Վրաստանի նախագահը պատմել է՝ ինչու հրաժարվեց երկրորդ ժամկետի համար պայքարելուց
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին հայտարարել Է, թե չի ցանկանում պետության ղեկավար լինել խիստ սահմանափակ լիազորություններով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Ընտրություններից հետո ուժի մեջ են մտնելու Սահմանադրության ուղղումները, որոնց համաձայն, Էականորեն կրճատվելու են Վրաստանի նոր նախագահի լիազորությունները: Թեպետեւ նախագահը կմնա պետության ղեկավարը եւ գլխավոր հրամանատարը, նրան հարկ կլինի բոլոր որոշումները համաձայնեցնել կառավարության հետ: Ընդսմին նախագահը կպահպանի կալանավորների համաներման, խորհրդարանի կողմից ընդունված օրինագօերի նկատմամբ վետոյի կիրառման եւ հանրաքվեների նշանակման իրավունքը:
«Ինչ վերաբերում Է այն հարցին, թե ինչու ես թեկնածու չդարձա… Ես՝ որպես սահմանափակ լիազորություններով աշխատող մարդ, արդյունավետ չհամարեցի վերադառնալ այնտեղ, որտեղ իմ լիազորություններն Էլ ավելի Էին կրճատվելու»,-ասել Է Մարգվելաշվիլին TV Pirveli հեռուստաալիքի եթերում:
Նա նաեւ հաստատել Է լուրերն այն մասին, որ ինքը միտումնավոր Էր ձգձգում իր որոշման հրապարակումը, որպեսզի կառավարող կուսակցությունը չառաջադրի նախագահի իր թեկնածուին: Մարգվելաշվիլին համապատասխան հայտարարությունն արել Է օգոստոսի 31-ին, այսինքն՝ ընտրություններին մասնակցելու հայտերի ներկայացման ժամկետի լրանալուց մեկ շաբաթ առաջ:
«Իմ նպատակն այն Էր, որ «Վրացական երազանքը» չառաջադրեր իր թեկնածուին: Երկրի համար լավ Է, որ իշխող կուսակցությունը թեկնածու չառաջադրեց, քանի որ նման իրավիճակում մնում Է այն կրիտիկական կետին չհասնելու հնարավորությունը, երբ բոլորը, սկսած նախագահից` վերջացրած շրջանային վարչակազմի աշխատողներով, նույն կուսակցության անդամներն են: Դա կարեւոր Էր, եւ ես դրան հասա»,-ասել Է Մարգվելաշվիլին:

Президент Грузии рассказал, почему отказался от борьбы за второй срок
Президент Грузии Георгий Маргвелашвили заявил, что не хочет быть главой государства с очень ограниченными полномочиями, передает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
После выборов вступят в силу поправки в Конституцию, согласно которым существенно будут сокращены полномочия нового президента Грузии. Президент хоть и останется главой государства и главнокомандующим, все решения ему придется согласовывать с правительством. При этом президент сохранит за собой право на помилование заключенных, использование вето на принятые парламентом законопроекты и назначение референдумов.
"Что касается вопроса, почему я не стал кандидатом... Я, как человек, который работал с ограниченными полномочиями, не посчитал эффективным возвращение туда, где мои полномочия были бы еще более ограничены", - сказал Маргвелашвили в программе "Реакция" на телеканале TV Pirveli.
Он также подтвердил слухи о том, что он специально тянул с оглашением решения, чтобы правящая партия не выставила своего кандидата в президенты. Он сделал заявление 31 августа, то есть за неделю до истечения срока подачи заявок на участие в выборах.
"Моей целью было то, чтобы "Грузинская мечта" не выставляла своего кандидата. Для страны хорошо, что правящая партия не выставила кандидата, так как в такой ситуации остается шанс не дойти до критической точки, когда все, начиная от президента, заканчивая последним работником районной администрации, являются членами одной партии. Это было важно, и я этого добился. Добился при помощи вашего эфира, встреч, других телевидений и тем, что я год говорил об этом", - сказал Маргвелашвили.