Տիեզերագնաց Անտոն Շկապլերովը  տիեզերքում ծածանված ՀՀ դրոշը հանձնեց Նիկոլ Փաշինյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արագածոտնի մարզի Ագարակ համայնքում տեղի ունեցած միջոցառման ընթացքում ՌԴ հերոս, տիեզերագնաց Անտոն Շկապլերովը տիեզերքում ծածանած ՀՀ դրոշը հանձնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
«Այս դրոշը տիեզերքում, 400 կմ բարձրության վրա գտնվել է մոտ 200 օր, այն ժամանակ, երբ Հայաստանում տեղի էին ունենում քաղաքական փոփոխություններ: Ես համարում եմ, որ այս դրոշը կդառնա Հայաստանի նոր կյանքի խորհրդանիշ՝ ամենակարևորը՝ կյանքի կայունության, տնտեսության աճի, ձեր բարօրության, խաղաղության և ձեր և Ռուսաստանի հետ բարեկամության խորհրդանիշ»,- նշեց Անտոն Շկապլերովը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` միջոցառման ընթացքում ցուցադրվեց տիեզերագնաց, Ռուսաստանի հերոս Օլեգ Արտեմևի տեսաուղերձը, ով իր խոսքն ուղղեց Հայաստանին: Այդ տիեզերագնացը դեռ նոր է երկիր հասել և իր հետ բերել է Երևան քաղաքի դրոշը: Երևան քաղաքի դրոշը նույնպես պաշտոնապես կհանձնվի վարչապետին:
Հոկտեմբերի 7-ին Ագարակը տոնում է գյուղի վերածննդի 10-ամյակը: Հայաստանի և Երևանի դրոշները տիեզերք ուղարկելու նախաձեռնությունը պատկանում է բարերար Հրաչյա Պողոսյանին: Ագարակի միջնակարգ դպրոցում կբացվի ռոբոտաշինության դասարան, որը կրելու է առաջին տիեզերագնաց, ԽՍՀՄ հերոս Յուրի Գագարինի անունը: Դասարանում բացվի նաև Յու.Գագարինի կիսանդրին:

В ходе мероприятий в селе Агарак летчик-испытатель, космонавт, Герой России Антон Шкаплеров передал Николу Пашиняну флаг Армении, который развевался в космосе.
«Этот триколор был в космосе, на высоте 400 км, около 200 дней — как раз в то время, когда в Армении происходили политические перемены. Я считаю, что этот флаг станет символом новой жизни Армении, главное – символом стабильной жизни, роста экономики, вашего благополучия, мира и дружбы с Россией», - сказал Шкаплеров.
Как передает Арменпресс, на празднике было показано видеообращение к Армении космонавта, Героя России Олега Артемьева, который только дошел до Земли и принес с собой флаг Еревана. Этот флаг также будет передан премьеру.
В мероприятиях 7 октября в рамках 10-летия возрождения села участвует и летчик-испытатель, космонавт, Герой России Антон Шкаплеров, прибывший по приглашению петербургского благотворителя Рачья Погосяна. В ходе празднеств он торжественно передаст Пашиняну флаги. Идея отправки флагов Армении и Еревана принадлежит Рачья Погосяну.
В рамках празднования 2800-летия Еревана и 100-летия Первой Республики Армения усилиями благотворителя Рачья Погосяна в селе Агарак, на территории церкви Святой Богородицы состоится освящение мозаичного полотна, посвященного святым мученикам Геноцида армян, открытие новой площади «Арарат-73». В агаракской средней школе откроется класс робототехники имени первого космонавта Земли Юрия Гагарина, бюст которого будет установлен в классе.