ԵԱԶԲ-ն քննարկում Է ներքին հաշվարկները մասնակից երկրների արժույթներով կատարելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) քննարկում Է ներքին հաշվարկները զարգացման ինստիտուտի մասնակից երկրների արժույթների օգնությամբ կատարելու հնարավորությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում պատմել Է ԵԱԶԲ-ի ղեկավար Անդրեյ Բելյանիկովը:
«Ցանկանում ենք ասել, որ ազգային արժույթների ռեժիմով աշխատելու մեծ պահանջարկ կա, բոլորը չԷ, որ ցանկանում են ստանձնել արժութային ռիսկեր, լինեն դրանք դոլարներ, թե եվրոներ: Մենք կցանկանայինք աշխատել ռուբլիներով, թենգեներով, դրամներով, սոմոնիներով, բելառուսական ռուբլիներով, դա ժամանակի պահանջն Է:
Դա լավ Է, քանի որ ստացվում Է բացառիկ իրադրություն, երբ կարելի կլիներ ռուբլու մասին խոսել որպես միակ հաշվարկային միավորի մասին, ինչը թույլ կտար խույս տալ նաեւ այն ռիսկերից, որոնք կապված Է պատժամիջոցների հետ: Ուստի մենք այժմ պատրաստվում են այն բանին, որ բանկի ներսում հաշվարկները կատարենք աշխարհի տարբեր արժույթների օգնությամբ, ցանկանում ենք ակտիվորեն համագործակցել չինական ֆինանսական ինստիտուտների հետ»,-հայտնել Է Բելյանիկովը: Եվրասիական զարգացման բանկը միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն Է, որը Ռուսաստանի եւ Ղազախստանի կողմից հիմնադրվել Է 2006 թվականին:
ԵԱԶԲ կանոնադրային կապիտալը կազմում Է 7 մլրդ դոլար: Բանկի մասնակից պետություններն են՝ Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը եւ Տաջիկստանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ЕАБР рассматривает возможность проведения внутренних расчетов валютами стран- участниц
Евразийский банк развития рассматривает возможность проведения внутренних расчетов с помощью валют стран-участниц института развития. Как передает Арменпресс, об этом в интервью ТАСС рассказал глава ЕАБР Андрей Бельянинов.
"Хочется сказать о том, что сейчас большая потребность в работе режима национальных валют, не все хотят брать на себя валютные риски, как то доллары, евро. Мы хотели бы работать в рублях, тенге, в драмах, сомони, белорусских рублях, это веяние времени. Это хорошо, потому что получается достаточно уникальная ситуация, когда можно было бы говорить о рубле как о единственной расчетной единице, которая позволила бы уйти, в том числе, от рисков, связанных с санкциями. Поэтому мы сейчас готовимся к тому, чтобы проводить расчеты внутри банка с помощью различных мировых валют, хотим активно сотрудничать с китайскими финансовыми институтами", - сообщил Бельянинов.
Евразийский банк развития является международной финансовой организацией, учрежденной Россией и Казахстаном в январе 2006 года. Уставный капитал ЕАБР составляет $7 млрд. Государствами - участниками банка являются Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Россия и Таджикистан.