Առողջապահության ֆինանսավորումը հաջորդ տարի էականորեն կաճի. Արսեն Թորոսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության ֆինանսավորումը հաջորդ տարի էականորեն կաճի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ազատություն»  ռադիոկայանի «Ֆեյսբուք»-ի ասուլիսի ժամանակ հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Արսեն Թորոսյանը:
Նրա խոսքով՝ պետական պատվերի շրջանակներում քաղցկեղի բուժման համար տրամադրվող միջոցները ևս  կաճեն: «Մյուս տարվա համար քաղցկեղի բուժմանն ուղղվող գումարները 70 տոկոսով աճելու են»,- ասաց նա:
Նախարարի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ քաղցկեղի ախտորոշման համար Հայաստանում ընդամենը մի սարք  է պակասում: «Մնացած  սարքերի շարքը հասանելի է մեր երկրում: Կարծում եմ, որ առաջիկայում մեր հիվանդները քաղցկեղի ախտորոշման համար չեն գնա այլ երկրներ»,- նկատեց նա՝ հավելելով, որ պետության միջոցները  սուղ են հիմա և չեն բավարարում բոլոր հիվանդների ախտորոշման համար: «Նույնիսկ քաղցկեղ ունեցող  այն մարդկանց ուղղվող միջոցները, որոնց աջակցում ենք, համավճարների տեսքով են, դրանք վերջանալու դեպքում մարդիկ հերթագրվում են, իսկ քաղցկեղի դեպքում ուշացումը կարող է բերել ծանր հետևանքների»,- հավելեց Արսեն Թորոսյանը:

Funding of healthcare system to significantly rise next year – acting minister
YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. Funding of healthcare system will significantly rise next year, ARMENPRESS reports acting Health Minister of Armenia Arsen Torosyan said in a Facebook press conference aired by RFE/RL's Armenian Service.
According to him, state funding for cancer treatment will also rise. “Funding for cancer treatment will rise by 70% next year”, he said.
The acting minister emphasized that only one equipment is missing in Armenia for diagnosing cancer. “All the other equipment are available in Armenia. I think our patients will not have to go abroad for diagnose in the near future”, Torosyan said, adding that the resources of the country are limited and are not enough for diagnosing all of them, emphasizing that any delay of cancer treatment or diagnose can lead to serious consequences.