Բրյուսելում մեր հանդիպումը հիանալի առիթ դարձավ շարունակելու քաղաքական երկխոսության բարի ավանդույթը. Փաշինյանը՝ Մակրոնին
Բրյուսելում մեր հանդիպումը հիանալի առիթ դարձավ շարունակելու քաղաքական
երկխոսության բարի ավանդույթը. Փաշինյանը՝ Մակրոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի Ազգային տոնի առթիվ  շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին:
Ջերմորեն շնորհավորում և լավագույն մաղթանքներ եմ հղում Ձեզ և Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի կապակցու­թյամբ:
Ուրախ եմ, որ Բրյուսելում մեր հանդիպումը հիանալի առիթ դարձավ ծանոթանալու և շարունակելու մեր երկրների միջև ձևավորված բարձր մակարդակի քաղա­քա­կան երկխոսության բարի ավանդույթը, ինչպես նաև վերահաստատելու Հայաստանի և Ֆրանսիայի՝ պատմական հարուստ հենք ունեցող առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը մեր համատեղ հանձնառությունը:
Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի երկարամյա ջանքերը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամար­տության՝ բացառապես խաղաղ, բանակցային ճանապարհով կարգավորման գործըն­թացին:
Կարևորում ենք նաև Ֆրանսիայի աջակցությունն անկախությունից ի վեր Հայաստանում ժողովրդավարական և իրավական պետություն կառուցելու գործին, ինչպես նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության խորացմանը՝ ներառյալ Համապարփակ և ընդլայն­ված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում:
Հավատացած եմ, որ հոկտեմբերին նախատեսվող Ձեր պետական այցը Հայաստան կարևոր հանգրվան կդառնա մեր երկրների միջպետական հարաբերություն­նե­րում՝ որակական նոր մակարդակ հաղորդելով նաև երկկողմ տնտեսական կապե­րին։
Անշուշտ, հայ-ֆրանսիական օրակարգին սերտորեն առնչվող մեկ այլ նշանակալի իրադարձություն է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի հյուրընկալումը մեր երկրում, որի ամենաբարձր մակարդակով անցկացումը մեզ համար առաջնահերթություն է։
Վերստին շնորհավորելով Ֆրանսիայի Ազգային տոնի առթիվ՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն, շարունակական առաջընթաց և բարօրություն»:

Наша встреча в Брюсселе стала хорошей возможностью продолжить добрые традиции политического диалога: Пашинян Макрону
Наша встреча в Брюсселе стала хорошей возможностью продолжить добрые традиции
политического диалога: Пашинян Макрону
Премьер-министр Армении Никол Пашинян по случаю Национального праздника направил поздравительное послание президенту Франции Эммануэлю Макрону.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата премьер-министра Армении, в послании, в частности, говорится:
Уважаемый г-н Президент,
Сердечно поздравляю Вас и выражаю наилучшие пожелания Вам и дружественному народу Франции по случаю Национального праздника Французской Республики.
Я рад, что наша встреча в Брюсселе стала хорошей возможностью познакомиться и продолжить добрые традиции политического диалога на высоком уровне между нашими странами, а также подтвердить нашу совместную приверженность дальнейшему укреплению зиждущихся на богатой исторической основе особых отношений между Арменией и Францией.
Армения высоко ценит многолетние усилия Франции как сопредседателя Минской группы ОБСЕ по исключительно мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта путем переговоров.
Мы также придаем важность поддержке со стороны Франции с момента обретения независимости Армении по созданию демократического и правового государства, а также углублению сотрудничества Армения-ЕС, в том числе в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Я убежден, что предстоящий в октябре Ваш государственный визит в Армению станет важной вехой в межгосударственных отношениях наших стран, придав качественно новый уровень двусторонним экономическим связям.
Разумеется, еще одним важным событием, тесно связанным с армяно-французской повесткой, является проведение в нашей стране 17-го саммита Международной организации Франкофонии, и его проведение на самом высоком уровне является для нас приоритетом.
Еще раз поздравляя Вас с Национальным праздником Франции, я желаю Вам крепкого здоровья и успехов, а дружественному народу Франции - мира, прогресса и процветания”.