Նախաքննության շահերից ելնելով՝ ՀՔԾ-ն որևէ տեղեկություն չի կարող տրամադրել Հովիկ Աբրահամյանին հարցաքննության հրավիրելու մասին
Նախաքննության շահերից ելնելով՝ ՀՔԾ-ն որևէ տեղեկություն չի կարող տրամադրել
Հովիկ Աբրահամյանին հարցաքննության հրավիրելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանյան որոշ լրատվամիջոցներ, հղում անելով սեփական աղբյուրներին, հայտնում են, որ Հատուկ քննչական ծառայությունը ծանուցում է ուղարկել ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին՝ Մարտի 1-ի գործով հարցաքննելու համար:
ՀՔԾ լրատվական ծառայությունից «Արմենպրես»-ին հայտնեցին, որ նախաքննության շահերից ելնելով՝  որևէ տեղեկություն այդ մասով չեն կարող տրամադրել:
«Անհրաժեշտության դեպքում լրացուցիչ տեղեկատվություն կտրվի»,- ասացին ՀՔԾ լրատվական ծառայությունից:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթում գտնվող, 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ստացվել, որ ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին փաստացի պատկանող, Ամբիկ Գևորգյանի անվամբ ձևակերպված` ՀՀ Արարատի մարզի Մխչյանի նախկին մեխանիկա-վերանորոգման գործարանում ապօրինի պահվում էր մեծ քանակությամբ զենք և ռազմամթերք:
Ստացված տվյալների հիման վրա 2018թ. օգոստոսի 6-ին և 7-ին ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների և ՀՔԾ քննիչների կողմից նշված վայրում իրականացված խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել էր ապօրինի պահվող զենք և ռազմամթերք, այդ թվում` 3 հատ ձեռքի գնդացիր, 7 հատ ԱԿ-74 տեսակի ինքնաձիգ, 2 հատ ՍՎԴ տեսակի դիպուկահար հրացան, 3 հատ տարբեր տեսակի հրացաններ, 2 հատ ատրճանակ և ռազմամթերք հանդիսացող տարբեր տրամաչափի մեծ քանակությամբ փամփուշտներ:
Ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք ձեռք բերելու և պահելու կասկածանքով ձերբակալվել են Ամբիկ Գևորգյանն ու Հովիկ Աբրահամյանի եղբայրը` Հենրիկ Աբրահամյանը:

SIS cannot provide any information about inviting ex-PM for questioning over March 1 case considering the interests of preliminary investigation
SIS cannot provide any information about inviting ex-PM for questioning over March 1 case
considering the interests of preliminary investigation
YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. Some Armenian media outlets, citing their own sources, report that the Special Investigation Service has sent a notification to former Prime Minister Hovik Abrahamyan to be questioned over the 2008 March 1 case.
The Special Investigation Service told Armenpress that based on the interests of the preliminary investigation, they cannot provide any information about this.
“Additional information will be provided in case of necessity”, the SIS said.
On the sidelines of the criminal case launched by the Special Investigation Service of Armenia over the March 1-2 incidents of 2008, the National Security Service of Armenia received information that large amount of weapons and ammunitions are kept at a factory de-facto owned by Armenia’s former Prime Minister Hovik Abrahamyan, registered in the name of Ambik Gevorgyan. On August 6 and 7 the NSS officers accompanied by investigators of the Special Investigation Service conducted searches in the mentioned factory and found large amount of weapons of ammunitions, including 7 AK-74 assault rifles, 2 SVD sniper rifle, and other weapons. Ambik Gevorgyan and Hovik Abrahamyan’s brother Henrik Abrahamyan are arrested for obtaining and keeping illegal weapons.