Բացառիկ նշանակություն ունեցող քայլ. Արաբագետի անդրադարձը Սիրիայում հայ մասնագետների հումանիտար խմբի առաքելությանը
Բացառիկ նշանակություն ունեցող քայլ. Արաբագետի անդրադարձը Սիրիայում հայ
մասնագետների հումանիտար խմբի առաքելությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում հայ մասնագետների հումանիտար խմբի առաքելությունը բացառիկ կարևոր նշանակություն ունի: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը: Նրա խոսքով, այդ քայլի կարևորությունը հասկանալու համար  պետք է ընդգծել մի քանի կարևոր հանգամանք:
«Նախ պետք է դիտարկել Սիրիա-Հայաստան կամ հայ և սիրիացի ժողովուրդների պատմական բարեկամական հարաբերությունները: Հաջորդ կարևոր հանգամանքը Հայաստան-սիրիահայ համայնք կապն է, երրորդը՝ Հայաստանի միջազգային հեղինակությունն է, ինչը չափազանց կարևոր է»,-ասաց Արմեն Պետրոսյանը:
Արաբագետը նշեց, որ այս քայլը սիրիական հակամարտության հարցում Հայաստանի՝ բավական հավասարակշռված դիրքորոշումը նոր որակական փուլով շարունակող գործողություն է: Նա հիշեցրեց, որ դեռ 2011 թվականին, երբ սկիզբ առավ հակամարտությունը, Հայաստանի  հասարակության ուշադրությունը սևեռվեց Սիրիայի վրա, որովհետև այն բավական կարևոր երկիր է ՀՀ-ի համար:
«Սիրիան մեզ համար որպես կարևոր գործընկեր է արաբական աշխարհում, դա պետք է դիտարկել նաև հայ և սիրիական ժողովուրդների բարեկամության տեսանկյունից: Երբեք չպետք է մոռանալ այն, որ ժամանակին սիրիացի ժողովուրդն իր ձեռքն է մեկնել ողբերգական իրադարձություններ ապրած մեր ժողովրդին: Մեզ համար կարևոր է այն, որ Սիրիայում գտնվել է ու շարունակելու է գտնվել պատկառելի թվով հայ համայնք»,-ասաց նա:
2011-2018 թվականների ընթացքում Հայաստանի ցուցաբերած դիրքորոշումը դրական չեզոքության մոտեցումն է՝ հիմնականում պահպանելով շփումը Սիրիայի կառավարության հետ: Միջազգային իմիջի առումով բավական հետաքրքիր իրողություն է: Ըստ արաբագետի՝ Հայաստանի քայլը ժամանակի ընթացում միջազգային հանրության արժանի գնահատականին կարժանանա:
«Այսօր այնպիսի ժամանակներ են, երբ մարդկությունը բախվում է բավական լուրջ հումանիտար աղետների, երկրները կանգնած են ռեսուրսների բացակայության առջև: Հայաստանը, լինելով համեմատաբար սահմանափակ հնարավորությունների տեր երկիր, այսպիսի կարևոր գործառույթ է իրականացնում: Սա շատ կարևոր հանգամանք է: Հայ մասնագետների ներկայությունը, հատկապես Հալեպում, համակողմանի նշանակության մարդասիրական քայլ է, ինչը դրական ազդեցություն է ունենալու»,-ասաց արաբագետը:
Խոսելով հնարավոր խնդիրների մասին՝ արաբագետը նշեց, որ ռիսկային իրավիճակը կապված է խմբի անվտանգության հետ: Դեռևս կա ահաբեկչական որոշակի վտանգ, խնդիրը դեռ չի հանգուցալուծվել:
«Բայց պետք է նշել, որ այս նախաձեռնության մասին հայտարարվեց կես տարի առաջ: Կես տարի ձգձգումը, կարելի  է ենթադրել, որ պայմանավորված էր հայկական կողմից անվտանգության երաշխիքների ձեռքբերման հետ: Այն շրջանը որտեղ գործելու են մեր մասնագետները էականորեն անվտանգ է»,-ասաց նա:
Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով փետրվարի 8-ին հումանիտար ականազերծողներից, բժիշկներից և նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող հայ մասնագետներից բաղկացած խումբը, ընդհանուր՝ 83 անձ, ժամանել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն՝ Հալեպ:
«Հայ մասնագետները Հալեպի բացառապես ռազմական գործողություններից զերծ բնակավայրերում ծավալելու են հումանիտար ականազերծման, բնակչության հակաականային իրազեկման, բժշկական ծառայությունների մատուցման մարդասիրական գործունեություն: Հայաստանի Հանրապետության կողմից Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու որոշումը կայացվել է` հաշվի առնելով Սիրիայում և հատկապես Հալեպ քաղաքում ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված հումանիտար ծանր վիճակը, ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի 2017 թվականի № 2393 և 2018 թվականի № 2401 բանաձևերը, սիրիական կողմի գրավոր խնդրանքները, ինչպես նաև Հալեպում մեծաթիվ հայկական համայնքի առկայությունը»,-նշել է ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:

Шаг исключительного значения — арабист комментирует миссию гуманитарной группы армянских специалистов в Сирии
Шаг исключительного значения — арабист комментирует миссию гуманитарной группы
армянских специалистов  в  Сирии
Миссия гуманитарной группы армянских специалистов в Сирии имеет исключительно важное значение.
Так  заявил на пресс-конференции в пресс-клубе Арменпресс арабист Армен Петросян.
По его словам, чтобы понять важность этого шага,  необходимо выделить несколько ключевых факторов.
«Прежде всего, необходимо учитывать отношения  между Сирией и Арменией-  исторически дружественные связи между армянским и сирийским народами. Следующим ключевым фактором является связь армянская общинаСирии,   третий— международная репутация Армении, которая очень важна», - сказал эксперт.
Армен Петросян отметил, что этот шаг -  продолжение достаточно сбалансированной позиции  Армении в вопросе сирийского конфликтана качественно новом этапе. Он напомнил, что еще с 2011 года, когда начался конфликт,  внимание Арменииприковано к  Сирии, потому что это очень важная страна для Армении.
«Сирия для нас —важный  партнерв арабском мире, это также следует рассматривать с точки зрения дружбы между армянским и сирийским народами.  Никогда не следует забывать тот факт, что сирийский народ также протянул руку нашему народу во время трагических событий. Для нас важно, чтобы большая армянская диаспора  и впредь  будет жить в Сирии», - сказал он.
Позиция Армении в 2011-2018 гг. - это позитивный нейтралитет, в основном поддержание контактов с сирийским правительством. Это довольно интересная реальность с точки зрения международного имиджа. По мнению Петросяна, со временем международное сообщество обязательно оценит такой шаг Армении.
«Сейчас такие   времена, когда  человечество сталкивается с довольно серьезными гуманитарными катастрофами, у государств нет ресурсов. Армения, будучи страной с относительно ограниченными возможностями, выполняет эту важную функцию. Это очень важный фактор. Присутствие армянских специалистов, особенно в Алеппо, является гуманитарным шагом всестороннего значения, который, безусловно, окажет положительное влияние», - сказал арабист.
Говоря о возможных проблемах, Армен Петросян сказал, что рискованность ситуации  связана  с безопасностью группы. Террористическая угроза все еще существует, потому что проблема еще не решена.
«Но следует отметить, что  об этой  инициативе было объявлено еще полгода назад. Можно предположить, что  эта  затяжка на  полгода была обусловлена мерами по достижению  гарантий безопасности армянской стороной. Район, где будут работать наши специалисты, довольно безопасный», - сказал он.
Сегодня, 8 февраля, группа армянских специалистов по гуманитарному разминированию, медицинского персонала и обеспечению безопасности самих специалистов, в общем количестве 83 человека, прибыла в Сирийскую Арабскую Республику (г.Алеппо) для оказания гуманитарной специализированной помощи сирийскому народу.   Об этом пишет на своей странице в Facebook пресс-секретарь МО Армении АрцрунОваннисян.
Армянские специалисты будут осуществлять гуманитарную деятельность, связанную с гуманитарным разминированием, противоминным информированием населения, предоставлением медицинской помощи в Алеппо, исключительно вне зоны ведения боевых действий. Решение об оказании Республикой Армения гуманитарной специализированной помощи сирийскому народу принято, исходя из сложившейся в результате боевых действий тяжелой гуманитарной ситуации в Сирии, особенно в Алеппо, в соответствии с резолюциями Совета Безопасности ООН № 2393 от 2017 года и № 2401 от 2018 года, с учетом письменных обращений сирийской стороны, а также наличия в Алеппо многочисленной армянской диаспоры. Вопросы пребывания армянских специалистов на территории Сирийской Арабской Республики, их статуса, деятельности и безопасности урегулированы в соответствии с Законодательством Республики Армения. Вопросы доставки армянских специалистов в Сирию, а также их логистического обеспечения осуществляются при поддержке российской стороны.