբական աշխարհում, դա պետք է դիտարկել նաև հայ և սիրիական ժողովուրդների բարեկամության տեսանկյունից: Երբեք չպետք է մոռանալ այն, որ ժամանակին սիրիացի ժողովուրդն իր ձեռքն է մեկնել ողբերգական իրադարձություններ ապրած մեր ժողովրդին: Մեզ համար կարևոր է այն, որ Սիրիայում գտնվել է ու շարունակելու է գտնվել պատկառելի թվով հայ համայնք»,-ասաց նա:
2011-2018 թվականների ընթացքում Հայաստանի ցուցաբերած դիրքորոշումը դրական չեզոքության մոտեցումն է՝ հիմնականում պահպանելով շփումը Սիրիայի կառավարության հետ: Միջազգային իմիջի առումով բավական հետաքրքիր իրողություն է: Ըստ արաբագետի՝ Հայաստանի քայլը ժամանակի ընթացում միջազգային հանրության արժանի գնահատականին կարժանանա:
«Այսօր այնպիսի ժամանակներ են, երբ մարդկությունը բախվում է բավական լուրջ հումանիտար աղետների, երկրները կանգնած են ռեսուրսների բացակայության առջև: Հայաստանը, լինելով համեմատաբար սահմանափակ հնարավորությունների տեր երկիր, այսպիսի կարևոր գործառույթ է իրականացնում: Սա շատ կարևոր հանգամանք է: Հայ մասնագետների ներկայությունը, հատկապես Հալեպում, համակողմանի նշանակության մարդասիրական քայլ է, ինչը դրական ազդեցություն է ունենալու»,-ասաց արաբագետը:
Խոսելով հնարավոր խնդիրների մասին՝ արաբագետը նշեց, որ ռիսկային իրավիճակը կապված է խմբի անվտանգության հետ: Դեռևս կա ահաբեկչական որոշակի վտանգ, խնդիրը դեռ չի հանգուցալուծվել:
«Բայց պետք է նշել, որ այս նախաձեռնության մասին հայտարարվեց կես տարի առաջ: Կես տարի ձգձգումը, կարելի  է ենթադրել, որ պայմանավորված էր հայկական կողմից անվտանգության երաշխիքների ձեռքբերման հետ: Այն շրջանը որտեղ գործելու են մեր մասնագետները էականորեն անվտանգ է»,-ասաց նա:
Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով փետրվարի 8-ին հումանիտար ականազերծողներից, բժիշկներից և նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող հայ մասնագետներից բաղկացած խումբը, ընդհանուր՝ 83 անձ, ժամանել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն՝ Հալեպ:
«Հայ մասնագետները Հալեպի բացառապես ռազմական գործողություններից զերծ բնակավայրերում ծավալելու են հումանիտար ականազերծման, բնակչության հակաականային իրազեկման, բժշկական ծառայությունների մատուցման մարդասիրական գործունեություն: Հայաստանի Հանրապետության կողմից Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու որոշումը կայացվել է` հաշվի առնելով Սիրիայում և հատկապես Հալեպ քաղաքում ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված հումանիտար ծանր վիճակը, ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի 2017 թվականի № 2393 և 2018 թվականի № 2401 բանաձևերը, սիրիական կողմի գրավոր խնդրանքները, ինչպես նաև Հալեպում մեծաթիվ հայկական համայնքի առկայությունը»,-նշել է ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:

‘Very important step’- Expert comments on mission of humanitarian group of Armenian specialists in Syria
‘Very important step’- Expert comments on mission of humanitarian group of Armenian
specialists in Syria
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. The mission of a humanitarian group consisting of Armenian specialists in Syria has an exclusively important significance, Armen Petrosyan – expert on Arabic studies, told a press conference in Armenpress.
He said it is necessary to highlight several key factors in order to understand the importance of this step.
“First of all, it is necessary to consider Syria-Armenia or the historic friendly ties between the Armenian and Syrian peoples. The next key factor is the Armenia-Syrian-Armenian community link, and the third one is Armenia’s international reputation which is very important”, the expert said.
He noted that this action continues Armenia’s quite balanced position on the Syrian conflict with a qualitatively new stage. Petrosyan reminded that back in 2011 when the conflict launched, the Armenian people drew attention on Syria because it’s a very important country for Armenia.
“Syria is a key partner for us in the Arab world, this also must be considered from the perspective of the friendship between the Armenian and Syrian peoples. We should never forget the fact that the Syrian people also helped our people during the tragic events. For us the important is that large number of Armenian community has lived and will continue to live in Syria”, he said.
Armenia’s position in 2011-2018 is the approach of positive neutrality, by mainly maintaining the contact with the Syrian government. This is quite an interesting reality in terms of the international image. According to the expert, the international community will definitely appreciate Armenia’s such step.
“Nowadays the humanity faces quite serious humanitarian disasters, the countries lack resources. Armenia, being a country with relatively limited opportunities, is conducting such an important function. This is a very important factor. The presence of Armenian specialists especially in Aleppo, is a humanitarian step of comprehensive significance which will definitely have a positive impact”, he said.
Talking about the possible problems, the expert on Arabic studies said the risky situation is linked with the group’s security. There is still a terror threat, because the issue is not solved yet.
“But I would like to state that this initiative was announced half a year ago. The fact that the process prolonged for half a year, I suppose, was conditioned by getting security guarantees by the Armenian side. The area where our specialists will carry out activities is greatly safe”, he said.
A group consisting of humanitarian de-miners, doctors and Armenian specialists ensuring their safety, a total of 83 people, arrived in Syria’s Aleppo on February 8 aimed at providing professional humanitarian support to the Syrian people, Artsrun Hovhannisyan – Armenian defense ministry spokesperson, said. “The Armenian specialists will carry out humanitarian demining, demining awareness of the population and medical services provision activities in the settlements of Aleppo that are free of military operations. The decision on providing professional humanitarian assistance by Armenia to the Syrian people has been made taking into account the current humanitarian crisis in Syria and especially in Aleppo caused by the military operations, the UN resolutions, the written requests of the Syrian side, as well as the presence of large Armenian community in Aleppo”, the spokesperson said.