Բրյուսելում մեր հանդիպումը հիանալի առիթ դարձավ շարունակելու քաղաքական երկխոսության բարի ավանդույթը. Փաշինյանը՝ Մակրոնին
Բրյուսելում մեր հանդիպումը հիանալի առիթ դարձավ շարունակելու քաղաքական
երկխոսության բարի ավանդույթը. Փաշինյանը՝ Մակրոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի Ազգային տոնի առթիվ  շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին:
Ջերմորեն շնորհավորում և լավագույն մաղթանքներ եմ հղում Ձեզ և Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի կապակցու­թյամբ:
Ուրախ եմ, որ Բրյուսելում մեր հանդիպումը հիանալի առիթ դարձավ ծանոթանալու և շարունակելու մեր երկրների միջև ձևավորված բարձր մակարդակի քաղա­քա­կան երկխոսության բարի ավանդույթը, ինչպես նաև վերահաստատելու Հայաստանի և Ֆրանսիայի՝ պատմական հարուստ հենք ունեցող առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը մեր համատեղ հանձնառությունը:
Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի երկարամյա ջանքերը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամար­տության՝ բացառապես խաղաղ, բանակցային ճանապարհով կարգավորման գործըն­թացին:
Կարևորում ենք նաև Ֆրանսիայի աջակցությունն անկախությունից ի վեր Հայաստանում ժողովրդավարական և իրավական պետություն կառուցելու գործին, ինչպես նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության խորացմանը՝ ներառյալ Համապարփակ և ընդլայն­ված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում:
Հավատացած եմ, որ հոկտեմբերին նախատեսվող Ձեր պետական այցը Հայաստան կարևոր հանգրվան կդառնա մեր երկրների միջպետական հարաբերություն­նե­րում՝ որակական նոր մակարդակ հաղորդելով նաև երկկողմ տնտեսական կապե­րին։
Անշուշտ, հայ-ֆրանսիական օրակարգին սերտորեն առնչվող մեկ այլ նշանակալի իրադարձություն է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի հյուրընկալումը մեր երկրում, որի ամենաբարձր մակարդակով անցկացումը մեզ համար առաջնահերթություն է։
Վերստին շնորհավորելով Ֆրանսիայի Ազգային տոնի առթիվ՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն, շարունակական առաջընթաց և բարօրություն»:

‘Our meeting in Brussels became great opportunity to continue good tradition of political dialogue’ – Armenia’s PM to France’s Macron
‘Our meeting in Brussels became great opportunity to continue good tradition of political
dialogue’ – Armenia’s PM to France’s Macron
YEREVAN, JULY 13, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan sent a congratulatory letter to President of France Emmanuel Macron on the National Day of France, the PM’s Office told Armenpress.
I warmly congratulate you and address my best wishes to you and the good people of France on the National Day of the French Republic.
I am happy that our meeting in Brussels became a great opportunity to get acquainted with each other and continue the good tradition of high level political dialogue formed between our countries, as well as to reaffirm our joint commitment to further strengthen the unique relations between Armenia and France that have a historically rich base.
Armenia highly appreciates the long-term efforts of France, as an OSCE Minsk Group Co-Chair country, aimed at settling the Nagorno Karabakh conflict exclusively through peaceful, negotiated means.
We also attach importance to the assistance of France provided to the process of building democratic and legal state in Armenia since independence, as well as the deepening of the Armenia-EU partnership, including within the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
I believe that your upcoming visit to Armenia in October will play an important role in the bilateral inter-state relations by providing a qualitatively new level to the bilateral economic ties.
Of course, hosting the 17th summit of the International Organization of La Francophonie in our country is another significant event closely linked to the Armenian-French agenda, and holding it at the highest level is a priority for us.
Once again congratulating on the National Day of France, I wish you good health and success, and peace, constant progress and welfare to the good people of France”.