Ապրիլի 24-ը ողբերգական օր է ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև համայն մարդկության համար. Աբխազիայի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այսօր մենք այստեղ ենք՝ արցախցիների հետ հիշելու և հարգանքի տուրք մատուցելու Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասել  է  աշխատանքային   այցով  Արցախում  գտնվող  Աբխազիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դաուր Կովեինը:
Նա նշել  է, որ ապրիլի   24-ը  ողբերգական  օր  է  ոչ  միայն  հայ  ժողովրդի համար, այլև  համայն մարդկության համար:
«Օրվա  կապակցությամբ ցանկանում  եմ   հայ  ժողովրդին կրկին   մաղթել  համբերություն: Թող  որ  էլ  երբեք    նման  ողբերգական  դեպքեր  չարձանագրվեն    հայ  ժողովրդի  պատմության  մեջ»,-նշել  է  Դ. Կովեինը:
Աբխազիայի ԱԳ նախարարն անդրադարձել է նաև Արցախյան շարժման 30-ամյակին՝ նշելով, որ քանի որ տարին հոբելյանական է արցախցիների համար ցանկանում է իր շնորհավորանքի խոսքը փոխանցել:
«Յուրաքանչյուր ազգ ունի ինքնորոշման իրավունք և այս առումով Արցախի ժողովուրդն իրացրել է այդ իրավունքը:Այս առիթով ես իմ շնորհավորանքի և բարեմաղթանքի խոսքն եմ փոխանցում արցախահայությանը: Աբխազիայի ժողովուրդը ևս հանուն անկախության իր պայքարի ճանապարհ է անցել, և շատ ուրախ եմ, որ միասին կերտում ենք մեր ազատ և ինքնիշխան ապագան»,- ասել է Աբխազիայի ԱԳ նախարարը:

April 24 a tragic day both for Armenian people and entire humanity – Abkhaz FM
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS/ARTSAKHPRESS. Today we are here together with the people of Artsakh to remember and pay tribute to the memory of the innocent victims of the Armenian Genocide, Daur Kove, minister of foreign affairs of the Republic of Abkhazia, said while being in Artsakh on a working visit.
The minister said April 24 is a tragic day not only for the Armenian people, but also the entire humanity.
“On the occasion of this day I want to again wish patience to the Armenian people. Let similar tragic events never happen in the history of the Armenian people”, he said.
The Abkhaz FM also touched upon the 30th anniversary of the Artsakh movement, stating: “Each nation has a right to self-determination, and in this sense the people of Artsakh have exercised that right. On this occasion I convey my congratulations and wishes to the Artsakh-Armenians. The people of Abkhazia have also passed the path of their fight for independence, and I am very happy that we are only building our free and sovereign future”, the minister said.