Առնվազն 17 մարդ Է զոհվել Ֆլորիդայի դպրոցում տեղի ունեցած հրաձգության հետեւանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Ֆլորիդայի նահանգի Փարքլենդ քաղաքի Marjory Stoneman Douglas դպրոցում հրաձգության զոհ Է դարձել 17 մարդ: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այտնել Է Բրոուդերի շրջանի շերիֆ Սքոթ Իսրայելը:
Փոմփանո Բիչի հոսպիտալի ներկայացուցիչ Էվան Բոուարի խոսքով՝ տեղի երեք հոսպիտալներ Է տեղափոխվել 17 մարդ, այդ թվում՝ նաեւ հրաձիգ Նիկոլաս Քրուզը: Երկու վիրավորներ մահացել են վիրահատական սեղաններին, երեքը գտնվում են ծանր վիճակում, իսկ հրաձիգին հոսպիտալից պահակախմբի հսկողությամբ տարել են շերիֆի գրասենյակ, որտեղ նրան լուսանկարել են, վերցրել մատնահետքերը եւ սկսել հարցաքննել: Դպրոցի շենքում կրակոցները լսվել են պարապմունքների ավարտից քիչ առաջ՝ 14:30-ին (Երեւանի ժամանակով 23:30-ին), հաղորդել Է CNN հեռուստաընկերությունը: Դրանից քիչ առաջ դպրոցում միացվել Է հրդեհային տագնապի ազդանշանը: Բացառված չԷ, որ դա արել Է Քրուզն ինքը՝ խուճապ առաջացնելու համար:
Աշակերտների մեծ մասը փակվել Է դասարաններում: Մինչդեռ 30 փամփուշտանոց պահեստատուփով կիսաավտոմատ հրացանով զինված Քրուզը գնդակահարել Է բոլորին, ովքեր հայտնվել են իր ճանապարհին: Ինչպես լրագրողներին հայտնել Է շերիֆը, «12 մարդ սպանվել Է դպրոցում, երկուսը՝ դպրոցի շենքի մոտ, մեկը՝ փողոցում եւ երկուսն Էլ մահացել են հոսպիտալում»:
«Զոհվածների թվում են ինչպես աշակերտներ, այնպես Էլ չափահասներ»,- նշել Է շերիֆը: Կրակողը, շերիֆի խոսքով՝ավելի վաղ սովորել Է այդ դպրոցում եւ հեռացվել Է կարգապահությունը խախտելու համար: Ոստիկանները նրան բռնել են ողբերգության վայրից մոտավորապես մեկուկես կիլոմետր հեռավորության վրա: Հրաձիգի այդ քայլի դրդապատճառների մասին առայժմ տեղեկություններ չկան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

При стрельбе в школе во Флориде погибли 17 человек
Жертвами стрельбы в школе Marjory Stoneman Douglas в городе Паркленд (штат Флорида) стали 17 человек. Как передает Арменпресс, об этом сообщил шериф округа Броудер Скотт Исраэль.
По словам представителя госпиталя в Помпано-Бич Эвана Боуара, в три местных госпиталя были доставлены 17 человек, в том числе и стрелок Николас Круз. Двое раненых умерли на операционных столах, трое находятся в тяжелом состоянии, а открывший огонь под конвоем был доставлен из госпиталя в офис шерифа, где его сфотографировали, сняли отпечатки пальцев и начали допрашивать.
Выстрелы в здании школы раздались незадолго до окончания занятий, в 14:30 (22:30 мск), сообщила телекомпания CNN. Незадолго до этого в здании был включен сигнал пожарной тревоги. Не исключено, что это сделал сам Круз для того, чтобы посеять панику.
Большинство учащихся закрылись в классных комнатах. Тем временем Круз, вооруженный полуавтоматической винтовкой с магазином на 30 патронов, расстреливал всех, кто попадался ему на пути. Как сообщил журналистам шериф, "12 человек были убиты в школе, двое - у здания школы, один - на улице, и двое умерли в госпитале". "Среди погибших - как ученики, так и взрослые", - отметил шериф.
Стрелявший, по словам шерифа, ранее учился в этой школе и был отчислен за нарушения дисциплины. Полицейские задержали его примерно в полутора километрах от места трагедии. О мотивах стрелка пока ничего не сообщается.