Տիեզերագնաց Անտոն Շկապլերովը  տիեզերքում ծածանված ՀՀ դրոշը հանձնեց Նիկոլ Փաշինյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արագածոտնի մարզի Ագարակ համայնքում տեղի ունեցած միջոցառման ընթացքում ՌԴ հերոս, տիեզերագնաց Անտոն Շկապլերովը տիեզերքում ծածանած ՀՀ դրոշը հանձնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
«Այս դրոշը տիեզերքում, 400 կմ բարձրության վրա գտնվել է մոտ 200 օր, այն ժամանակ, երբ Հայաստանում տեղի էին ունենում քաղաքական փոփոխություններ: Ես համարում եմ, որ այս դրոշը կդառնա Հայաստանի նոր կյանքի խորհրդանիշ՝ ամենակարևորը՝ կյանքի կայունության, տնտեսության աճի, ձեր բարօրության, խաղաղության և ձեր և Ռուսաստանի հետ բարեկամության խորհրդանիշ»,- նշեց Անտոն Շկապլերովը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` միջոցառման ընթացքում ցուցադրվեց տիեզերագնաց, Ռուսաստանի հերոս Օլեգ Արտեմևի տեսաուղերձը, ով իր խոսքն ուղղեց Հայաստանին: Այդ տիեզերագնացը դեռ նոր է երկիր հասել և իր հետ բերել է Երևան քաղաքի դրոշը: Երևան քաղաքի դրոշը նույնպես պաշտոնապես կհանձնվի վարչապետին:
Հոկտեմբերի 7-ին Ագարակը տոնում է գյուղի վերածննդի 10-ամյակը: Հայաստանի և Երևանի դրոշները տիեզերք ուղարկելու նախաձեռնությունը պատկանում է բարերար Հրաչյա Պողոսյանին: Ագարակի միջնակարգ դպրոցում կբացվի ռոբոտաշինության դասարան, որը կրելու է առաջին տիեզերագնաց, ԽՍՀՄ հերոս Յուրի Գագարինի անունը: Դասարանում բացվի նաև Յու.Գագարինի կիսանդրին:

Russian astronaut delivers Armenian flag from space to PM Nikol Pashinyan
YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. Russian astronaut Anton Shkaplerov ceremonially handed over an Armenian flag, which spent nearly 200 days in space, to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan during an event that took place in Agarak, a village in Aragatsotn province.
“This flag was in space for nearly 200 days in an altitude of 400 kilometers, at the time when political changes were happening in Armenia. I consider that this flag will become the symbol of Armenia’s new life, most importantly a symbol of stable life, economic growth, great welfare, peace and friendship between you and Russia,” Shkaplerov said.
Russian astronaut Oleg Artemyev’s video message was screened at the event. Artemyev only recently landed on Earth from a spaceflight and has brought the flag of Yerevan with him. This flag will too be ceremonially transferred to the Armenian PM.