Թևան Պողոսյանն Ադրբեջանում արտահերթ ընտրությունների անցկացումը կապում է երկրի ներքին խնդիրների լուծման հետ
Թևան Պողոսյանն Ադրբեջանում արտահերթ ընտրությունների անցկացումը կապում է
երկրի ներքին խնդիրների լուծման հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, երկրում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելով, ցանկանում է ավելի հեշտ հաղթահարել ընտրական փուլը: Փետրվարի 10-ին հրավիրված ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց  «Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոն» ՀԿ նախագահ Թևան Պողոսյանը՝ նկատելով, որ Ադրբեջանում ընտրությունները հոկտեմբերից ապրիլ տեղափոխելը կապված է այդ երկրի ներքին կյանքի խնդիրների լուծման հետ:
«Այսպես թե այնպես, ամեն ընտրությունից առաջ միջազգային հանրությունը, իր շահերից ելնելով, փորձում է օժանդակել ընդդիմադիրներին և ինչ-որ ձևով ազդել ընտրությունների վրա: Բոլորս գիտենք, որ Ադրբեջանում ավտորիտար ռեժիմ է, և ընտրությունները կանխատեսելի են, և դժվար թե ընդդիմադիրները կարողանան լուրջ մրցակից լինել նրան, սակայն Ալիևը, ընտրությունները շուտ անցկացնելով, ժամանակ է շահում և ցանկանում է ավելի հեշտ անցնել ընտրական փուլը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում ասաց Պողոսյանը:
«Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոն» ՀԿ նախագահը նշեց, որ Ադրբեջանը շփման գծում սրացումների կգնա հենց զգա, որ հայկական կողմը թուլացրել է զգոնությունը:
«Պատերազմի վտանգը միշտ կա, և սրացումների զսպող ուժը հայկական կողմի հզորություն է: Ադրբեջանում երկար տարիներ քարոզվել է ատելություն հայերի նկատմամբ և Ալիևի  վերջին հայտարարությունը դրանցից մեկն է: Այդ հայտարարությունների դեմ հայկական կողմը պետք է մեխանիզմներ մշակի, որպեսզի Ալիևը հաջորդ անգամ հետևի իր բառապաշարին»,- ասաց Պողոսյանը:

Теван Погосян связывает внеочередные выборы в Азербайджане с решением внутренних проблем
Назначив  внеочередные выборы  в Азербайджане, Ильхам Алиев надеется легко перескочить предвыборный этап.
Такое  мнение  высказал в беседе с журналистами 10 февраля председатель о/о «Международный центр человеческого развития» Теван Погосян, отметив, что внеочередные выборы  в Азербайджане связаны с решением внутренних проблем.
«Перед любыми выборами международное  сообщество, исходя из своих интересов, поддерживает оппозицию и  в той или иной  степени воздействует на ход выборов. При авторитарном режиме  в Азербайджане  исход выборов предсказуем, и оппозиция вряд ли станет серьезным соперником президенту, однако своим решением Алиев выигрывает время и надеется легко перескочить предвыборный этап», - как  передает Арменпресс, сказал Погосян.
Он добавил, что на линии соприкосновения  Азербайджан не преминет пойти на обострение, как только почувствует ослабление  бдительности армянской  стороны.
«Угроза войны  есть всегда, но сдерживающим фактором является сила армянской стороны. Насаждение армянофобии ведется давно, и последнее высказывание  Алиева – одно в длинном ряду. Армения  должна разработать механизмы  противостояния, тобы  приучить Алиева выбирать выражения», - сказал Теван Погосян.