50 հազարից ավելի սիրիացիներ են վերադարձել զինյալներից ազատագրված Արեւելյան Ղութա
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 50 հազարից ավելի բնակիչներ են վերադարձել զինյալներից ազատագրված Արեւելյան Ղութայի շրջաններ: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը, հայտնել են ՌԴ Պաշտպանության նախարարությունում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ընդամենը գործողության ակտիվ փուլի սկսվելուց ի վեր իրենց տներ են վերադարձել 50 հազար 375 խաղաղ բնակիչներ»,- ասել Է Սիրիայի հակամարտող կողմերի հաշտեցման ռուսական կենտրոնի ղեկավար գեներալ-մայոր Յուրի Եվտուշենկոն:
Նախօրյակին նա հայտնել Էր, որ հումանիտար դադարների գործողության ողջ ժամանակաշրջանում Արեւելյան Ղութան լքել Էին 157 հազար բնակիչներ:
Դումա քաղաքը մնում Է Արեւելյան Ղութայի միակ շրջանը, որտեղ գործում են զինյալները: Ռուս եւ սիրիացի զինվորականները, արդեն վեցերորդ օրն Է՝ նրանց Դումայից դեպի Հալեպի նաահանգի հյուսիս տեղափոխման գործողություն են իրականացնում:

В освобожденную от боевиков Восточную Гуту вернулись 50 тысяч сирийцев
Более 50 тысяч жителей вернулись в освобожденные от боевиков районы Восточной Гуты. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в Минобороны РФ.
"Всего с начала активной фазы операции в свои дома вернулись 50 тыс. 375 мирных жителей", - сказал начальник российского центра по примирению враждующих сторон в Сирии генерал-майор Юрий Евтушенко.
Накануне он сообщил, что Восточную Гуту за всё время действия гуманитарных пауз покинули более 157 тыс. жителей.
Город Дума остается единственным районом Восточной Гуты, где действуют боевики. Российские и сирийские военные шестой день проводят операцию по их вывозу из Думы на север провинции Алеппо.