ՀԱՊԿ-ին և ԵԱՏՄ-ին Ադրբեջանի անդամակցության հարց դիտարկելու դեպքում Հայաստանը կօգտագործի վետոյի իր իրավունքը. ՀՀ ԱԳՆ
ՀԱՊԿ-ին և ԵԱՏՄ-ին Ադրբեջանի անդամակցության հարց դիտարկելու դեպքում
Հայաստանը կօգտագործի վետոյի իր իրավունքը. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը և Եվրասիական տնտեսական միությանն Ադրբեջանի անդամակցության հարցը դիտարկելու դեպքում Հայաստանը կօգտագործի վետոյի իր իրավունքը: Օգոստոսի 28-ին կայացած ճեպազրույցի ընթացքում այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակի ժամանակավոր պաշտոնակատար Աննա Նաղդալյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, թե տարբեր շրջանակներում խոսակցություններ են շրջանառվում ՀԱՊԿ-ին և ԵԱՏՄ-ին Ադրբեջանի հնարավոր անդամակցության մասին:
«Վերլուծական շրջանակներում այդպիսի քննարկումներ իսկապես տեղի ունենում, բայց այդ շրջանակներում քննարկումները իրականացվում են ենթադրյալ տեղեկատվության հիման վրա: Ես բարձրաձայնեմ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական դիրքորոշումը: Եթե նման հարց դիտարկվի, Հայաստանը կօգտագործի վետոյի իր իրավունքը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց նա:
Նաղդալյանը հստակեցրեց, որ ՀԱՊԿ-ում և ԵԱՏՄ-ում որոշումները կայացվում են կոնսենսուսի հիման վրա: «Մենք այս առումով մեր դիրքորոշումը հայտնել ենք, և այդ դիրքորոշումը երկակի մեկնաբանությունների տեղիք չի տալիս: այդ դիրքորոշումը հստակ բարձրաձայնվել է արտգործնախարար Մնացականյանի կողմից»,- եզրափակեց Աննա Նաղդալյանը:

Armenia will use its veto right if issue of Azerbaijan’s membership to CSTO and EAEU is considered - MFA
Armenia will use its veto right if issue of Azerbaijan’s membership to CSTO and EAEU is
considered - MFA
YEREVAN, AUGUST 28, ARMENPRESS. In case of considering the issue of Azerbaijan’s membership to the Collective Security Treaty Organization (CSTO) and the Eurasian Economic Union (EAEU), Armenia will use its right to veto, Armenian foreign ministry’s acting spokesperson Anna Naghdalyan said during today’s press briefing, commenting on rumors about Azerbaijan’s possible membership to the CSTO and EAEU, reports Armenpress.
“Such discussions really are taking place within analytical circles, but these discussions in such circles are being held based on alleged information. I will express the official position of Armenia’s foreign ministry. If such issue is considered, Armenia will use its right to veto”, she said.
The acting spokesperson clarified that the decisions in the CSTO and EAEU are being made based on consensus. “We have expressed our stance on this matter, and that stance doesn’t give rise to double comments. That stance has been clearly raised by foreign minister Zohrab Mnatsakanyan”, she said.