Վրաստանը, Թուրքիան և Ադրբեջանը հրաժարվեցին ՍԾՏՀ ԽՎ պատվո մեդալներից. Արա Բաբլոյանը հորդորեց չքաղաքականացնել հարցը
Վրաստանը, Թուրքիան և Ադրբեջանը հրաժարվեցին ՍԾՏՀ ԽՎ պատվո մեդալներից. Արա
Բաբլոյանը հորդորեց չքաղաքականացնել հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՍԾՏՀ ԽՎ)  երևանյան նստաշրջանի  ընթացքում պատվիրակներից մի քանիսը հրաժարվեցին վեհաժողովի պատվո մեդալներից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վեհաժողովն իր աշխատանքները սկսել է Երևանում նոյեմբերի 27-ին:
«Կառույցի անդամ երկրների խորհրդարանների կառուցողական դիրքորոշումն ավելի լայն ճանապարհ է բացում Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի արդյունավետ աշխատանքների համար»,-ասաց Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Ասաֆ Հաջիևն ու մեծ պատիվ համարեց ողջունել Երևանում կայացող վեհաժողովի մասնակիցներին:
Այնուհետ նախատեսված էր պատվիրակությունների ղեկավարներին ՍԾՏՀ պատվո մեդալով պարգևատրելու արարողակարգը։ Սակայն վրացական պատվիրակության ներկայացուցիչը հայտարարեց, որ պատվիրակության ղեկավարը հրաժարվում է մեդալից՝ չմեկնաբանելով այդ քայլը։ Մեդալից հրաժարվեց նաև Թուրքիայի պատվիրակության ղեկավար Ջեմալ Օզթուրքը։ «Կարծում եմ՝ ես պատիվ չունեմ վերցնելու այդ մեդալը»,- ասաց նա:
Ասաֆ Հաջիևը պարզաբանեց, որ Թուրքիայի պատվիրակության ղեկավարը հրաժարվում է, քանի որ առայժմ մանդատ չի ստացել։ Ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Էլդար Գուլիևը ևս հայտարարեց, որ ինքն ընդամենը երկու տարի է աշխատում կառույցում և չի կարող նման մեդալ ստանալ։
Մեդալ ստացավ նաև ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը։ Անդրադառնալով մեդալները չվերցնելու հանգամանքին՝ Բաբլոյան ասաց, որ ըմբռնումով է մոտենում նրանց այս որոշմանը: Լրագրողների հետ զրույցում Արա Բաբլոյան նշեց, որ երբ գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել են հարցը, նա ասել է, որ հարկավոր է մեդալներ տալ այն պատվիրակությունների ղեկավարներին, որոնք երկար տարիներ են ղեկավարել պատվիրակությունը:
«Բայց մեր մոտեցումը տարբերվում է: Մենք, նշելով պատվիրակության ղեկավարի անունը, մեդալը տալիս ենք պատվիրակությանը: Չէ որ մենք դա տալիս ենք 25-ամյակի կապակցությամբ, և վստահ եմ, որ երբևիցե չի լինի այնպիսի պահ, որ բոլոր պատվիրակությունները ներկայացված լինեն 10 տարի կամ ավել աշխատած ղեկավարներով: Այդ առումով մենք Հաջիևի հետ պայմանավորվեցինք, որ մեդալներ կտանք բոլորին: Եվ հետագայում կազմակերպությունն ունի հնարավորություն առանձին պարգևատրելու երկարատև աշխատանքի համար նրանց, ովքեր հիմա ղեկավար չեն, սակայն երկար տարիներ ղեկավար են եղել: Հայաստանը և ես՝ որպես այս համաժողովի կազմակերպիչ,  ազնիվ ենք և պատրաստ ենք բոլորին պարգևատրել: Իհարկե, նրանք, ովքեր հրաժարվեցին, փաստորեն մերժեցին իրենց պատվիրակություններին ունենալ այդ հաճույքը»,-ասաց Բաբլոյանը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի պատվիրակության ղեկավարի՝ մեդալից հրաժարվելու քայլին՝ Բաբլոյանն ասաց, որ Թուրքիայի պատվիրակության ղեկավարը դեռ հաստատված ղեկավար չէ, և գլխավոր քարտուղարն այդ փաստը հատուկ նշեց, որ ճիշտ գնահատվի նրա հայտարարությունը: «Թուրքիայի կողմից ղեկավարի պաշտոնակատարն էր, դրա համար նա գտավ, որ միայն ղեկավարը կարող է ընդունել մեդալը: Իսկ Ադրբեջանը և Վրաստանը թող իրենք ասեն, թե ինչու հրաժարվեցին: Իրենք գնահատեցին, որ իրենք կարճ են աշխատել և արժանի չեն: Մենք պատրաստ էինք պարգևատրել»,-նշեց նա:
Բաբլոյանը շեշտեց, որ չէր ցանկանա քաղաքականացնել հարցը, քանի որ այս կազմակերպությունը պետք է զբաղվի տնտեսական համագործակցության հարցերով:  Բաբլոյանի կարծիքով՝ որքան քիչ քաղաքականացվեն նման մոտեցումները, այնքան կօգնեն տնտեսական համագործակցության հարցում առաջ գնալու հարցում: «Տարածաշրջանային խնդիրներ ունենք, եթե քաղաքականացնենք այս հարցը, ապա դրանք խիստ խոչընդոտ կարող են հանդիսանալ մեր հիմնական նպատակներին՝ տնտեսական և առևտրային հարաբերությունների առումով»,-ասաց նա:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ Ուկրաինայի պատվիրակության ղեկավարը հրավիրված է եղել միջոցառմանը, սակայն անձնական պատճառներով չի կարողացել ներկայանալ։
Սևծովյան տնտեսական համագործակցությունը տարածաշրջանային կազմակերպություն է՝ ստեղծված Սևծովյան տարածաշրջանի 11 պետությունների կողմից։ Կազմակերպության հիմնական նպատակն է Սևծովյան տարածաշրջանում ապահովել կայունություն, տնտեսական զարգացում, բարգավաճում և խաղաղություն։ Կազմակերպության գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Ստամբուլ քաղաքում: Անդամներն են Հայաստան, Վրաստան, Ուկրաինա, Սերբիա, Ռուսաստան, Ռումինիա, Մոլդովա, Հունաստան, Թուրքիա, Բուլղարիա, Ադրբեջան և Ալբանիա:

Georgia, Turkey and Azerbaijan refuse from PABSEC Honorary Medals: Speaker of Armenia’s Parliament urges not to politicize the issue
Georgia, Turkey and Azerbaijan refuse from PABSEC Honorary Medals: Speaker of Armenia’s
Parliament urges not to politicize the issue
YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. During the plenary session of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation (PABSEC) in Yerevan on November 27 some of the delegates refused from the Assembly’s Honorary Medals, reports Armenpress.
“The constructive position of the parliaments of the structure’s member states opens a broad path for the productive activities of the PABSEC”, PABSEC Secretary General Asaf Hajiyev said during the session.
Thereafter, the awarding ceremony of PABSEC Honorary Medals was scheduled, but the representative of the Georgian delegation announced that the delegation head refuses from the Medal without providing any comment. Head of the Turkish delegation Cemal Ozturk also refused from the Medal. “I think I do not have an honor to receive that Medal”, he said.
PABSEC Secretary General Asaf Hajiyev said the head of the Turkish delegation refuses from the Medal because he hasn’t received a mandate yet. Head of the Azerbaijani delegation Eldar Guliyev also announced that he is working at the structure for just two years and cannot receive such a Medal.
Speaker of the Parliament of Armenia Ara Babloyan received a Medal. Commenting on the aforementioned announcements, Babloyan said he understands their decision. He told reporters that he has discussed with the Secretary General the issue that it is necessary to give Medals to the heads of the delegations who chaired the delegation for many years.
“But our approach is different. By mentioning the name of the head of the delegation we hand over the Medal to the delegation, because we give it on the occasion of the 25th anniversary”, Babloyan said, adding that he agreed with Hajiyev to give the Medals to all. “And later the organization has an opportunity to separately award those for long-lasting work who currently are no longer heads, but chaired the delegation for many years. Armenia and I, as the organizer of this Assembly, are honest and ready to award all. Of course, all those who refused from the Medals, in fact they rejected their delegations to have that pleasure”, Babloyan said.
As for Turkey’s step Babloyan said that the head of the delegation was an acting head, therefore he found out that only the head can accept the Medal. “But as for Azerbaijan and Georgia, let them say why they refused. They stated that they have worked a short period of time and do not deserve a Medal. But we were ready to award”, Ara Babloyan noted.
He said he would not like to politicize this issue as this structure must deal with economic cooperation issues. “We have regional issues, if we politicize this issue, they can undermine our main goals in terms of economic and commercial relations”, he said.
Ara Babloyan informed that the head of the Ukrainian delegation was invited for the session, but couldn’t attend due to personal reasons.