Փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Լորդ Արա Դարզիին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանն ընդունեց Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Համաշխարհային առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի ղեկավար, հայազգի Լորդ Արա Դարզիին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, հանդիպմանը ներկա էր նաև ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը:
Ողջունելով հյուրին՝ Տիգրան Ավինյանը ասաց, որ ուրախ են Հայաստան Լորդ Դարզիի հերթական այցելության կապակցությամբ և երախտապարտ՝ տարիներ շարունակ երկրին ցուցաբերած աջակցության համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Լորդ Դարզին նշեց, որ զարգացման այս նոր փուլում Հայաստանի առջև լայն հնարավորություններ են բացվում և հենվելով այլ երկրների փորձի վրա՝ հնարավոր է թռիչքային առաջընթաց ապահովվել:
Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ, հաշվի առնելով Լորդ Դարզիի մեծ փորձը առողջապահական համակարգի բարեփոխումների և առողջապահությունում նորագույն տեխնոլոգիաների ու նորարարությունների կիրառման առումով, նա կարող է մեծապես նպաստել կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների օրակարգի իրականացմանը: Ի պատասխան Լորդ Դարզին ասաց, որ պատրաստ է իր ներդրումը ունենալ այս գործընթացում, հավելելով, որ տարբեր երկրների առողջապահական համակարգերի առջև ծառացած մարտահրավերների մեծ մասը միևնույն բնույթն ունեն:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին Կայուն զարգացման նպատակների ազգային նորարարական կենտրոնի գործունեության շրջանակներում համագործակցել առողջապահական բարեփոխումների և հանրային քաղաքականության բարելավման համար իրականացվող վարքագծային ուսումնասիրությունների հարցերով: Այս համատեքստում քննարկվեց նաև Հայաստանի՝ վարքագծային ուսումնասիրությունների ոլորտում տարածաշրջանային առաջնորդ դառնալու հնարավորությունները:

YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. Acting deputy prime minister of Armenia Tigran Avinyan on October 29 received Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London, ethnic Armenian Ara Darzi, Avinyan’s office told Armenpress.
The meeting was also attended by UN Resident Coordinator for Armenia Shombi Sharp.
Welcoming the guest, the acting deputy PM said they are happy over the visit of Lord Darzi to Armenia and grateful for the assistance provided during these years.
In his turn Lord Darzi thanked for the reception and stated that at this new stage of development broad opportunities open for Armenia and it is possible to ensure drastic progress based on the experience of other countries.
Tigran Avinyan said that taking into account Lord Darzi’s great experience in healthcare reforms and use of latest technologies and innovations in the healthcare field, he can greatly contribute to implementing the agenda of reforms initiated by the government. In response Lord Darzi said he is ready to contribute to this process, adding that most of the challenges faced by healthcare systems in different countries are of the same nature.
During the meeting an agreement was reached to cooperate within the frames of the activity of the national innovate center of Sustainable Development Goals.