Մեծ է ցանկությունս գալ ու սեփական աչքերով տեսնել նոր Հայաստանը. Ազնավուրի ուղերձը Փաշինյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային հերոս, աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը շնորհավորական ուղերձ է հղել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին` ծննդյան կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքից, շնորհավորական ուղերձում ասվում է.
«Թանկագին պարոն Վարչապետ,
Ձեր ծննդյան տարեդարձի առիթով հղում եմ Ձեզ լավագույն բարեմաղթանքներս, ինչպես նաև անկեղծ շնորհավորանքներս՝ վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ։
Վստահ եմ, որ Դուք հաջողությամբ կիրականացնեք Ձեր առաքելությունը՝ ի պաշտպանություն առաջին հերթին մեր ժողովրդի շահերի։
Ինչպես գիտեք, ես խոր հուզմունքով էի հետևում Հայաստանում ծավալվող իրադարձություններին և մեծ հպարտություն եմ ապրում իմ ժողովրդի ու նրա դրսևորած վարքագծի համար։
1988թ. երկրաշարժի և Հայաստանի Հանրապետության անկախացման ժամանակահատվածից ի վեր՝ ես ամեն ինչ արել եմ իմ հայրենիքին օգնելու համար։ Չնայած առճակատմանն ու բոլոր մակարդակներում հանդիպած դժվարություններին, բարեբախտաբար երկրի վիճակը բարելավվել է։ Այսօր նոր հույսի շունչ կա Հայաստանում՝ շնորհիվ Ձեր ու Ձեզ աջակցած հայ ժողովրդի ջանքերի։
Սրտանց ցանկանում եմ, որ Հայաստանի երիտասարդությունը կարողանա երբևէ օգտվել նույն այն հնարավորություններից, որոնցից ինքս եմ օգտվել ժամանակին, կարողանա դրսևորել իր ողջ ներուժը և իր երազանքներն իրականություն դարձնել Հայաստանում։
Հենց այս մղումով է, որ ես ներգրավվել եմ մշակութային կենտրոն ստեղծելու մի ծրագրի մեջ, որը, հուսով եմ, մեր ազգի հետագա առաջընթացի մեջ զգալի դերակատարում կունենա։ Ես կխնդրեմ Ազնավուր հիմնադրամի մեր թիմին՝ Ձեզ ներկայացնել այդ ծրագիրը։
Մեծ է ցանկությունս, հենց որ առողջությունը թույլ տա, գալ ու սեփական աչքերով տեսնել նոր Հայաստանն ու հանդիպել այն կենսունակ ուժերին, որոնք ձևավորելու են մեր ազգի գալիքը։

‘I have a great desire to come and see new Armenia with my own eyes’ – Charles Aznavour’s congratulatory letter to PM Pashinyan
‘I have a great desire to come and see new Armenia with my own eyes’ – Charles Aznavour’s
congratulatory letter to PM Pashinyan
YEREVAN, JUNE 2, ARMENPRESS. World-renowned French-Armenian singer, national hero of Armenia, Charles Aznavour on June 1 sent a congratulatory letter to Prime Minister Nikol Pashinyan on birthday, the PM’s Office told Armenpress.
I cordially address my best wishes on your birthday, as well as my sincere congratulations on your election as Prime Minister.
I am confident that you will successfully carry out your mission first of all in support of the interests of our people.
As you know, I was deeply excited about the recent events in Armenia and I am proud of my people and the behavior demonstrated by them.
Since the 1988 earthquake and the independence of the Republic of Armenia I have done everything to assist my homeland. Despite the confrontation and difficulties at all levels, fortunately the country’s situation has improved. Today there is a breath of new hope in Armenia thanks to your efforts and that of the Armenian people who supported you.
I wish the Armenian youth to be able to use the same opportunities I have used once, to be able to demonstrate their entire potential and make their dreams come true in Armenia.
With this motivation I have been involved in a program to create a cultural center, which, I hope, will play a major role in the further progress of our people. I would ask our team of the Aznavour Foundation to present you that program.
I have a great desire, when my health allows, to come and see with my own eyes the new Armenia and meet with the vibrant forces who are going to form the future of our people.